Lekcja

Sprawdź swoją zdolność skupienia uwagi (eksperyment)

Test Ridleya Stroopa jest testem mierzącym funkcjonowanie poznawcze człowieka, koncentrację, podzielność uwagi, tak zwaną pamięć operacyjną. Stosuje się go klinicznie, w diagnostyce zaburzeń o charakterze organicznym (np. demencje, uszkodzenia mózgu) a także psychologicznym (np. schizofrenia, uzależnienia, depresja).

Istnieje bardzo wiele wersji tego testu, jednak wszystkie mają jedną cechę wspólną: prezentowane są słowa oznaczające kolory, które same napisane są różnymi kolorami. Jak zauważył sam autor testu, czas reakcji na słowo napisane innym kolorem niż jego znaczenie jest dłuższy niż reakcja na słowo napisane tym samym kolorem, co ono oznacza. Kiedy słowo jest napisane innym kolorem niż jego semantyczne znaczenie, ludzie popełniają też więcej błędów.

Poniżej prezentuję zabawową wersję tego testu, dostępnego online.

Zadanie polega na tym, aby poprawnie nazwać z pomocą klawiatury kolor prezentowanych słów w jak najkrótszym czasie.

Do dyspozycji macie klawisze:

R – oznaczający RED – czyli kolor CZERWONY

O – oznaczający ORANGE – czyli kolor POMARAŃCZOWY

Y – oznaczający YELLOW – czyli kolor ŻÓŁTY

G – oznaczający GREEN – czyli kolor ZIELONY

B – oznaczający BLUE – czyli kolor NIEBIESKI

P – oznaczający PURPLE – czyli kolor FIOLETOWY

Taka sama instrukcja wyskakuje na początku. Po zapoznaniu się z nią naciskacie klawisz ENTER.

W tym momencie pojawiają się różne nazwy kolorów, a Wy macie NAJSZYBCIEJ JAK POTRAFICIE nacisnąć klawisz R, O, Y, G, B lub P zależnie od KOLORU jakim napisane jest to słowo. Nie sugerujcie się tym, co to słowo oznacza, tylko jakim kolorem zostało napisane.

Na przykład:

Pojawia się słowo BLUE (słowo to oznacza kolor niebieski , ale jak widzicie napisane jest kolorem pomarańczowym) – wtedy naciskacie O (skrót od ORANGE).

Proste ?

W takim razie zapraszam do zabawy 🙂

Aha. Jeszcze jedno. Test możecie (ale nie musicie) przerwać po ekspozycji 20 słów i poznać swoje wyniki. Klikacie wtedy „results now available” a później „continue anonymously”. Można się też zarejestrować a później zalogować w tym serwisie, ale ja tego nie robiłem. Wyniki pokazują procent Waszych poprawnych odpowiedzi a także średni czas reakcji na słowa napisane tym samym kolorem, co oznaczają (np. słowo BLUE) i odmiennym kolorem od znaczenia (np. BLUE).

Cały test ma formę zabawową, dlatego Wy też tak go potraktujcie. Poza tym wersja tego testu przeznaczona jest dla osób dobrze znających język angielski. Jednak pobawić się może każdy 🙂

Wszystko jasne ?

No to do dzieła 🙂 !!!

Aby uruchomić aplikację, należy kliknąć w poniższy link: EFEKT STROOPA

 

Artykuł pochodzi ze strony: www.psychika.net