blog

Jak być bardziej pewnym siebie? Złote zasady

 

Wystąpienie publiczne, nowa szkoła, randka, rozmowa kwalifikacyjna, spotkanie z ważną osobistością, poznawanie nowych ludzi-

można byłoby mnożyć sytuacje w których większość z nas marzy o cudownym eliksirze pewności siebie, który zmienił by tak wiele.

 Pewność siebie nie jest wrodzona i można się jej nauczyć.

A warto, bo przydaje się na każdym kroku i powoduje,

że nie tylko nie boimy się ludzi ale i wyzwań…

Wystąpienie publiczne, nowa szkoła, randka, rozmowa kwalifikacyjna, spotkanie z ważną osobistością, poznawanie nowych ludzi- można byłoby mnożyć sytuacje w których większość z nas marzy o cudownym eliksirze pewności siebie, który zmienił by tak wiele. Pokazał jak jesteśmy wspaniali, drżenie rąk zamienił na zdecydowany uścisk dłoni a pustkę w głowie na rozkwit naszych umiejętności oratorskich.

Czas się z tym rozprawić. Bo pewność siebie nie jest wrodzona. Można się jej nauczyć. I warto, bo przydaje się na każdym kroku i powoduje, że nie tylko nie boimy się ludzi ale i wyzwań. Jeśli wiesz, że masz możliwości i kompetencje żeby uporać się z wyzwaniami na Twojej drodze to myśli zamieniasz na działania i to właśnie jest pewnością siebie.

No dobrze, wydaje się być to niesamowicie proste, tylko dlaczego jedni pewnym krokiem wychodzą na scenę przed setkę ludzi a ja denerwuję się przed rozmową z nowo poznaną osobą?

Na naszą pewność siebie ma wpływ wiele czynników. Między innymi geny, to czy czujemy się świetnie w dużym towarzystwie, czy raczej w kameralnym gronie. Poza tym, ogromny wpływ ma na nas wychowanie. Jeśli jako dziecko cały czas słyszałeś ,,nie umiesz, jesteś za mały, uważaj bo zepsujesz” to niekoniecznie będziesz osobą, która z ogromnym entuzjazmem chce uczyć się nowych rzeczy i podbijać świat. Również Twoje doświadczenia a tak naprawdę ich interpretacje wpływają na to co myślisz o sobie, dlatego jeśli Ci się coś nie uda zamiast się samobiczować zawsze zastanawiaj się nad lekcjami jakie daje Ci życie aby wykorzystać je do samodoskonalenia.

Co możesz zrobić, aby być bardziej pewnym siebie?

W pierwszej kolejności pozbądź się negatywnych myśli na swój temat. Czy naprawdę podoba nam się to, co słyszymy? Czy rzeczywiście chcemy być tak oceniani? Poczucie własnej wartości można wzmocnić dopiero wtedy, kiedy nam samym zaczną przeszkadzać negatywne myśli i kiedy postanowisz sobie, że już nie masz zamiaru więcej użalać się nad sobą bo nie przynosi Ci to żadnych pozytywnych efektów.

 

Odrzuć takie określenia jak: jestem ciotą, jestem mało inteligentny a inni robią to lepiej. Zamiast tego powiedz sobie: czynność x, potrzebna do wykonania zadania, sprawia mi trudności. Muszę zdobyć konkretne umiejętności, żeby sobie z nią poradzić- wypisz sobie na kartce jakich umiejętności potrzebujesz. I to co najważniejsze wierz w to, że umiesz się poprawić. Masz zdolności do tego, aby być lepszym niż Ty sam obecnie.

Zamiast patrzeć na innych z zawiścią i mówić: „ja tego nie umiem”, powiedz po prostu: „jeszcze tego nie umiem”. Ale o tym jak radzić sobie z zazdrością o sukcesy innych mówiłam już w innym nagraniu (chcesz je obejrzeć kliknij tu- tutaj).

Jeśli nie wierzysz w zmiany i wydaje Ci się, że Twoje umiejętności nie mogą ulec poprawie najprawdopodobniej od razu się poddasz kiedy zaczniesz robić coś, w czym nie jesteś dobry. Jeśli wierzysz w to, że możesz się czegoś nauczyć a umiejętności rozwijać to wszelkie wyzwania traktujesz jako szansę na naukę. Jak wynika z badań osoby wierzące w swój rozwój częściej odnoszą sukcesy.

Ćwicz się również w odnoszeniu porażek. Jeśli coś Ci się nie udało tak jak byś tego chciał podejdź do sprawy jak badacz-eksperymentator. Zastanów się co nie zadziałało, co kolejnym razem możesz zrobić inaczej, jakie rozwiązania jeszcze możesz sprawdzić.  

A teraz pomyśl, co się stanie, jeśli kolejnym razem ci się nie uda? Zawali się świat? Ludzie będą robić transparenty z Twoją podobizną i ganiać Cię po mieście z wytłaczanką jajek? Zdaj sobie sprawę, że wytwory Twojej wyobraźni nie mają najczęściej żadnego związku z rzeczywistością. Lepiej, abyś czas przeznaczony na wymyślanie dantejskich scen w Tobą w roli głównej przeznaczył na to aby wymyślać nowe rozwiązania problemów. Ekscytacja jaką odczuwasz wiedząc, że niezależnie od wyniku zyskasz większą wiedzę i zrozumienie jest właśnie pewnością siebie.

Nie mogłabym nie dodać, że to jak traktują nas inni również wpływa na to co myślimy o sobie. Problem w tym, że ludzie w wyrażaniu swoich opinii, są, delikatnie mówiąc- niekompetentni. Jeśli szef, rodzic, partner czy sąsiadka ma zwyczaj krytykowania „dla zasady”, to z pewnością używa niejasnych zwrotów, dlatego sprowadzaj rozmowę od ogólników do konkretów. Kiedy ktoś Ci mówi: „To jest do niczego”, sprecyzuj: „Dobrze, ale co konkretnie jest do niczego?”. A potem dodaj: „Oczywiście, poprawię to- czy wtedy będzie już dobrze?”. Pamiętaj, że odbieranie każdej opinii jako oceny całej swojej osoby świadczy o niskim poczuciu własnej wartości. Zdanie innych należy traktować jako wskazówkę lub poradę, a nie atak. Krytyka jest jak ciastko. Możesz je wziąć i zjeść lub odmówić i nie przyjąć. To, czy ją przyjmiesz, zależy od ciebie. Dlatego naucz się oceniać, co pożytecznego z krytyki możesz wziąć dla siebie.

Kolejną wskazówką, która pomoże Ci być bardziej pewnym siebie to wykorzystanie swojego ciała. Zyskująca dziś popularność koncepcja ucieleśnionego poznania głosi, że ruchy ciała mogą aktywizować określone myśli i odczucia. Nasza postawa, gesty, ruchy, a także głos – wszystko to oddziałuje na nasze myśli, uczucia i zachowania. Aby zwiększyć pewność siebie, wystarczy przyjąć… pewną siebie postawę. Chodź wyprostowany a nawet usiądź z nogami na stole i rękami za głową.

Mam nadzieję, że ta garść porad pomoże Ci zacząć pracę nad sobą, która może trochę potrwać. Niestety po obejrzeniu kilkuminutowego nagrania nagle nie zaczniesz być pewnym siebie samcem lub samicą alfa, ale możesz wdrażać nawyki myślenia, które bardzo ułatwią Ci życie.

Jeśli natomiast chcesz sprawdzić, czy wykorzystujesz swój potencjał to zrób bezpłatny test:

http://www.dorotafilipiuk.pl/freematerials

Pamiętaj też o subskrybowaniu tego na kanału, gdyż już w następnym nagraniu zabiorę Cię na moją sesję wizerunkową zapowiadającą 2 kolejne kursy i powiem jak kreować swój wizerunek eksperta o co prosiliście mnie w nagraniu ,,co Twój wygląd mówi innym o Tobie”.

Do zobaczenia wkrótce!

Spodobał Ci się materiał?

Rozwijaj się jeszcze bardziej, obejrzyj wideo o sile psychicznejznajdziesz je tutaj

 

 

Zobacz również: