blog

Jak NUDNE ZADANIE zamienić we FRAJDĘ? Genialny sposób

Za oknem wiosna, wszystko budzi się do nowego życia,

a przed Tobą stale rosnąca lista zadań, zaległe domowe obowiązki, sterta dokumentów, czy nienapisana praca zaliczeniowa?

Masz już dość rutynowych czynności?

Chcesz czerpać więcej przyjemności z życia?

Wykorzystaj 3 proste mechanizmy , które dadzą Ci radość i satysfakcję z każdego działania:

 

Chciałbyś mi pomóc? Wypełnij ankietę: https://goo.gl/forms/ttnJKrrTW7UqnYUK2

Bardzo Ci dziękuję :*

Nuda jest jednym z największych wrogów człowieka. Zdecydowana większość spośród nas źle ją znosi i, mając do wyboru zajęcie wyczerpujące lub nudne, raczej wybierze to pierwsze. To samo prawo działa w odniesieniu do pracy czy nauki.

Co więc możesz zrobić, aby pisanie pracy magisterskiej, raportu, przygotowanie faktur, sprzątanie czy nauka na egzamin z najnudniejszego przedmiotu sprawiała Ci więcej frajdy?

Zanim odpowiemy sobie na to pytanie zastanów się: co byłoby dla Ciebie bardziej przyjemne jeśli jesteś amatorem biegania: zmuszanie się do codziennego treningu czy zainstalowanie specjalnej aplikacji dzięki której podczas biegania, masz wrażenie, że uciekasz przed zombi a za otrzymane bonusy budujesz bazę chroniącą przed umarlakami? Jak Ci się wydaję czy ludzie chętniej sprzątali by po swoich pieskach kiedy po wrzuceniu kupy do pojemnika mogliby zagrać w jednorękiego bandytę z szansą na wygranie zabawki dla swojego pupila? A gdybyś chciał nauczyć dziecko sprzątania to jak Ci się wydaje wolałoby mieć wypisane zadania na lodówce czy w aplikacji gdzie dostaje punkty a za zdobycie ich określonej ilości może otrzymać nagrodę?

Co łączy wszystkie te 3 przykłady? Dotyczą rutynowych czynności a jednak, wierz mi na słowo, mogą sprawiać frajdę. Dlaczego? Bo działają podobnie do gier. Mają pewne zasady, cel, nagrody i natychmiastową informację zwrotną.

Psychologowie od dawna zadają sobie pytanie, dlaczego mózg tak uwielbia grać w pasjansa, tenisa, szachy, pokera, LOL’a, Wiedźmina czy poczciwego Mario. Nie tylko znaleźli na to odpowiedź, o czym mogę nagrać inny film jeśli Cię to interesuje, ale również znaleźli sposób aby zamieniać w frajdę nudne czynności wykorzystując do tego mechanizmy używane w grach.

Co więc możesz zrobić, jeśli musisz napisać pracę zaliczeniową? Możesz na przykład wydrukować sobie tabelkę w której zaznaczysz, że każdego dnia masz napisać 2 sms’y swojej pracy czyli 320 znaków. Każdego dnia kiedy Ci się to uda zaznacz to w tabelce i  przyznaj sobie punkt. Wyznacz też sobie dodatkowe punkty za napisanie większej ilości znaków. Jeśli uda Cię się pracować 5 dni pod rząd możesz przyznać sobie nagrodę za otrzymanie określonej ilości punktów– na przykład wybrać się na film do kina. Jeśli Ci się nie uda, podejmujesz wyzwanie od nowa. Podobnie możesz zrobić z pisaniem raportu a nawet mierzyć sobie czas, aby pobić swój wynik.

Jeśli chcesz zmotywować siebie, lub domowników do wykonywania obowiązków domowych możesz skorzystać z gotowej aplikacji Game4Family, który aktywizuje członków rodziny do wykonywania codziennych czynności a także do podejmowania wyzwań i współpracy. Mój znajomy przetestował to na dzieciach i efekty zauważył już po pierwszym dniu 😉

A jeśli chcesz uczyć się języka? Polecam Ci aplikację Duolingo która wykorzystuje te same techniki nauki języka, co inne portale: zapamiętywanie wyrazów, czytanie tekstów i sprawdzanie poprawności, tłumaczenie zdań, ale robi to w skuteczniejszy sposób. Dlaczego? Po zakończeniu każdego zadania otrzymujesz informację, czy wykonałeś je dobrze– jeśli tak, otrzymujesz nagrody. Dzięki takiemu zabiegowi łatwiej zapamiętujesz popełniane błędy i poprawne formy językowe a nauka jest dla Ciebie przyjemniejsza.

Gamifikacja, czyli dodawanie mechanizmów gier do czynności nudnych i rutynowych jest tak skuteczna, że w moim kursie Kreator Nawyków poświęciłam cały moduł na temat tego jak wyrobić sobie pozytywne nawyki oszczędzania czy odchudzania wykorzystując do tego specjalnie zaprojektowane gry. Ciebie również zachęcam do spróbowania tego sposobu na nudne zajęcia! Baw się punktami i odznakami, mierz swoje postępy, wymyślaj nagrody, ustawiaj sobie stoper aby bić rekordy prędkości a nawet rywalizuj z innymi. Te proste mechanizmy mogą zdziałać cuda!

Podziel się tym filmem jeśli uważasz, że komuś mógłby ułatwić życie a także subskrybuj ten kanał bo już za tydzień powiem Ci co zrobić aby Twoje otoczenie stymulowało Cię do rozwoju!

Zobacz też inne moje filmy: na przykład o tym jak szybciej się uczyć: http://www.dorotafilipiuk.pl/blog/article/36

lub 3 powody dlaczego nie możesz ruszyć z miejsca: http://dorotafilipiuk.pl/rozwoj-osobisty/dlaczego-nie-mozesz-ruszyc-z-miejsca-3-powody/

Do zobaczenia!

 

 

 

Zobacz również: