CO TRACISZ KIEDY SIĘ BOISZ? (7 STRAT)

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, co byś zrobił gdybyś się nie bał? Gdzie byś teraz był? Co osiągnął? Wszyscy odczuwamy strach i to normalne, jednak odczuwanie lęku, zależy już tylko od… CIEBIE. Zobacz CO TRACISZ kiedy się boisz!

MÓZG EMOCJONALNY

zwany też układem limbicznym, jest dla nas często nadmiernie opiekuńczy: zachowuje się wobec nas identycznie jak wobec naszych praprzodków. Chroni przed niebezpieczeństwami, zniechęca do nierutynowych działań, podąża utartymi ścieżkami. Najchętniej nie wypuściłby cię z domu sprzed telewizora. Gdy czujesz opór przed zmianą, to jego sprawka.

Czy można ostudzić ojcowskie zapędy układu limbicznego? Tak i TYLKO TY możesz to zrobić! Powinieneś jednak zrozumieć, jak potężne narzędzia ma do dyspozycji: strach i lęk. STRACH informuje o potencjalnym zagrożeniu, a LĘK może się pojawiać nawet bez wyraźnej przyczyny.

Troskliwy mózg emocjonalny karmi nas wspomnieniami lub wyobrażeniami o przyszłości, zniechęcając do podjęcia nowego działania w obecnej chwili. W ten sposób – i za twoją zgodą – przekłada realizację twoich marzeń na jutro. Aż strach pomyśleć, ile mógłbyś zrobić dzisiaj, gdybyś się TYLKO NIE BAŁ!

Poznaj 6 STRAT GŁÓWNYCH powodowanych lękiem:

.

GORZEJ MYŚLISZ

Marek miał przed sobą ważną rozmowę z szefem na temat jego sytuacji w firmie. Był niesamowicie zestresowany. Podczas spotkania odpowiadał zdawkowo na pytania, nie uśmiechał się i cały czas był skoncentrowany tylko na tym, że zostanie wyrzucony z firmy. Sprawiał wrażenie, że nie interesuje się ani tematem rozmowy, ani rozmówcą, który zaprosił go po to by zaproponować… PODWYŻKĘ. Zamiast świetnej autoprezentacji Marek był spięty. Sprawiał wrażenie niezadowolonego a szef nie mógł uwierzyć, że to o tym pracowniku słyszał tak dużo dobrego.

POPEŁNIASZ WIĘCEJ BŁĘDÓW

Kornelia miała przed sobą bardzo ważne szkolenie dla grupy handlowców na którym chciała wypaść jak najlepiej. Nie wiadomo więc dlaczego pomyliła materiały dla uczestników, nie wzięła ważnych dokumentów, źle przygotowała slajdy i pomyliła adres, jadąc na szkolenie. Lęk powodował, że popełniała coraz więcej błędów, nie przez to, że była źle przygotowana merytorycznie, ale przez to że jej myśli cały czas krążyły wokół wyimaginowanej katastrofy. Cały czas podsycała negatywne emocje zamiast karmić się takimi, które jej służą.

Jeżeli interesuje Cię ta tematyka, przeczytaj wpis: “CZEGO LUDZIE NAJBARDZIEJ ŻAŁUJĄ? 5 RZECZY?”

Zdjęcie pokazuje, jak to co tracisz, kiedy się boisz wpływa na Twoje życie

UCZYSZ SIĘ Z TRUDEM

Przemek miał przed sobą bardzo ważny egzamin i… mało czasu. Chciał być skoncentrowany i efektywnie wykorzystać te kilka dni do egzaminu jednak jego mózg działał jak sabotażysta- jak na złość nie mógł niczego zapamiętać, o koncentracji nie było mowy a umiejętność wykorzystania wiedzy w praktyce była na zerowym poziomie. Co się dzieje? Przemek szybko zrozumiał, że przez napędzanie sobie stracha jego organizm wydziela duże ilości kortyzolu i noradrenaliny, tak jakby miał szykowac się do walki. A każdy od przedszkola wie, że w stresie człowiek nie uczy się efektywnie.

ZWLEKASZ Z PODJĘCIEM DZIAŁANIA

Iwona była perfekcjonistką. Jej nowa książka miała być tak idealna, że napisanie pierwszego akapitu odkładała cały czas na póżniej. Lęk nie pozwalał, by zaczeła działać, bo przecież po drodze mogłoby się okazać, że popełni jakiś błąd. Przekładała pisanie na jutro wierząc, że nie podjęcie działania jest bezpieczniejsze niż podjęcie tak dużego ryzyka jak napisanie kilku zdań. Jeśli poświęciła by tyle czasu i energii na działanie, ile na myślenie o tym, jak go uniknąć, miałaby co najmniej dwa razy więcej czasu i pracowałałaby dwa razy szybciej.

PRZEGAPISZ SZANSE

Radek i Sławek są bliźniakami. Wyglądają niemal identycznie, jednak ich nastawienie do życia jest zgoła odmienne. Radek do każdej nowej sytuacji podchodzi jak do SZANSY. Gdy zepsuł mu się samochód w warsztacie poznał osobę z branży i wspólnie zrealizowali duży projekt o którym Radek usłyszał będąc w urzędzie od ludzi w kolejce. Tymczasem Sławek na wszystko patrzył jak na zagrożenie– wszędzie chcieli go okraść, oszukać i każdy go obgadywał. Kiedy Radek wydawał się być urodzonym szczęściarzem, Sławek zachowywał się tak, jakby pech nie odstępował go na krok, a wszystko dlatego,że cały czas myślał defensywnie i żył w lęku, który powstrzymywał go od zauważania szans jakie daje mu życie.

TRACISZ ENERGIĘ I ZDROWIE

Szklany wieżowiec, służbowe samochody, co roczne wyjazdy integracyjne- kto nie chciałby pracować w takim miejscu? Tymczasem Kasia jest na skraju wyczerpania nerwowego, Ola leczy wypalenie zawodowe, Piotr depresję a najwięcej zwolnień z pracy jest od… psychiatry. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że dzień poświęcony na zamartwianie się jest bardziej wyczerpujący niż dzień wypełniony pracą której oddajesz się z radością. Życie w ciągłym lęku osłabia Twój organizm, Twoją odporność i wysysa Twoją radość z życia, przez co nie masz energii nawet po dobrze przespanej nocy.

Zachęcam Cię do tego, abyś przejął WŁADZĘ nad swoim myśleniem i w sytuacji wymyślania negatywnych scenariuszy powiedział STOP.

Czy to mi służy, że wciąż snuje katastroficzne wizje?

Jak mógłby wyglądać inny scenariusz?

Pamiętaj, że dzień dzisiejszy to twoja JEDYNA WŁASNOŚĆ.

Nie trać go na zamartwianie się, bo niepokój jest trasą wiodącą… donikąd.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych ćwiczeń, aby uwolnić się od lęków i stresu koniecznie zrób te ćwiczenia: Kliknij!

Zapraszam Cię do zajrzenia na mojego funpaga: Kliknij!

Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.

Dorota jest współautorką produktów wspierających proces diagnozy i rozwoju potencjału zdolnych gimnazjalistów, prelegentką na licznych konferencjach i gościem w wielu podcastach. Prowadzi kanał w serwisie YouTube i podcast ,,Efektywność Osobista”.

Jej artykuły znajdziesz m.in. w Wysokich Obcasach, Estate i przede wszystkim Forbes’ie.

Była wykładowcą na dwóch uczelniach wyższych, prowadziła szkolenia m.in. dla MAN, Stella i Bank Polski. W podróży dookoła świata założyła 2 firmy online. Jest szczęśliwą mamą Kornelki, pasjonatką zdrowego stylu życia. W wolnych chwilach kocha malować i uprawiać aerial yogę.

Czy już wiesz, jak wygląda 7 strat, kiedy się boisz? 🙂