blog

Dlaczego ,,KOŁCZING” to ściema?

Dlaczego ,,kołczing” nie ma nic wspólnego z coachingiem? Dlaczego tak wiele osób bezprawnie nazywa się coachem i kiedy warto skorzystać z usług osoby po certyfikacji?

 

Coaching nie cieszy się w Polsce najlepszą sławą- i w sumie nic dziwnego. Z jednej strony kojarzy się z usuwaniem polipów za pomocą myślenia, w księgarniach książki na ten temat często stawiane są nieopodal książek z horoskopami a kołczem nazywa się co druga osoba, która przeczytała jakąkolwiek książkę na temat rozwoju osobistego. Kiedy dodamy do tego masę ludzi, którzy nie zrozumieli idei powstania funpaga ,,zdelegalizować coaching i rozwój osobisty” a także tych którzy np. kołcza Majka zaliczają do prawdziwych coachów, okazuję się, że prawdziwemu coachingowi bliżej do średniowiecznych wiedźm niż specjalistów, którzy potrafią otworzyć nam oczy.

 

Co jednak powiedziałbyś na to, gdybyś na początku swojej drogi życiowej spotkał osobę, która pokazałaby Ci kim jesteś- jakie masz atuty, pasje, talenty. Która pomogłaby Ci poradzić sobie z Twoimi lękami, emocjami, przekonaniami przez które nie możesz ruszyć z miejsca.

Jak myślisz, jak wyglądałoby obecnie Twoje życie?

 

Prawdziwy coaching wziął się od Timothy Gallweya- trenera tenisa który zauważył, że osobista skuteczność zależy nie tylko od potencjału jednostki, lecz także barier, z których najgroźniejsze są te drzemiące w jej wnętrzu. Jako trener tenisa uważał, że każdy gracz musi najpierw stoczyć swoją wewnętrzną walkę, zanim wyjdzie na kort życia.

Koncepcja Gallwey’a stała się podstawą fundamentalnego coachingowego założenia, że osiąganie swoich szczytowych możliwości dokonuje się głównie poprzez pokonywanie wewnętrznych ograniczeń.

 

W jaki sposób wygląda prawdziwy coaching? Technik i sposobów jest wiele, jednak na pewno nie odbywa się to przez krzyczenie ze sceny ,,jesteś zwycięzcą, możesz wszystko” i innych pustych haseł, łechtających nasze ego z których nic nie wynika.

Wyobraź sobie, że przychodzisz do coacha, bo widzisz, że Twój sposób myślenia zupełnie Cie niszczy- nie możesz ruszyć z miejsca, Twój krytyk wewnętrzny cały czas krzyczy Ci do ucha: ,,jesteś beznadziejny, nie dasz rady, jesteś gorszy od innych” i masz tego dość. To że obejrzysz 10 filmów na YT, przecztasz 2 książki nie koniecznie da Ci jakiekolwiek rezultaty bo nie o wiedzę tu chodzi a o zmianę Twoich przekonań i myślenia co jest już dużo trudniejsze. Dlatego też coach nawet przez kilka pytań, może pomóc Ci odkryć jak to myślenie zmienić i uwolnić się od myśli, które Cię rujnują.

 

Coaching polega na tym, aby pokazać Ci Twoje życie, problemy, wyzwania czy przekonania z innej perspektywy.

Polega na umiejętnym zadawaniu pytań, dzięki którym odkryjesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania w samym sobie.

 

Kiedyś coaching był dostępny tylko dla ludzi na najwyższych stanowiskach a dzisiaj jest dostępny dla każdego kto sam, z nieprzymuszonej woli chce zmienić swoje życie. Podczas wyboru coacha zachęcam Cię jednak do tego, aby był to coach certyfikowany– to oznacza, że ktoś sprawdził już jego umiejętności a nie jest to osoba, która tylko ma wewnętrzne przekonanie, że je ma.

 

A już na koniec mam do Ciebie pytanie, którym jeśli tylko masz ochotę, podziel się w komentarzu: jak zmieniłoby się Twoje życie, gdybyś pozbył się wszystkich swoich wewnętrznych blokad? Nie bał się? Nie słyszał wewnętrznego krytyka? Był pewny siebie, nie miał kompleksów?

 

Zapraszam Cię również do skorzystania z coachingu u mnie: http://dorotafilipiuk.pl/produkty/indywidualny-plan-rozwoju-z-dorota-filipiuk/

Ze względu na to, że jestem właśnie w tracie certyfikacji daję Ci aż 30% zniżki! Wystarczy, że w koszyku zamówienia wpiszesz kod rabatowy: YouTube.

 

Koniecznie zobacz też jedno z rewelacyjnych ćwiczeń coachingowych, o którym nagrałam materiał już jakiś czas temu:

proste ćwiczenie, które odmieni twoje życie

 

Będę Ci też bardzo wdzięczna za podanie tego filmu dalej. Do zobaczenia!

Dorota

Zobacz również: