blog

Jak sobie radzić z toksycznymi ludźmi? 7 sposobów

Malkontenci, manipulatorzy, krętacze i agresorzy. Jest wiele typów ludzi, z którymi nie żyje nam się najłatwiej. Podstawową strategią radzenia sobie z „trudnymi ludźmi” jest nie być dla nich kimś równie trudnym. Traktuj innych tak, jak sam chcesz być traktowany a jeśli będziesz wystarczająco elastyczny i skupiony na tym, co chcesz osiągnąć, jesteś na wygranej pozycji.

 

Oto kilka konkretnych pomysłów co zrobić, gdy na naszej drodze pojawiają się ,,jednostki specjalnej reakcji”:

  1. Toksyczni ludzie często mają za sobą ciężkie doświadczenia, straszne wzorce rodzinne, cierpienia z którymi nie potrafili sobie poradzić, które zniszczyły ich dobrą stronę charakteru. Toksyny, które w sobie noszą zatruwają im życie i odbierają radość. Jeśli podejdziesz do takiej osoby ze współczuciem, łatwiej będzie ci ją tolerować. Zawsze kiedy ktoś taki jest arogancki, wulgarny i niemiły pomyśl chwilę przez co przeszedł w życiu, co musiało go spotkać, że jest teraz tak smutnym człowiekiem plującym jadem. Przyznam Ci szczerze, że kiedy czasami zdarzy się pod moim filmem pełen jadu i hejtu komentarz prawdziwie martwię się o tę osobę. Ile bólu musi w niej być, aby mieć jakąkolwiek motywację do sprawienia komuś przykrości. Polecam Ci podobne podejście.

 

  1. To, że komuś współczujemy i jest nam przykro, że tak silne emocje nim targają z którymi zupełnie nie potrafi sobie poradzić to jedno. Nie powiniśmy jednak pozwalać sobie na to, aby takie osoby w jakikolwiek negatywny sposób wpływały na nasze życie. Jeśli ktokolwiek wyzywa Cię, wyśmiewa czy ocenia w jakikolwiek inny, przykry dla Ciebie sposób, zawsze zamieniaj jego ocenę na opinię. Jak to zrobić? Kiedy ktoś Ci mówi, że np. uważa, że nie masz ambicji, w życiu do niczego nie dojdziesz i lepiej żebyś nie wybijał się przed szereg to zamiast się denerwować, tłumaczyć lub bronić po prostu krótko skomentuj: ,, masz prawo do własnej opinii, moja jest inna”.

 

  1. Jeśli trafiają Ci się osoby, które stale narzekają na absolutnie wszystko to zamiast przyłącząć się do tego biadolenia zadawaj tym osobom pytania coachingowe. Jak narzekają, zapytaj jaki mają cel i co chcą osiągnąć. Jak się użalają nad sobą, zapytaj co mogą zrobić, aby zmienić swoje położenie? Skoro nic nie robisz ze swoim życiem aby je zmienić to jaki jest sens narzekać? Jak się pewnie domyślasz część osób dziwnie na Ciebie spojrzy i nawet jeśli nie wyciągnie żadnych wniosków, nie wzbudzi to w tej osobie żadnej autoreflekcji to może kolejnym razem daruje sobie ciągłe narzekanie.

 

  1. Nie wchodź w rolę ofiary. Nie pozwól, by toksyczna osoba w twoim otoczeniu i jej emocjonalne stany negatywnie odbijały się na tobie. Ona nie musi kontrolować twoich emocji. Może na nie wpływać i prowokować w negatywny sposób, ale od ciebie zależy jak duży to będzie wpływ. Kontakt z taką osobą potraktuj jako lekcję dla siebie– cierpliwości, radzenia sobie z emocjami i stresem lub lękiem. Złotą zasadą w osobistym wzroście jest to, że jeśli na kogoś reagujesz bardzo intensywnie, to warto się temu przyjrzeć bliżej.

 

 

  1. Pamiętaj o tym, że jeśli ktoś odzywa się do Ciebie w nieakceptowalny sposób, np. krzyczy, wyzywa Cię lub przeklina to nie reaguj na to co mówi, ale na to jak się zachowuje. Spokojnie powiedz, że porozmawiasz z nią jeśli się uspokoi, że nie odpowiada Ci, że unosi głos czy jest niekulturalna. Bądź spokojny i opanowany. Odpowiadaj na pytania i włącz się do rozmowy dopiero wtedy, kiedy zachowanie tej osoby będzie dla Ciebie odpowiednie.

 

  1. Komunikacja, mimo że towarzyszy nam od urodzenia jest jednak bardzo skomplikowanym procesem. Jeśli zapytam się Ciebie ile to jest dużo pieniedzy, domyślam się że Twoja odpowiedź będzie inna niż 99% osób oglądających ten film. Podobnie jest z innymi komunikatami jakie wysyłamy do ludzi. Chcemy dobrze a niekoniecznie jesteśmy odbierani zgodnie z naszymi intencjami. I odwrotnie. Jeśli więc ktoś sprawia Ci przykrość swoim zachowaniem spokojnie daj mu informację zwrotną, jak się czujesz kiedy w taki sposób się wobec Ciebie zachowuje sprowadzając wszystko do konkretu. Skup się na pojedyńczym zachowaniu tej osoby ,, jest mi przykro kiedy w towarzystwie wypominasz mi przykre sytuacje z mojej przeszłości. Proszę abyś tego nie robił”.

 

  1. Jeśli wszystkie te metody nie działają unikaj ich jak ognia– zabierają Ci energię, zarażają marudzeniem, indukują negatywne emocje. Masz pełne prawo do wyboru ludzi z jakimi przebywasz i nawet jeśli to jest ktoś z Twoich bliskich możesz decydować, z kim spędzasz czas. Lepiej przeznaczyć ten czas na spędzanie go z kimś kto Cię rozwija.

 

A Wy, jakie macie sposoby na radzenie sobie w toksycznymi ludźmi? Potraficie zachować spokój czy raczej angażujecie się w kłótnie lub tłumicie złość w sobie?

Mam nadzieję, że te sposoby ułatwią Wam pracę nad sobą i nad relacjami z ludźmi, którzy Was otaczają. W zakładce bezpłatne materiały znajdziecie zestaw ćwiczeń ,,jak radzić sobie ze złością na innych”:

Bezpłatne materiały

Nie ma pomysłu na prezent Mikołajkowy? A może nie chcesz kupować kolejnej materialnej rzeczy,  która nie wiesz czy trafi w gust bliskiej Ci Osobie? Zrób jej rozwojowy prezent! Tylko do 6.XII. możesz skorzystać z promocji ,,2 za 1” gdzie drugi kurs dostaniesz gratis! Możesz obdarować siebie, lub kogoś komu chcesz zrobić niespodziankę.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:
http://dorotafilipiuk.pl/bez-kategorii/swietujemy-mikolajki/

 

A już w następnym nagraniu wybiorę się z Wami na obiecane zakupy i pokażę sztuczki jakie czają się na nas w supermarkecie, abyśmy wyszli z niego z pełnym koszykiem.

Pamiętaj o subskrybowaniu tego kanału i udostępnieniu tego filmu na swoim Facebooku.

Do zobaczenia wkrótce!

 

 

 

Zobacz również: