blog

6 zdań, które zmienią Twoje myślenie


Słyszeliście kiedyś, że ,,podróże kształcą”?
Zastanawialiście się kiedyś dlaczego?
Ja wielokrotnie i zawsze byłam przekonana,
że przede wszystkim chodzi o odwiedzone miejsca i poznanych ludzi-
każde takie zdarzenie nas czegoś uczy, prawda?
W tym odcinku pokażę, Ci 6 zadań na zmianę swojego myślenia,
które przywiozłam z podróży. Gotowy?
 

 

Był gorący wieczór, w piękne polskie lato kiedy siedząc na balkonie z długopisem w ręce zastanawiałam się jaki jest mój plan na życie. Uświadomiłam sobie, że chcę być niezależna od miejsca pracy i skoro tak kocham podróże, chcę wyruszyć w podróż dookoła świata. ,,Uczysz ludzi osiągania celów, planowania, wychodzenia ze strefy komfortu, to teraz sama pokaż jaka jesteś mądra”- tymi słowami rzuciłam sobie wyzwanie. W ciągu pół roku zmieniłam zupełnie mój styl pracy- z trenera biznesowego na działalność online, która umożliwiła mi wyjazd. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak zacząć pracować zdalnie, daj mi o tym znać w komentarzu- chętnie nagram o tym film 😉

Wyjechałam i czułam, że nic wspanialszego nie mogłam zrobić w życiu. Spełniam nareszcie swoje marzenie! Podróż planowałam z moim partnerem, na około 1,5 roku, jednak po 8 miesiącach z radością wróciliśmy do Polski a dziś chcę Ci powiedzieć jak ważne lekcje dała mi ta podróż:

1.       Najważniejsze to robić rzeczy najwazniejsze

Po Stanach podróżowałam 6 tygodni i prawie każdy dzień wyglądał podobnie- złożenie namiotu rano, przygotowanie śniadania, ustalenie trasy, podróż, zwiedzanie, zrobienie obiadu często na krawężniku, codzienne uczenie się i rozwijanie nowo otwartej firmy do późnego wieczora, aby o 23 poszukać miejsca na rozbicie namiotu i odpocząć po całym dniu.

Takie życie bardzo szybko pokazało mi jak wybierać priorytetowe zadania. Praca w takich warunkach uczy delegowania, szukania rozwiązań, pracy na priorytetach i sprawdzania najlepszych technk zarządzania sobą w czasie którymi zechcę się z Tobą podzielić w kursie który będzie dostępny już od stycznia.

Zadanie dla Ciebie: wyobraź sobie, że od dzisiaj możesz pracować lub uczyć się tylko 3 godziny dziennie. Co zmieniłoby się w trybie Twojej pracy? Jakie dałbys sobie wskazówki? Zacznij z nich korzystać już teraz!

 

2.       Nawet nie wiesz jak mało potrzebujesz do życia

Pewnie będziesz zdziwiony jeśli powiem Ci, że zawartość mojego bagażu miała tylko 15 kilogramów i wciąż wiedziałam, że nie wszystkie rzeczy były super potrzebne. To uzmysłowiło mi jak mało rzeczy potrzebujemy do życia. Media cały czas kreują nasze potrzeby, nowej torebki w kolorze jasnej bieli złamanej różem, dziesiątej pary butów z innym kolorem sznurówek i super modnej w tym sezonie koszuli, której zupełnie nie mamy do czego założyć.

Zadanie dla Ciebie: przejrzyj swoje rzeczy i zastanów się czy wszystkie z nich użyłeś minimum raz w przeciągu 3 lat. Jeśli są rzeczy, których nie używasz to może szkoda miejsca na ich przechowywanie? Oddaj je komuś, sprzedaj a na kolejnch zakupach zastanów się czy naprawdę wszystko co kupujesz jest Ci potrzebne?

3.       Narzekanie nic nie zmienia.

Pamiętam, kiedy w Parku Narodowym Sekwoii w Kalifornii temperatura spadła do 2 stopni w ciągu dnia a w nocy dodatkowo szalał zimny wiatr ze śniegiem. Nie mogłam zasnąć z zimna.

6 tygodni podróżowania po Stanach i spania w namiocie nauczyło mnie, że rzadne narzekanie, płakanie i tupanie nogą zupełnie nic nie zmieni. Temperatura nie będzie wyższa, wiatr nie ustąpi, pęknięty materac się nie zaklei, namiot się sam nie rozłoży.

W życiu jest dokładnie tak samo. Możesz krzyczeć i bić głową w ścianę narzekając, że coraz bardziej boli Cię czoło ale to nic nie zmiania.

Zadanie dla Ciebie: Na co najczęściej narzekasz? Zapisz to na kartce i wypisz przynajmniej kilka rozwiązań tego problemu. I już przestań marudzić bo z wiekiem staniesz się strasznie zgorzkniały!

 

4.       Poczucie szczęścia to stan umysłu a nie portfela

Flipiny to jeden z najbiedniejszych krajów na Świecie. I jeden z najsympatyczniejszymi ludźmi jakich spotkałam. Pamiętam, że kiedy jechałam tam po raz pierwszy byłam pewna, że nie wytrzymam widoku smutnych ludzi na ulicy jednak teraz wiem, że szkoda mi nas. Ludzi cywilizowanych krajów, którzy nie doceniają tego co mają. Jeśli na cokolwiek narzekasz w swoim życiu wiedz, że gdzieś na drugiej półkuli żyją ludzie którzy są uśmiechnięci mimo tego, że śpią na łóżku z desek lub starym materacu na podłodze w pokoju który współdzielą z całą rodziną, że są ludzie którzy jedzą ryż z makaronem, nie mają nie tylko telefonów i Internetu ale prądu i bieżącej wody. Są dzieci, które nie mają zabawek, wózków i pampersów a mimo wszystko jest w nich ogrom radości i energii.

Zadanie dla Ciebie: Doceniaj to co masz. Doceniaj, że masz co jeść, gdzie spać, że nie uciekasz przed wojną i masz możliwości o jakich inni mogą pomarzyć. Zastanów się jak możesz te zasoby wykorzystać do swojego rozwoju.

 

5.       Wiesz co jest naprawdę ważne

Być może i Ty myślisz, że życie w podróży to idealny plan na życie. Też tak myślałam. Byłam przekonana, że skoro mogę pracować zdalnie, utrzymywać kontakt z moją Rodziną i Przyjaciółmi to nic innego nie jest mi do życia potrzebne. Jak bardzo się myliłam.

Podróżowanie na cały etat jest cudowne, ale do czasu. Po kilku miesiącach jest zdecydowanie mniej ekscytujące a kolejne planowanie staje się obowiązkiem. Podróżowanie utrudnia chodzenie na siłownie, samodzielne przygotowywanie zdrowych potraw i dbanie o swoje codzienne rytuały. Utrzymywanie relacji z przyjaciółmi i rodziną również jest dużo trudniejsze, bo przecież nie możesz się z nimi spotkać i chociażby spędzić wspólnie ważnych uroczystości. Absolutnie nie chcę Cię zniechęcać do podróżowania ale pokazać że w czasie podróży często odkrywamy to co liczy się w naszym życiu najbardziej.  

Zadanie dla Ciebie: A co dla Ciebie jest najwazniejsze w życiu? Jakie wartości są dla Ciebie najcenniejsze? Czy dbasz o nie?

 

6.       Lekcja o nas samych

Podróż 300 km. Skuterem przez góry aby dostać wizę, kradzież, oszustwo w honkongu, wypadek drogowy w Tajlandii, powódź na Koh Samui, problemy na lotnisku w Singapurze… Jak wiele nauczyłam się o właśnej psychice, o tym czego się boję, co mnie ekscytuje. Podróż stała się dla mnie polem doświadczalnym do sprawdzania wszelkich metod których uczę- osiągania swoich zamierzeń, planowania, podejmowania decyzji czy radzenia sobie z trudnościami. Była tez lekcją komunikacji z osobą, która towrzyszyła mi 24 godziny na dobę.  

Zadanie dla Ciebie: Nie musisz wyjeżdzać w podróż aby lepiej siebie poznać. Zastanów się nad swoimi mocnymi stronami, marzeniami i tym jakie cechy chcesz w sobie rozwijać. Jeśli chcesz skorzystaj z linku w opisie do tego filmu, gdzie znajdziesz cały pakiet ćwiczeń ,,Poznaj siebie”, który będzie dostępny tylko przez 3 dni za jedyne 25 zł.:

http://produkty.dorotafilipiuk.pl/zamowienie/?add-to-cart=28194

Mam nadzieję, że to nagranie wzbudzi w Tobie wiele pozytwnych refleksji. Zapraszam Cię również do zrobienia 4 ćwiczeń na bycie szczęściarzem, które znajdziesz:

http://dorotafilipiuk.pl/freematerials/

 

 

 

 

Zobacz również: