blog

3 oznaki, że nie wykorzystujesz swojego potencjału

Nie wielu rzeczy jestem tak pewna jak tego, że jeśli tylko zechcesz możesz być zdecydowanie lepszą wersją siebie i żyć lepiej niż obecnie bez względu na to skąd jesteś, w jakiej rodzinie się urodziłeś czy jak złe miałeś doświadczenia.
Zawsze, możemy oczywiście narzekać, szukać wymówek, użalać się nad sobą i nic nie zmieniać kiedy inni w tym samym czasie, mając dużo gorzej niż my kolejny raz udowadniają że się da!

Zobacz 3 oznaki, które świadczą o tym, że nie wykorzystujesz swojego potencjału:

 

 1. Co byś doradził osobie, która chce być mistrzem w obrabianiu zdjęć, gdybyś wiedział, że zna tylko najbardziej podstawowe funkcje Photoshopa? Domyślam się, że poleciłbyś tej osobie zapoznanie się z bardziej zaawansowanymi funkcjami głównego narzędzia, które używa w swojej pracy. Podobnie doradziłbyś kolażowi, który chce osiągać rekordy, aby zmienił swój składak na profesjonalny rower czy rolnikowi, który grabiami uprawia pole…
  I o ile wydaje się być to zupełnie oczywiste, że dbanie o narzędzia naszej pracy przynosi efekty o tyle dbanie (a nawet poznanie!) najważniejszego z nich, nie wiadomo dlaczego, już takie oczywiste nie jest…
  Najważniejsze narzędzie jakie używasz przez całe swoje życie, jest bardziej zaawansowane niż jakikolwiek komputer na świecie. Może adoptować się do nowych warunków, wytwarzać nowe pomysły i rozwiązywać nigdy wcześniej nie rozwiązane problemy. Jest najbardziej rozwiniętą strukturą we Wszechświecie jaką obecnie znamy, a raczej wciąż… poznajemy. Odpowiedz sobie szczerze na pytanie: jak Ty korzystasz ze swojego mózgu– najważniejszego narzędzia jakie masz? Czy wykorzystujesz wszystkie jego funkcje w pełnej wersji? Czy może narzekasz na problemy z pamięcią, koncentracją, kreatywnością a wciąż używasz wersji demo?
  Jeśli chcesz pełnej wykorzystać swój potencjał poznaj to jak działa Twoje najdoskonalsze narzędzie i naucz się z niego odpowiednio korzystać a zobaczysz ogromną różnicę w tym jak się uczysz, czytasz, podejmujesz decyzje, rozwiązujesz problemy i działasz!
 2. Kiedyś wydałam kilka tysięcy złotych na naukę efektywnych technik nauki (notowania, czytania, zapamiętywania) i nie wiem ile razy już pomnożyłam te pieniądze– nie tylko dzięki, temu że dostawałam stypendia naukowe, szybciej się uczyłam ale też lepiej wykorzystałam wiedzę z wielu płatnych szkoleń czy książek. Narzędzia efektywnego zarządzania sobą w czasie pozwoliły mi uwolnić się od tyrańskiej pracy bez efektów, pozwoliły założyć 2 firmy i to w czasie podróży dookoła Świata (!) i mieć upragniony czas wolny i lepsze zarobki.Praca nad sobą uwolniła mnie od kompleksów jakie nosiłam ze sobą przez ponad 20 lat przez co stałam się dużo odważniejsza. Praca nad przekonaniami otworzyła mi umysł, a praca na nawykach pozwala mi zautomatyzować moje działania i zapomnieć o codziennym motywowaniu się co pomogło mi osiągać lepsze efekty.

  Mogłabym jeszcze wiele wymieniać jak bardzo się zmieniłam po zastosowaniu różnego rodzaju narzędzi rozwoju osobistego, których uczę w moich kursach.

  Dlaczego Ci o tym mówię? Bo rozwój osobisty kojarzony jest z czytaniem tysiąca książek, kojarzeniem ciekawych eksperymentów psychologicznych i sharowaniem dobrze wyglądających cytatów. A tu nie o to chodzi!

  Inwestuj w naukę najważniejszych kompetencji XXI wieku bo one dadzą Ci przewagę bez względu na to jaki zawód wybierzesz i co zechcesz osiągać. No bo co z tego, że jesteś najlepszym ekspertem w swojej dziedzinie jeśli np. nie radzisz sobie ze stresem, nie potrafisz dogadać się z ludźmi lub przekazać swojej wiedzy innym.

  Nie tylko czytaj rozwojowe książki ale przede wszystkim wdrażaj wiedzę w swoje życie a zauważysz ogromną różnicę- większy spokój, więcej czasu, wyższe zarobki, lepsze relacje i wiele, wiele więcej!

 3. Pamiętam jak kiedyś zastanawiałam się nad tym, jakby to było gdybym urodziła się w bogatszej rodzinie, gdybym jako małe dziecko mieszkała w wielkim mieście zamiast małej wiosce. Jak dzisiaj wyglądałoby moje życie, gdybym nigdy nie miała kompleksów a prowadzenia biznesu uczyła się od milionerów. I wiesz co? To bez sensu! Myślenie o tym czego Ci brakuje, jak dobrze by było gdyby było inaczej jest zupełną stratą czasu! Zamiast szukać wymówek, użalać się nad sobą i porównywać się do innych, poświęć ten czas na to, aby zastanowić się nad tym jak wykorzystać swoje trudności i każdego dnia być o krok dalej. Urodziłeś się w rodzinie alkoholików? Może dzięki temu założysz najlepszy ośrodek pomocy dla takich ludzi. Ciężko pracowałeś w dzieciństwie? Domyślam się, że byle czym się nie załamujesz i jesteś bardzo wytrwały. Byłeś wyśmiewany w szkole? Jak nikt inny zrozumiesz na czym polega agresja i możesz pomóc tysiącom ludzi!

  Nie użalaj się nad sobą, nie szukaj wymówek, nie porównuj się z innymi.  To Ci nic dobrego nie da!

 

A Ty co dodałbyś do tej listy? Jak myślisz co najbardziej odblokowało by Ci Twój potencjał? Co musiałby się stać, abyś był coraz bardziej efektywny?

Czekam na Wasze pomysły w komentarzach!

 

Zapraszam Was również do zajrzenia na moją stronę dorotafilipiuk.pl gdzie znajdziecie testy do sprawdzenia czy wykorzystujecie swój potencjał a także na mojego Instagrama, gdzie występuję bardziej prywatnie i chętnie poznam Was.

Subskrybuj mój kanał na YouTube i podziel się tym filmem z innymi. Zobacz również inne moje filmy, które mam nadzieję, w znacznym stopniu ułatwią Ci życie. Do zobaczenia!

Dorota

 

Zobacz również: