blog

Podsumowanie roku- 3 ćwiczenia, które powinieneś zrobić

Żeby świadomie iść do przodu warto zastanowić

się co dzieje się w Twoim życiu. Przed planowaniem

postanowień noworocznych, podsumuj ten rok –

przegląd tegorocznych doświadczeń pozwoli Ci

uporządkować wszystkie sfery swojego życia,

dzięki czemu łatwiej zdefiniujesz nowe cele.

Zrób trzy proste ćwiczenia – wnioski do jakich

dojdziesz dadzą Ci 80% rezultatów Twoich działań!

Marta co roku na koniec grudnia podsumowuje miniony rok- rysuje sobie oś czasu, wypisuje najważniejsze wydarzenia, koloruje kalendarz i wymyśla trzy słowa klucze jakimi mogłaby opisać miniony czas. Jak Ci się wydaje, czy dzięki takim ćwiczeniom następny rok będzie dla Marty lepszy? Czy wyciągnie wnioski ze swoich zachowań, pomoże jej to zaplanować nowe działania i rozwijać się coraz szybciej?

Podsumowywanie mijającego roku jest bardzo modnym nurtem- i to świetnie! Aby świadomie iść do przodu warto czasem zastanowić się nad tym, co dzieje się w naszym życiu- oczywiście nie tylko na koniec grudnia.

Jednak co zrobić, aby te podsumowanie coś Ci dało a nie było tylko czasem wspomnień? Oto 3 ćwiczenia, które Ci w tym pomogą:

  1. Sukcesy

Zastanów się jakie sukcesy udało Ci się osiągnąć w tym roku i podejdź do tego czysto subiektywnie- może to być ukończenie studiów, założenie firmy, ale też nauczenie się jazdy na deskorolce czy pokonanie strachu przed ciemnością. Zrób to jednak nie tylko po to aby połechtać swoje ego ale po to, aby przeanalizować co pomogło Ci osiągnąć ten sukces? Jakie Twoje cechy charakteru, jakie sytuacje a może wsparcie innych? Wypisz to co Ci sprzyja, abyś podczas realizacji kolejnych planów mógł sięgnąć po sprawdzone strategie. Pamiętaj, że człowiek mądry to nie tylko taki który uczy się na błędach ale też taki, który uczy się na sukcesach. Analizuje je i dbaj o to, aby były powtarzalne, nie dzięki przypadkowi a konkretnemu działaniu. Zobacz co Ci sprzyja i wykorzystaj to w przyszłości!

  1. Trudności

Domyślam się, że nie wszystko zawsze Ci się udaje. Może nie zdałeś ważnego egzaminu, może dostałeś kosza od dziewczyny z którą chciałeś być a może nie potrafiłeś przyznać się do błędu? Zastanów się nad trudnościami jakie wydarzyły się w ostatnim czasie i znowu, nie po to, abyś się dołował ale po to abyś był coraz mądrzejszy. Dokonaj analizy przyczyn tych wypadków- o czym one świadczą? Jeśli cały czas zaniedbujesz treningi może nie widzisz korzyści jakie z nich płyną, a może masz źle ustalony plan dnia lub zupełnie inne wartości w życiu? Jeśli nie udało Ci się zdać ważnego egzaminu, o czym to świadczy? Jeśli oglądasz mój kanał to wiesz doskonale, że oznacza to jedno- złe sposoby nauki. Podobnie może być z innymi trudnościami- jeśli zawaliłeś ważny projekt bardzo możliwe, że nie znasz się technikach zarządzania sobą w czasie. Zamiast więc użalać się nad sobą, wypisz przy rzeczach, których nie udało Ci się zrealizować co przyda Ci się w przyszłości, aby tego uniknąć, jakie umiejętności powinieneś nabyć? Co jest wspólnym mianownikiem Twoich niepowodzeń? Napisz sobie dobre rady jak dla przyjaciela: naucz się metod zarządzania sobą w czasie, kolejnym razem zrób dokładny plan działania, zapytaj kogoś o radę, czytaj więcej książek, pracuj nad swoimi emocjami aby nie wchodzić w konflikty itd. I najważniejsze! Zaplanuj swoje zmiany i krok po kroku je realizuj bo same uświadomienie sobie braków nic nie zmieni ;/

  1. Co zrobić lepiej?

No dobrze, wiesz już co miało wpływ na Twoje porażki i sukcesy, jeśli oczywiście dokonałeś dobrej analizy 😉 Czy da się przeanalizować coś jeszcze, aby Twoje przyszłe działania były bardziej efektywne? No pewnie, że tak! Pomoże Ci w tym zasada Pareto, którą domyślam się, że już kiedyś słyszałeś. Zakłada ona, że około 20% naszych najlepszych działań jest odpowiedzialne za około 80% naszych rezultatów. Plus minus dla czepialskich, oczywiście. To oznacza, że możesz być wiecznie zajęty i nie uzyskać tak dobrych wyników jak osoba, która pracuje dużo mniej ale koncentruje swoje wysiłki na 20% swoich obowiązków, które dają jej najlepsze wyniki. Zobacz, jeśli skupisz się na 20% najlepszych klientów firmy, to oni wygenerują Ci 80% przychodów. Jeśli widzisz że nauka jakieś umiejętności daje Ci największe korzyści to lepiej na nią poświęcić więcej czasu niż zajmować się tysiącem innych rzeczy. Cały czas zadawaj sobie pytanie: które działania dają mi największe efekty? Jeśli nie wiesz czym się zająć, jaką decyzję podjąć zawsze miej w głowie to pytanie. Możesz wypisać wszystkie swoje obowiązki i uszeregować je od tych które dają Ci najwięcej korzyści aż po te które dają Ci najmniej.

Myślę że szybko dojdziesz do wniosku, że np. bez sensu jest oglądać cały dzień filmy rozwojowe na YouTubie i z nich nie korzystać. Lepiej obejrzeć jeden film, przeczytać jeden artykuł i wdrożyć zdobytą wiedzę niż być tylko biernym kolekcjonerem informacji. Nie bądź więc zbieraczem wiedzy ale praktykiem, który potrafi analizować swoje zachowania, wyciągać wnioski i uczyć się na przeszłości. Daj mi też znać w komentarzu czy zrobiłeś to ćwiczenie i do jakich wniosków doszedłeś.

Co jeszcze możesz zrobić? Koniecznie obejrzyj nagranie: ,,Proste ćwiczenie, które odmieni Twoje życie”: http://dorotafilipiuk.pl/rozwoj-osobisty/proste-cwiczenie-ktore-odmieni-twoje-zycie/

To zadanie jest absolutnie rewelacyjnym ćwiczeniem, które pomoże Ci przeanalizować jakie sfery w swoim życiu zaniedbałeś a także jakie cele ustawić na kolejny rok. Wnioski do jakich dojdziesz na pewno dadzą Ci więcej niż 80% rezultatów 😉

Udostępnij to video swoim znajomym i subskrybuj ten kanał bo już w kolejnym nagraniu powiem Ci dlaczego motywacja jest taka przereklamowana i jakie triki psychologiczne spowodują że zaczniesz działać. Do zobaczenia wkrótce!

A z okazji zbliżającego się Nowego Roku życzę Ci harmonii wewnętrznej,

dzięki której znikną wszelkie smutki i pojawi się prawdziwe szczęście!

Zobacz również: