blog

Chcesz być mądrzejszy? Myśl w ten sposób!

Wcale mnie nie dziwi, że kliknąłeś w ten film. Chyba każdy z nas chciałby być mądrzejszy niż jest obecnie, nawet jeśli na Twojej półce stoi nagroda Nobla. Dlaczego? Bo osoby mądre mają w życiu łatwiej. Lepiej rozwiązują problemy, lepiej zarabiają, lepiej radzą sobie z trudnościami, podejmują lepsze decyzje a do tego wszystkiego są bardziej szanowane i podziwiane.

 

Co więc możesz zrobić, aby być mądrzejszym a nie tylko oczytanym człowiekiem?

  1. Mądrość możemy zachować niezależnie od tego, czy zwiedziliśmy 30 krajów na 6 kontynentach, czy żadnego lub ile kultur poznaliśmy – kluczem jest wyciąganie cennych wniosków z wielu sytuacji, ciągłe podważanie swojej wiedzy, otwartość na wysłuchanie innych. Jeśli zakładasz, że wiesz już wszystko, trudno abyś był coraz mądrzejszym człowiekiem. Postawa ,,wiem, że nic nie wiem” jest na pewno bliższa mądrości, niż twierdzenie: ,,ja już wszystko widziałem i wszystko wiem”. Aby być mądrzejszym zadawaj sobie cały czas pytania: ,,a co jeśli się mylę? Czego jeszcze mogę się dowiedzieć? gdzie mogę to sprawdzić”. Bądź otwarty na to co mówią inni, szczególnie wtedy, kiedy Twoja postawa różni się o 180 stopni. Nawet jeśli nie zmienisz swojego zdania, zastanów się z czego wynikają, aż tak duże różnice między wami.

 

  1. Mądre osoby to też takie, które myślą do przodu. Nie żyją z dnia na dzień, wiedzą, że dzisiejsze decyzje przyniosą konsekwencje w przyszłości, dlatego dużo lepiej dbają o relacje, zdrowie, wykształcenie czy finanse. Jeśli chcesz być mądrzejszy, myśl o tym jak dzisiejsze decyzje wpłyną na Twoje dalsze życie. Czy obecne nawyki pomogą Ci coraz lepiej zarabiać, czuć się lepiej we własnej skórze, mieć lepsze kontakty z innymi ludźmi? Jeśli Twoje obecne życie nie za bardzo Ci się podoba a nic w nim nie zmieniasz to jak najszybciej zacznij działać- tylko głupie osoby, robią cały czas to samo i oczekują innych rezultatów…

 

  1. Jeśli chcesz działać mądrzej patrz częściej na swoje życie z szerszej perspektywy– jakie znaczenie ma w skali całego Twojego życia to, że dzisiaj stoisz w korku i spóźnisz się na spotkanie? Czy jest sens tracić na to nerwy? Jakie znaczenie ma w perspektywie całego Twojego życia to, że wczoraj zgubiłeś telefon, albo zalało Ci mieszkanie? Czy przez to do końca swoich dni masz być nieszczęśliwym człowiekiem? Szersza perspektywa pozwala nam się zdystansować, lepiej panować nad swoimi emocjami i zauważyć to, co jest naprawdę ważne.

 

Jeśli i Ty chcesz mądrzej myśleć zastanów się i odpowiedz sobie na pytanie:

,,Jak przeżyłbyś swoje życie, gdybyś wiedział, kiedy umrzesz?”. Czy znając dokładną datę i godzinę prowokowałbyś kłótnie, stresował się błahostkami, siedział godzinami przed telewizorem, odkładał na później spełnianie swoich marzeń? A przecież kiedyś nastąpi kres Twojego życia- jedyne czego nie znasz, to dokładnej daty…

 

  1. Profesor Monika Ardelt z University of Florida, która zajmuje się badaniem mądrości uważa, że droga do mądrości wiedzie przez poznanie samego siebie. Jeśli nie znasz swoich wartości, celów, marzeń jak masz podejmować mądre decyzje?

Według pani profesor osoba mądra to też osoba, która kryzys potraktuje jako nauczkę, a nie jako zmarnowany czas, czy wymówkę do tego, aby się poddać. Ma to związek ze zjawiskiem znanym w psychologii jako „wzrost pourazowy”.   Chodzi o to, że złe doświadczenia mogą pociągnąć za sobą wiele dobrego jeśli oczywiście potrafisz usiąść i na spokojnie dokonać ich analizy. Bardzo zachęcam Cię do tego, abyś zamiast użalać się nad sobą, zawsze zadawał sobie pytanie: ,,jakie cenne wnioski mogą wyciągnąć z tej sytuacji na przyszłość?”

 

A Ty co myślisz o takich sposobach na bycie mądrzejszym? Znasz inne sposoby?

 

Bardzo zachęcam Cię do ciągłego doskonalenia siebie! I wcale nie chodzi mi o nałogowe czytanie książek na temat rozwoju osobistego! Oczywiście dobrze, jeśli i to robisz, ale to co da Ci naprawdę spektakularne efekty to działanie!

Bardzo zachęcam Cię do tego, abys wdrażał rewelacyjne nawyki i dbał o wszystkie sfery swojego życia, tak abyś z każdej z nich był dumny. Jeśli chcesz to z przyjemnością Ci w tym pomogę 😉 Wejdź na stronę dorotafilipiuk.pl/nawyki i zobacz jak możesz zmienić swoje życie wykorzystując do tego rewelacyjną ofertę.

 

Zachęcam Cię do subskrybowania mojego kanału i słuchania mojego podcastu ,,Efektywność Osobista. Dorota Filipiuk”. Zobacz też inne moje filmy, które w znaczny sposób mogą ułatwić Ci życie a jeśli lubisz dzielić się z innymi wiedzą udostępnij ten film swoim znajomym. Do usłyszenia.

Zobacz również: