blog

3 kompetencje w które musisz zainwestować

Chyba nie muszę Cię przekonywać do tego że świat w którym obecnie żyjemy znacznie różni się od tego w jakim żyli nasi pradziatkowie. Uczymy się obecnie do zawodów, które jeszcze nie istnieją, do rozwiązywania problemów których jeszcze nie ma i do nowej rzeczywistości, którą nawet trudno do końca przewidzieć. Wiedzy coraz bardziej przybywa a stara często się dezauktualizuje. Mamy coraz większe wymagania przed sobą a czasu dokładnie tyle samo. W co więc warto inwestować, jakie kompetencje na pewno Ci się przydadzą bez względu na to co będziesz robić? Mam dziś dla Ciebie 3 najważniejsze kompetencje miękkie w które na pewno zawsze warto inwestować:

 


 

Umiejętność szybkiej nauki

Przenieśmy się kilka lat do przodu. Wyobraź sobie, że co maksymalnie 3 lata zmieniasz pracę, w każdej z nich uczysz się nowych rzeczy i zdobywasz wiedzę na nowe tematy. Rzeczywistość wokół Ciebie również się zmieniła- ogromne migracje ludności spowodowały, że znajomość języków obcych jest Ci bardzo potrzebna na co dzień, podobnie jak obsługa nowych urządzeń i programów, które cały czas się zmieniają. Jak Ci się wydaje, jaka umiejętność przydałaby Ci się, abyś bez poświęcania dużej ilości czasu, bez stresu, za to z dużą przyjemnością być na bieżąco z ciągle przybywającą, nową wiedzą? Jaka umiejętność bez względu na to co chcesz robić na pewno Ci się przyda? Umiejętność efektywnej nauki to jedna z najważniejszych kompetencji XXI wieku. Nie musisz czekać kilka lat, myślę że już teraz widzisz jak bardzo ułatwiłaby Ci życie znajomość sposobów na to, aby uczyć się szybko i przyjemnie. Wiem, że może Ci się wydawać, że to obietnica niczym z telezakupów, ale to tylko dlatego, że większość ludzi wie więcej na temat tego jak działa ich telefon niż na temat tego jak działa ich mózg. Mimo tego, że system edukacji nie wpadł na to, aby zawrzeć efektywne techniki nauki do programu nauczania, Ty naucz się tego już teraz. Zobacz jak możesz efektywniej notować, aby nie przepisywać książek do zeszytu i robić notatki, które poruszą Twoją kreatywność. Dowiedz się jakie błędy robimy podczas czytania, które nie tylko powodują, że nie możesz zapamiętać tego co czytasz ale robisz to wolno. Jeśli chcesz zapisz się na mój bezpłatny webinar na temat tego jak pracować z tekstem a przekonasz się, że proste kroki mogą działać cuda:

Bezpłatny Webinar na temat efektywnej pracy z TEKSTEM

 

Bardzo polecam Ci też pracę nad swoją koncentracją uwagi a także sposobem zapamiętywania informacji– nie o to chodzi, abyś mógł z pamięci dyktować każdą przeczytaną książkę, ale abyś więcej informacji pamiętał nawet nie do końca świadomie.

 

Umiejętności komunikacyjne

Większość ludzi uważa, że umiejętność komunikacji zależy od tego, czy dobrze znamy dany język. Jeśli więc płynnie porozumiewasz się językiem ojczystym, to na pewno możesz sobie odhaczyć tą umiejętność. Czy aby na pewno? Zastanów się: jak radzisz sobie w kontakcie z ludźmi których nie znasz? Jak przychodzi Ci zdobywanie nowych znajomości? Czy łatwo Ci przekonać innych do swojego zdania, wynegocjować lepsze warunki, przekazać swoją wiedzę czy wesprzeć innych ludzi? Czy często wchodzisz w konflikty?

Jak widzisz umiejętność dobrej komunikacji to całe spektrum zachowań, które przyda Ci się nie tylko w życiu osobistym ale również w nawiązywaniu nowych kontaktów biznesowych, sprzedaży czy negocjowaniu podwyżki. Osoby, które są otwarte i potrafią się dogadać się z innymi budzą zaufanie, sympatię i same z dużą łatwością osiągają własne cele.

Bardzo polecam Ci sięganie nie tylko po książki na ten temat, ale przede wszystkim po ciągłe używanie poznanych umiejętności w praktyce. Pracuj też nad swoją inteligencją emocjonalną. Poznanie emocji swoich jak i innych drastycznie obniża ilość konfliktów i pomaga w ogromnym zrozumieniu. Ćwiczenie chociażby empatii pomoże Ci lepiej wspierać innych ludzi, motywować ich do działania czy lepiej realizować ich potrzeby. Takie umiejętności są potrzebne w zawodzie menagera, lekarza czy rodzica.

Na moim kanale znajdziesz kilka filmów dotyczących umiejętności komunikacyjnych- wdróż techniki tam przedstawione jeszcze dzisiaj:

Chcesz być bardziej lubiany? Zrób te 3 kroki

 

Kreatywność

Gdybyś miał firmę to jakiego pracownika potrzebowałbyś najbardziej? Domyślam się, że takiego który potrafi wykorzystywać swoją wiedzę w praktyce, świetnie rozwiązywać problemy dzięki nowym pomysłom. A do tego potrzebna jest kreatywność. Ta umiejętność dotyczy nie tylko tego, że z łatwością wymyślisz nową nazwę produktu, ale z tego że potrafisz wykorzystywać wiedzę z kilku dziedzin. To umiejętność poradzenia sobie w różnych sytuacjach i ciągła otwartość na nowości.

I tu mam dla Ciebie 2 wiadomości- zwyczajowo jedną dobrą a drugą złą. Zacznijmy od tej gorszej: większość z nas, idąc do szkoły traci umiejętność kreacji coraz bardziej. Nie ćwiczymy jej, wchodzimy w schematy i szybko mamy wrażenie, że wymyślenie czegokolwiek wymaga nie lada wysiłku. Dobra wiadomość jest taka, że kreatywność można ćwiczyć. Jest na to wiele sposobów- możesz np. wejść na moją stronę dorotafilipiuk.pl i w zakładce bezpłatne materiały pobrać ćwiczenia:

Bezpłatne materiały

Kreatywność w pigułce – sprawdź 5 skutecznych ćwiczeń

 

To oczywiście tylko 3 kompetencje, których rozwijanie na pewno wyjdzie Ci na dobre.

Jeśli chcesz, abym nagrała kolejny materiał o tych ważnych do rozwijania kompetencjach koniecznie daj mi o tym znać w komentarzu.

Zachęcam Cię bardzo serdecznie do rozwijania tak zwanych umiejętności miękkich bo to właśnie te umiejętności nie tracą na wartości a wręcz przeciwnie- są coraz bardziej potrzebne w wymagającym środowisku, dużej ilości obowiązków i awansowaniem na wyższe stanowiska 😉

 

Poza skorzystaniem z materiałów o których wspominałam w tym filmie, zachęcam Cię również do subskrybowania tego kanału, słuchania mojego podcastu ,,Efektywność osobista” a także zajrzenia na mój Instagram, gdzie dziele się z Wami bardziej prywatnym życiem.

Instagram

Obejrzyj też inne moje filmy, które w znaczy sposób mogą ułatwić Ci życie. Do zobaczenia!

Dorota

Zobacz również: