blog

12 rzeczy, których nie robią ludzie silni psychicznie

Czujesz się czasami przytłoczony obowiązkami, sfrustrowany zachowaniem innych, boisz się zmian, podejmowania ryzyka i czasami po prostu brak Ci motywacji?

TO NORMALNE. Pytanie jednak co z tym zrobisz.

Zobacz czego NIE robią ludzie silni psychicznie i sprawdź czy należysz do tej grupy!

 

1.

Nie tracą czasu na użalanie się nad sobą. Nie narzekają na okoliczności ani na to, jak inni ich traktują. Zamiast tego biorą odpowiedzialność za odgrywane w życiu role i rozumieją, że życie nie jest zawsze łatwe czy sprawiedliwe. Zamiast zrzucać odpowiedzialność na kogoś lub na coś, na ciężki los, biedną rodzinę, złe środowisko i brzydką pogodę, weź życie w swoje ręce i pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za swoje decyzje.

2.

Nie pozwalają innym, by przejęli nad nimi kontrolę. Nie mówią np. „Mój szef sprawia, że czuję się źle”, bo rozumieją, że mają kontrolę nad swoimi emocjami i mogą decydować, jak odpowiedzieć w każdej sytuacji. Pamiętaj, że tylko od Ciebie zależy czy ktoś Cię skrzywdzi lub sprawi Ci przykrość. To od Ciebie zależy jak interpretujesz rzeczywistość która Cię otacza. Dla jednej osoby ta sama sytuacja będzie nie do udźwignięcia a inna nie będzie pamiętać o niej dłużej niż godzinę. Co je różni? PSYCHIKA. Kolejną dobrą wiadomością jest to, że można nauczyć się kwestionowania swoich błędnych przekonań.

3.

Nie tracą energii na rzeczy, na które nie mają wpływu. Nie usłyszysz od mentalnie silnych osób narzekań na zgubiony bagaż czy korek w mieście. Koncentrują się nad tym, nad czym mają kontrolę. Zdają sobie sprawę, że czasami jedyną taką rzeczą jest ich nastawienie. Nie rozpaczaj więc nad rzeczami na które nie masz wpływu, nie stresuj się tym co od Ciebie nie zależy i skup się na tym co możesz robić. Myślenie o zasobach jest zawsze lepszym rozwiązywaniem niż szukanie tego, czego zrobić nie możesz.

4.

Nie próbują unikać zmian. Przyjmują je pozytywnie i starają się być elastyczni bo wiedzą, że to nieodłączna część naszego życia. Jeśli nic nie zmienisz, nic się nie zmieni, jeśli chcesz mieć coś czego nie masz musisz zrobić coś czego nie robisz. To takie proste a z drugiej strony tak trudne ze względu na to, że to co obce wydaje się być niebezpieczne. Od Ciebie jednak zależy czy nowość potraktujesz jak prezent czy jak pułapkę.  

5.

Nie zajmują się uszczęśliwianiem wszystkich. Zauważają, że nie muszą cały czas kogoś uszczęśliwiać i zadowalać. Nie boją się powiedzieć „nie” albo zabrać głos, gdy sytuacja tego wymaga. Starają się być uprzejmi i w porządku, ale potrafią też radzić sobie z ludźmi sfrustrowanymi tym, że nie zostali przez nich uszczęśliwieni. Przejmowanie się tym co powiedzą inni przyznaj, że nie jest najlepszym sposobem na życie. Zamiast zastanawiać się jak spełnić oczekiwania innych, jak wyżebrać u nich akceptację, zastanów się czego Ty tak naprawdę chcesz i dlaczego tak bardzo zależy Ci na opinii innych.

6.

Nie czują się urażeni czyimś sukcesem. Ludzie silni mentalnie doceniają i świętują sukcesy innych. Nie czują się zazdrośni czy oszukani, gdy inni ich prześcigają. Wiedzą, że sukces idzie w parze z ciężką pracą i są gotowi pracować ciężko na siebie. Zamiast zazdrościć innym, bierz z nich przykład, inspiruj się, pytaj jak do tego doszli. Szukanie mentorów w Twojej drodze do sukcesu to rewelacyjna STRATEGIA ROZWOJU.

7.

Nie rozwodzą się nad przeszłością. Nie tracą czasu na rozmyślanie o przeszłości, marząc o tym, jak mogłoby być. Doceniają przeszłość i potrafią powiedzieć, jaką naukę z niej wynieśli. Żyją w teraźniejszości i planują przyszłość. Jeśli męczą Cię decyzje z przeszłości zawsze zadaj sobie pytanie: ,,czy gdybym miał tą wiedzę co teraz w przeszłości, czy postąpiłbym teraz w ten sam sposób co wtedy?”. Jeśli nie, to wiedz że tej wiedzy wtedy nie miałeś, więc nie mogłeś postąpić inaczej. Lepiej zainwestować swoja energię, aby w przyszłości nie zrobić tego samego błędu, niż teraz myśleć o tym co było.

8.

Nie popełniają tych samych błędów. Przyznają się do odpowiedzialności za swoje zachowania i uczą się na błędach. Tylko głupiec cały czas powtarza to samo zachowanie licząc na nowe rezultaty. Jeśli nic nie zmienisz nic się nie zmieni- nie korzystaj ze starych rozwiązań, które nie są efektywne tylko szukaj nowych zamiast narzekać, że Ci się coś nie udaje.

9.

Nie poddają się po pierwszej porażce. Nie postrzegają porażki jako powodu do poddania się. Traktują ją jako szansę i możliwość rozwoju. Nie udało się? Właśnie dostałeś świetną INFORMACJĘ ZWROTNĄ! Wiesz już jak nie postępować. To jest wpisane w nasz rozwój i kiedy byłeś dzieckiem nawet do głowy Ci nie przyszło, aby poddawać się po pierwszej wywrotce na rowerku. Podchodź do swoich działań jak do opcji wyboru– sprawdzasz je i testujesz które działają tak jak badacz. Jeśli jakaś nie działa, po prostu sięgasz po kolejną opcję.

10.

Nie boją się samotności. Tolerują samotność i ciszę. Nie boją się przebywać sami z własnymi myślami i potrafią sprawić, by ten czas był produktywny. Czują się ze sobą dobrze i nie są przez cały czas zależni od towarzystwa i zabawy z innymi. Ty też naucz się być sam ze sobą. Nie uciekaj przed swoimi myślami- mogą być początkiem wielkiej zmiany jeśli tylko dopuścisz je do głosu.

11.

Nie uważają, że wszystko im się od świata należy. Nie narodzili się po to, żeby inni się nimi opiekowali. Szukają szans opartych na ich własnych wartościach i zasobach a nie na oczekiwaniach wobec innych. Stety lub niestety, nic Ci się nie należy- sam zapracuj na to co chcesz dostać od życia.

12.

Nie oczekują natychmiastowych rezultatów. Inwestują swój czas i umiejętności w to, co jest ich mocną stroną i rozumieją, że prawdziwa zmiana wymaga czasu. ŻYCIE to nie restauracja fast food- tu nie dostajemy wszystkiego co chcemy, bez żadnego wysiłku w 5 minut. Jeśli chcesz coś osiągnąć daj sobie czas a w tym czasie cały czas szukaj nowych rozwiązań dla swojego wyzwania.

A Ty co dodałbyś do powyższej listy? Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat. Należysz do osób silnych psychicznie? Które zasady są Twoją mocną stroną? Napisz liczby w komentarzu.

Jeśli chcesz sprawdzić czy masz silną wolę to zrób bezpłatny test (http://www.dorotafilipiuk.pl/test)i odbierz niespodziankę na swojego maila.

Jak zawsze gorąco zachęcam Cię do subskrybowania tego kanału i dołączenia do grupy Zdobywcy Super Kompetencji na FB.

Do zobaczenia wkrótce!

Zobacz również: