blog

cała prawda o wizualizacji sukcesu- będziesz zaskoczony!

Ty też słyszałeś, że powinieneś wizualizować sobie swój sukces,
wyobrażać sobie jak osiągasz swój cel a uruchomisz w ten sposób pokłady swojej motywacji?
Zapewne słyszałeś o wizualizacji level up i o mentalnych treningach sportowców. 
Jest z nimi tylko jeden mały problem… jeśli zastosujesz techniki
wyobrażania w nieodpowiedniej formie zabijesz swoją motywację!
Sprawdź dlaczego a także poznaj sposób jak motywować się poprawnie.

 

Chcesz zmienić coś w swoim życiu na lepsze? Może schudnąć, znaleźć odpowiedniego partnera, zdobyć wymarzoną pracę, lepiej zarabiać a może zwyczajnie czuć się trochę bardziej szczęśliwy? Wypróbuj ten prosty sposób:

Zamknij oczy i wyobraź sobie nowego siebie. Pomyśl, jak szałowo będziesz wyglądać z kratą na brzuchu, we własnym gabinecie swojej świetnie prosperującej firmy albo sącząc drinka z palemką na filipińskiej plaży.

Prawda jest taka, że tego typu ćwiczenia od lat zalecają niektóre poradniki samodoskonalenia i od lat były zalecane przez tzw. ,,kołczów” jako skuteczny środek pomagający schudnąć, rzucić palenie, znaleźć partnera czy odnosić sukcesy w pracy. Zła wiadomość jest taka, że badania naukowe wykazują, iż ćwiczenia takie są w najlepszym razie nieskuteczne, w najgorszym– wręcz szkodliwe.

W jednym z eksperymentów, przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim, grupę studentów poproszono, żeby wyobrażali sobie, że dostają dobre oceny na ważnym egzaminie, do którego mieli niebawem przystąpić. Oczyma swojej wyobrażni mieli widzieć wszystkie szczegóły i wyobrażać sobie swoje doskonałe samopoczucie z bardzo dobrej oceny. W eksperymencie brały też udział osoby które nie robiły nic specjalnego i nie proszono ich o żadne fantazje na temat powodzenia na teście. Ponadto wszyscy studenci zapisywali, ile godzin dziennie przeznaczają na naukę. Po egzaminach okazało się, że choć ćwiczenie wyobrażeniowe zabierało zaledwie parę minut każdego dnia, wywarło istotny wpływ na zachowanie wykonujących je studentów – uczyli się mniej i dostali gorsze oceny. Jak się okazało fantazjowanie mogło poprawiać im humor, ale niestety nie pomogło osiągnąć założonych celów.

Podobnie jest z marzeniami na temat sukcesów zawodowych. Gabriele Oettingen poprosiła swoich studentów, by zanotowali, jak często wyobrażają sobie, że po studiach dostają wymarzoną posadę. Po dwóch latach wyszło na jaw, że absolwenci, którzy często wyobrażali sobie własne sukcesy, rzadziej wysyłali dokumenty do pracodawców, otrzymali mniej ofert pracy i zarabiali znacząco mniej niż ich koledzy.

Dlaczego wyobrażanie sobie, jak osiągamy założone cele, miałoby być dla nas niedobre? Naukowcy sądzą, że ludzie, którzy fantazjują na temat cudownego życia, mogą być słabo przygotowani do radzenia sobie z przeszkodami, jakie trzeba pokonać na drodze do sukcesu, albo po prostu lubią ucieczkę od rzeczywistości i nie mają ochoty na wysiłek konieczny do osiągnięcia celu.

Choć wyobrażanie sobie własnego doskonałego „ja” poprawia nam nastrój, to niestety taka mentalna ucieczka od rzeczywistości może sprawić, że trudności napotkane w realizacji celu nie tylko nas zaskoczą ale też zamiast stawiać czoło przeciwnościom, poddamy się przy pierwszej przeszkodzie. Oczywiście fantazjowanie na temat idealnego świata przyniesie nam zadowolenie i samouwielbienie, ale niestety jak pokazują badania psychologiczne nie wpłynie to pozytywnie na realizacje naszego marzenia.

Poza tym silne koncentrowanie się na sukcesie powoduje, że za mało koncentrujemy się na realizacji zadań. To silne pożądanie wymarzonej nagrody zabiera nam siły, aby do tego celu dążyć. Przykładowo jeśli piłkarz, będzie tak bardzo skoncentrowany na wygraniu meczu, na brawach i wywiadach, to te silne emocje mogą spowodować, że przestanie koncentrować się na tym jak odebrać piłkę, jak ustawić stopę i jak celnie trafić do bramki. Jeśli więc wyobrażanie sobie doskonałego świata może nam tylko poprawiać samopoczucie, ale nie zwiększy naszych szans na przekształcenie marzeń w rzeczywistość to czy warto stosować wizualizację? Jak najbardziej- wyobrażaj sobie swoje działanie, a także to w jaki sposób pokonujesz przeszkody w drodze do realizacji swojego celu. Więcej na ten temat mówiłam w nagraniu o 3 największych mitach motywacji.

Jeśli natomast chcesz zastosować genialnie proste triki psychologiczne aby być szczupłym i zdrowym na lata… wciśnij suba i bądź na bieżąco z filmami ułatwiającymi życie, bo o tym powiem Ci już w następnym nagraniu.

A jeśli chcesz sprawdzić czy znasz inne mity psychologiczne które utrudniają Ci osiąganie sukcesów koniecznie zrób bezpłatny test.

Zapraszam Cię również do dołączenia do grupy Zdbywcy Super Kompetencji na Facebooku, gdzie znajdziesz więcej nagrań, materiałów i postów na temat efektywności osobistej.

Do zobaczenia w krótce!

 

Zobacz również: