blog

Jak przestać porównywać się do innych? 5 sposobów

Anka zwiedziła pół świata, Bartek prowadzi świetny biznes, Kaśka została sławną aktorką … a Ty?

Myślisz, że Twoi znajomi mają lepsze życie?

Zazdrościsz innym sukcesów, podróży czy udanego życia towarzyskiego?

Chcesz wiedzieć jak uwolnić się od destrukcyjnego myślenia, które niszczy dobre samopoczucie i przeszkadza w rozwoju?

Przetestuj 5 praktycznych sposobów,

które pomogą Ci przestać porównywać się z innymi.

Aśka znowu wyjechała na wakacje! Skąd ona ma tyle pieniędzy? I jeszcze takiego przystojnego chłopaka. Ona to jest w czepku urodzna. Tak samo zresztą jako Tomek, który znowu dostał awans. Wcale się nie dziwię, że kupuje mieszkanie. Jakbym miał tyle kasy co on to też bym się przeprowadził. Albo pracowałbym zdalnie na jakiś rajskich wyspach tak jak Konrad. On to ma dopiero życie

To, że porównujesz się z innymi jest zupełnie normalne. Tak było zawsze a teraz jest to jeszcze prostsze bo wszelkie sukcesy innych, nie tylko naszych znajomych, możemy nawet na bieżąco śledzić w mediach społecznościowych. Wszędzie widzimy ludzi odnoszących sukcesy, na wakacjach, w cudownych miejscach, w idealnych związkach z uśmiechniętymi twarzami. Jak pokazują badania dla wielu osób taka codzienna dawka idealnego świata innych powoduje znaczne obniżenie nastroju. Zadajesz sobie pytanie: co jest ze mną nie tak? Moje życie tak nie wygląda! Jestem beznadziejny, wszyscy są szczęśliwi tylko nie ja. W tym miejscu wypadałoby dodać jeszcze jeden bardzo znaczący fakt- ludzie bardzo rzadko dzielą się swoimi porażkami. Nie mówią co im nie wychodzi, jak wiele ich kosztował awans w pracy i co ich gnębi na co dzień. No dobrze, ale co z tą zazdrością?

Można zazdrościć pozytywnie w stylu: ,,super, że to masz, też tak chcę”, lub negatywnie: ,,też tak chcę ale Ty tego nie miej”. Jeśli jesteś osobą, która chce, aby innym się niewiodło to pamiętaj, że ta zazdrość niszczy nikogo innego jak tylko Ciebie! To Ty się męczysz, to Ty zabierasz sobie energię do działania a zazdroszcząc innym sukcesu, sam podświadomie negatywnie się do niego nastawiasz- bo przecież kiedy mi się będzie super wiodło to ludzie będą na mnie tak negatywnie patrzeć jak ja na nich. Jeśli trzymasz się z daleka od ludzi lepszych od siebie to sam skazujesz się na to, że jesteś zgorzkaniały i spowalniasz swój rozwój. To jest jak picie trucizny z nadzieją, że zaszkodzi komuś innemu a nie Tobie! Porównywanie pozytywne ma odwrotny efekt– jeśli jemu się udało to ja też spróbuję, to oznacza że się da! Dzięki temu możemy uczyć się od innych, poznawać sposoby na to jak dojść tam gdzie oni i przyspieszyć swój rozwój.

No dobrze, ale co zrobić jeśli nie radzisz sobie z zazdrością? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość- możesz zmienić swoje myślenie!

  1. Wybierz sobie osobę do której się porównujesz i zastanów się czy zamieniłbyś się z tą osobą na całe jej życie- wszystkie dobre i złe rzeczy? Oddajesz wszystko swoje- bierzesz jej życie bez żadnych wyjątków. Domyślam się, że Twoja odpowiedź brzmi ,,nie” lub ,,nie wiem”, bo nie wiesz jakie problemy ma ta osoba, jaką cenę płaci za swoje sukcesy, jak jest silna psychicznie i co przeszła w swoim życiu.
  2. Zastanów się czy Twoje mocne strony to są też mocne strony tej osoby z którą się porównujesz? Często jest tak, że koncetrujemy się tylko na swoich brakach i kiedy widzimy, że ktoś inny ma to czego my nie mamy czujemy zazdrość, nie dostrzegając naszych mocnych stron. Jeśli porównujesz się w ten sposób to jest to po prostu niesprawiedliwe. Każdy jest inny i to jest piękne. Jedna osoba będzie świetna na scenie, inna dogada się z każdym w kuluarach, jedna genialnie sprzedaje, a inna jest najlepszym doradcą… Skupianie się tylko na swoich brakach nie jest mądrym myśleniem.
  3. Zadaj sobie pytanie, czy porównujesz się z osobą, która jest dokładnie na tym samym etapie rozwoju co Ty: czy tyle samo czasu prowadzi swój biznes, rozwija daną pasję, uczy się języka itd.? Jeśli porównujesz się z osobą, która już przez kilka lat pisze bloga, a Ty dopiero zaczynasz to jest to po prostu bardzo niesprawiedliwe i krzywdzące…dla Ciebie! Zobacz jaka ta osoba była w tym momencie co Ty, jak radziła sobie na samym początku? Pamietaj, że nie ma czegoś takiego jak błyskawiczny sukces. Nawet jeśli Ci się wydaje, że ktoś otwiera swoją pierwszą firmę i od razu dużo zarabia to pamiętaj, że najprawdopodobniej ta osoba już wcześniej zdobywała kompetencje niezbędne do tego, aby prowadzić biznes, zgłębiała tajniki obsługi klienta lub miała bogate doświadczenie w marketingu. Na swój sukces trzeba sobie zapracować- nie wierz nikomu kto mówi, że sukces spada z nieba.
  4. Zadaj sobie też pytanie czy Ty chciałbyś ponosić koszty sukcesu tej osoby? Jeśli np. jest bogata to czy chciałbyś pracować tyle godzin na dobę co ona? Może nie mieć rodziny lub nie mieć czasu na przyjaciół? Oczywiście może to być osoba, która nie tylko odnosi sukcesy w pracy ale również w życiu prywatnym, wówczas zastanów się czy też tak jak ta osoba inwestujesz w swój rozwój i uczysz się jak działać coraz efektywniej. Jeśli tego nie robisz, jesteś niesprawiedliwy.
  5. Zastanów się też nad tym co jest dla Ciebie najważniejsze, jakie masz wartości w życiu. Jeśli dla Ciebie najważniejsza jest rodzina i z nią spędzasz większość a porównujesz się z osobą dla której najważniejsza jest kariera na którą przeznacza 15 godzin dziennie to jesteś niesprawiedliwy. Każdy ma inne wartości, w inny sposób spędza swój czas i co innego ceni- pamiętaj o tym.

Co jeszcze możesz zrobić? Praktykuj wdzięczność. Za co możesz być wdzięczny każdego dnia? Porównuj siebie ale tylko do siebie z przeszłości. Wypisz sobie o co jesteś mądrzejszy w przeciągu ostatniego roku, czego się nauczyłeś i jak się zmieniłeś. Zauważaj swój progres a jeśli go nie ma to zastanów się dlaczego nie inwestujesz w siebie? Jeśli narzekasz a nic z tym nie robisz, to jaki jest sens Twojego narzekania? Zamiast przesiadywać w mediach społecznościowych zastanów się jak możesz sam się rozwijać, jak możesz znaleźć się w miejscu osoby do której się porównujesz? Poproś ją o pomoc, umów się na rozmowę i zapytaj jaką drogę przeszła- może Ci to bardzo pomóc w rozwoju! Nie marnuj swojego czasu na niszczące porównywania tylko wyciągnij wnioski- zastanów się czego pragniesz, dlaczego danej rzeczy zazdrościsz i jak to możesz osiągnąć. Przejdź od zazdrości do działania!

Zrób też bezpłatny test czy wykorzystujesz swój potencjał.

(sprawdź się)

A także zobacz mój odcinek kiedy warto porównywać się z innymi (kliknij tu)

Zachęcam Cię również do subskrybowania tego kanału, bo już za tydzień powiem Ci 5 sposobów na to, aby radzić sobie ze swoimi emocjami.

Dołącz również do grupy Zdobywcy Super Kompetencji na Facebooku i napisz mi w komentarzu, którą radę z tego odcinka zechcesz wdrożyć w życie?

Do zobaczenia wkrótce!

 

Zobacz również: