blog

Dlaczego nie wierzymy w PRZYPADKI? Błąd logiczny na który jesteś podatny!

Tajemnicze siły rządzące wszechświatem, wizje końca świata, przepowiednie Nostradamusa…Wierzysz w to?

Szukasz życiowego partnera i myślisz „jesteśmy dla siebie stworzeni, to przeznaczenie”.

To nie przypadek, że czytasz ten tekst-

wyeliminuj błąd logiczny na który jesteś podatny:

Uważasz że brakuje Ci silnej woli i dyscypliny?

Chcesz zyskać nawet do 10 godzin wolnego w tygodniu?

Coraz mniej czasu i miejsc pozostało do bezpłatnego webinaru

zarezerwuj swoje:http://bit.ly/2FkSitZ

W XVI wieku Nostradamus napisał:,,Oszalałe z głodu zwierzęta przepłyną rzeki, większa część pola bitewnego będzie przeciw Histerowi. Przywódca będzie zaciągnięty do żelaznej klatki, kiedy dziecko Niemiec nie przestrzega żadnego prawa”.

Cóż, przyprawia to wszystko o gęsią skórkę, gdyż wyraźnie wspomina o facecie z małym wąsikiem, który urodził się 400 lat później. Hister niewątpliwie brzmi jak Hitler, a wiele przepowiedni Nostradamusa dotyczy człowieka z Niemiec, który wszczyna wielką wojnę, a następnie ginie w tajemniczy sposób. Przypadek?

Jeśli uważasz, że któryś z tych przykładów sprawia wrażenie zbyt niewiarygodnego, by można go było uznać za przypadkowy, to niestety nie jesteś taki mądry, jak sądzisz.

Przypuśćmy, że wybierasz się na randkę i okazuję się, że osoba z którą się umówiłeś, jeździ takim samym samochodem jak Ty. Nieco później dowiadujesz się, że mama tej osoby ma na imię tak samo jak twoja i że ich urodziny wypadają w tym samym dniu. A potem odkrywasz, że oboje uwielbiacie kaczora Donalda, lubicie pizze i nie znosicie szpinaku. ,,Jesteśmy dla siebie stworzeni”– myślisz. Ok, ale zastanów się dobrze. Ile osób na świecie posiada taki samochód jak Ty? Jesteście mniej więcej w tym samym wieku, a więc wasze matki też, a ich imiona były być może bardzo popularne w momencie ich narodzin. Dorastaliście w tym samym dziesięcioleciu, a więc oglądaliście te same programy dla dzieci. Prawie wszyscy kochają pizzę i wiele osób nienawidzi szpinaku.

Koncentrując się na podobieństwach nie bierzesz pod uwagę wielu innych informacji i popełniasz błąd teksańskiego strzelca wyborowego.

Wyrażenie to ma początek w anegdocie o teksańskim kowboju strzelającym na oślep do ściany stodoły- w jednym miejscu otworów jest więcej a innych mniej. Jeśli kowboj narysuje tarcze ze środkiem w miejscu, w którym skupiło się najwięcej dziur po kulach, będzie to wyglądało, jakby był naprawdę wyborowym strzelcem. Jako posiadacz ludzkiego mózgu, postępujesz tak przez cały czas. Wyłanianie skupisk przypadków to łatwe do przewidzenia, wadliwe funkcjonowanie logiki.

Będąc pod wrażeniem przewidywań Nostradamusa dotyczących Hitlera, ignorujesz to, że napisał prawie tysiąc różnego rodzaju wieloznacznych przepowiedni, a większość z nich nie ma żadnego sensu. Wszystko staje się jeszcze mniej interesujące, gdy się dowiadujesz, że Hister to łacińskie określenie rzeki Dunaj. Jednym z powodów dla którego naukowcy najpierw formułują hipotezę, a następnie starają się jej zaprzeczyć, przeprowadzając nowe badania, jest właśnie próbą uniknięcia tego błędu.

Amerykańska organizacja zdrowotna CDC (Centers for Disease Control and Prevention) podała, że od 2002 do 2006 roku liczba przypadków autyzmu wśród 8-latków wzrosła o 57%. Ujawnianie tych bulwersujących danych wywołało panikę wśród rodziców na całym świecie. Środek tarczy został zakreślony wokół szczepionek, ponieważ symptomy choroby zaczęły się pojawiać mniej więcej w tym samym okresie, kiedy dzieci były poddawane szczepieniom. Po latach badań i wydaniu milionów dolarów na eksperymenty teza o szkodliwym działaniu szczepionek została obalona, ale wielu ciągle odrzuca te ustalenia.

Podobnie jak dobra passa w kasynie, niesamowite serie trafnych rzutów w kosza czy tornado, które ominęło kościół- ludzie uwielbiają szukać znaczeń po fakcie, przypisywać im szczególne znaczenia nie zauważając wszystkich przypadków przegranej, liczbę niecelnych rzutów czy zniszczonych budynków. Wszędzie tam, gdzie ludzie doszukują się znaczenia, można dojrzeć błąd teksańskiego strzelca wyborowego. A my uwielbiamy szukać magicznych znaczeń, bawić się w ekspertów na temat skojarzenia dwóch faktów lub znalezienia podobieństw. Potrzebujemy porządku, gdyż to on sprawia, że łatwiej żyć i poruszać się w nieuporządkowanym świecie. Wzorce dostrzegamy wszędzie, ale niektóre z nich powstają przypadkowo i nic nie znaczą. Tak po prostu działa matematyka 😉

Bardzo zachęcam Cię do tego, aby zawsze kwestionować informacje które słyszysz i szukać, tak jak eksperymentator, informacji które mogą jej przeczyć. Bądź świadomą osobą, która nie wpada w pułapki teorii spiskowych i pamiętaj o błędach logicznych na jakie jesteś bardzo podatny.

Podziel się tym filmem na Facebooku ze swoimi znajomymi, subskrybuj ten kanał i zobacz inne moje filmy, które w znacznym stopniu mogą ułatwić Ci życie.

Do zobaczenia wkrótce!

Zobacz również: