Trening czy talent?

,,Gdybym miał talent to…”, ,,Nie mam talentu dlatego…” Często jesteśmy przekonani, że to talent ułatwia osiąganie sukcesów a jego brak jest przyczyną porażki. Chcemy wiedzieć jak odnaleźć talent bo to zwolniłoby nas z długoletnich treningów… Czy jednak na pewno? Co jest ważniejsze – trening czy talent?

Większość z nas została wychowana w przekonaniu, że aby być w czymś świetnym trzeba mieć do tego talent. Wiele osób jest pewnych, że swoje sukcesy zawdzięczają właśnie tej magicznej sile. Inni zaś brak sukcesów przypisują do motta- ,,nie udało mi się bo nie mam do tego talentu”.

Czy wiesz, że badania pokazują, że aby osiągnąć mistrzostwo w dowolnej dziedzinie talent nie ma znaczenia? Możesz osiągnąć to co chcesz mimo, że na początku nie masz do tego szczególnych predyspozycji. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak!

Jak się pewnie domyślasz psychologowie byli bardzo chętni, aby zbadać czy ów magiczna siła rzeczywiście istnieje. By zgłębić ten temat Kevin Anders Ericsson wybrał dziedzinę, która silnie kojarzy się z wrodzonym talentem- zdolności muzyczne. Wykładowcy zachodnioberlińskiej akademii muzycznej zostali poproszeni o wytypowanie 3 grup studentów. Grupy te to: najlepszych, bardzo dobrych i przeciętnych, którzy wzieli udział w badaniu. Jak się okazało najlepsi przed osiągnięciem pełnoletności trenowali średnio 7410 godzin, bardzo dobrzy- 5301 zaś przeciętni- 3420. Wyniki te były statystycznie istotne. Nie było od nich wyraźnych odstępstw. Nie zdarzały się sytuacje w których najlepsi mieli 5000 treningu a ktoś do nich nie należał, mimo że ćwiczył ponad 7000 godzin.

Trening czyni mistrza

Podobne badania przeprowadzono w sporcie, szachach, chirurgii, balecie i wielu innych dziedzinach i za każdym razem otrzymywano podobne wyniki. Gdyby talent miał istotne znaczenie przy osiąganiu poziomu mistrza należałoby oczekiwać, że przynajmniej niektóre osoby osiągnęłyby go po dużo krótszym treningu niż inne. Jak więc widzisz złotą zasadą jest ,,trening czyni mistrza”. Dlatego odpowiedź na pytanie “trening czy talent jest prosta”.

Oczywiście, że ludzie bardzo różnią się od siebie. Niektórzy będą więcej trenowali chociażby przez to że coś bardziej lubią lub mają do tego fizyczne predyspozycje jak na przykład wzrost. Jednak z perspektywy mistrzowskiego poziomu umiejętności wrodzone talenty już nie mają takiego znaczenia. Okazuje się, że na samym początku predyspozycje ,,do czegoś” dają nam przewagę. Natomiast tylko w porównaniu do laików– później natomiast różnice szybko się zacierają i talent nie ma znaczenia!

Jeżeli interesuje Cię ta tematyka, przeczytaj wpis: “JAK BYĆ SZCZĘŚLIWYM – 4 NIEZAWODNE SPOSOBY”

Gdyby porównać dążenie do mistrzostwa z wyścigiem dookoła świata to predyspozycje i talent są tym, czym jest 50 metrów przewagi przyznanych jednemu z biegnących na starcie wyścigu. Na początku wydaje się to dużo, ale jeśli wziąć pod uwagę dystans całego wyścigu to jest to praktycznie bez znaczenia. Z drugiej zaś strony jeśli konkurencją nie jest wyścig dookoła świata a jedynie bieg na pół kilometra to 50 metrów daje już dużą przewagę- dlatego indywidualne różnice między ludźmi zdają się ogromne, kiedy oceniamy laików w danej dziedzinie.

Jeśli więc talent nie ma znaczenia to co ma? To co da Ci ogromną przewagę nad innymi wytrwałość, silna wola, samodyscyplina, świetne nawyki, nauka na błędach i praca pod okiem mentora we wspierającym środowisku. Dlatego grajek uliczny, który gra codziennie nawet 10 godzin nie musi stać się światową sławą a dzieciaki kopiące piłkę od rana do nocy- najlepszymi piłkarzami.

Chcesz się uczyć jak geniusz? Zobacz jak to zrobić:

dorotafilipiuk.pl/efektywneczytanie2

Jaką naukę możemy wynieść z badań nad talentem? A chociażby taką, że nie warto na brak talentu zrzucać swoich niepowodzeń ani też ujmować sobie zasług, kiedy osiągamy sukcesy wytrwałą pracą. Pokazują one również, że takie kompetencje jak wytrwałość, samodyscyplina czy silna wola to uniwersalne magiczne siły w osiąganiu sukcesów w które zawsze warto inwestować. Podobnie jak we wspierające środowisko i mentora, który przyspieszy twój rozwój!

Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.

Zapraszam Cię do zajrzenia na mojego funpaga: Kliknij!

Dorota jest współautorką produktów wspierających proces diagnozy i rozwoju potencjału zdolnych gimnazjalistów, prelegentką na licznych konferencjach i gościem w wielu podcastach. Prowadzi kanał w serwisie YouTube i podcast ,,Efektywność Osobista”.

Jej artykuły znajdziesz m.in. w Wysokich ObcasachEstate i przede wszystkim Forbes’ie.

Była wykładowcą na dwóch uczelniach wyższych, prowadziła szkolenia m.in. dla MANStella Bank Polski. W podróży dookoła świata założyła 2 firmy online. Jest szczęśliwą mamą Kornelki, pasjonatką zdrowego stylu życia. W wolnych chwilach kocha malować i uprawiać aerial yogę.

Czy już wiesz, co jest ważniejsze – trening czy talent? ?