blog

Jak uczyć się słówek z języka obcego? 5 wskazówek

Znasz to uczucie, gdy ktoś zadaje Ci pytanie w obcym języku i nie wiesz co powiedzieć?

Zdarza Ci się godzinami uczyć słówek, a za parę dni już ich nie pamiętasz?

Chcesz poznać szybkie patenty na efektywne opanowanie nowego języka?

Zaufaj mojemu kilkuletniemu doświadczeniu, obejrzyj materiał-

dzięki tym pięciu wskazówkom, Twój słownik będzie bogatszy!

Chyba nikogo nie muszę przekonywać do nauki języka obcego i to nie tylko dlatego, że uczenie się języków rozwija nasz umysł i chroni przed chorobą Alzheimera. Zresztą, jeśli już tu jesteś na pewno jesteś osobą, która chce uczyć się szybciej i łatwiej. Jeśli oglądasz moje filmy na temat efektywnej nauki (http://www.dorotafilipiuk.pl/blog/article/83) to na pewno już wiesz, że twój mózg jest wręcz stworzony do tego, aby się uczyć. Wiem, że możesz teraz kręcić z niedowierzaniem głową kiedy przypomnisz sobie ile czasu zajmuje Ci zapamiętywanie słów z języka obcego. Siedzisz, kujesz i nawet jeśli zapamiętasz listę słów, to albo na krótko, albo do czasu kiedy masz coś… powiedzieć. Mogę Cię tylko zapewnić, że to wszystko jest zupełnie normalne, dokładnie tak samo jak to, że nie umyjesz naczyń odkurzaczem mimo, że przecież on też służy on do sprzątania.

Moje święte prawo uczenia się brzmi: kucie to obelga dla mózgu, dlatego to czego na pewno nie powinieneś robić, jeśli chcesz zapamiętać listę słówek, to siedzenie i bezmyślne powtarzanie ich jak automatyczna sekretarka na infolinii.

Od czego więc możesz zacząć powiększanie swojego słownika z obcego języka?

  1. Czytaj, oglądaj i doświadczaj języka– kiedy słyszymy czy czytamy coś w obcym języku, naturalnie nim nasiąkamy a nasza motywacja rośnie do tego, aby wiedzieć coraz więcej, bo jest on nam zwyczajnie potrzebny. Nie koniecznie musisz od razu zaczynać od wiadomości czy książek. Jeśli dopiero zaczynasz naukę oglądaj bajki i czytaj komiksy. Zawsze poszukuj informacji związanych z tym czym się pasjonujesz. Na początku, oczywiście, nie zrozumiesz wszystkiego, jednak po czasie nauczysz się melodii języka, czy wymowy poszczególnych słów a także wiele z nich nauczysz się z kontekstu. A właśnie, wiesz że ludzie z treningiem muzycznym zwykle są lepsi w nauce języków? Jest hipoteza, że takie ucho jest lepiej wytrenowane do wsłuchiwania się w szczegóły i szybszego oraz trwalszego kodowania w mózgu. Także może warto nauczyć się grać na jakimś instrumencie? O ile nie masz sąsiadów, oczywiście 😉
  2. Nie tylko słuchaj ale również dużo mów i pisz w obcym języku– nawet pojedyncze zdania, tweety czy posty w Twoim papierowym facebooku. Kiedy zapisujesz nowe słówka zawsze zapisuj je w jakimś zdaniu, które od razu będzie je tłumaczyć. Przykładowo, jeśli chcesz się nauczyć słowa ,,zachmurzony” to nie pisz zdania: ,,Niebo jest zachmurzone”, dlatego, że nadal nie będziesz wiedział co to słowo oznacza. Niebo może być też niebieskie lub bezchmurne. Zapisz więc zdanie: Niebo jest zachmurzone bo widać na nim wiele ciemnych chmur i chyba będzie padać. Oczywiście zrób to w języku, którego się uczysz.
  3. Nie ograniczaj się do poznania tylko jednego słówka. Kiedy uczysz się nowego słowa, ucz się również innych jego form. Na przykład jeśli uczysz się słówka ,,twardy”, czyli przymiotnika, naucz się również jaki jest rzeczownik od tego słówka, czyli ,,twardość’’, jaki jest czasownik czyli ,,twardnieć” i jaki jest przysłówek, jeśli istnieje. Możesz też szukać zawodów związanych z danym słówkiem, miejsc czy nazw własnych. Dzięki tej prostej sztuczce uczysz się kilku słów w tym samym czasie a przy okazji możesz dowiedzieć się, że np. milk to nie tylko mleko ale również doić. Sprawdzaj powiązane zwroty ze słówkiem, którego się uczysz.
  4. Zapamiętujesz słówko miłość? Zobacz jakie inne zwroty wykorzystują to słowo np. historia miłosna, być zakochanym, prawdziwa miłość itd. Dzięki temu w bardzo szybki sposób możesz nauczyć się innych słów i budować w głowie powiązania i skojarzenia, które świetnie wpływają na ich zapamiętanie.
  5. Jeśli już jesteśmy przy zapamiętywaniu, to nie mogę nie wspomnieć o genialnych mapach myśli, które mogą stanowić dla Ciebie mini słowniczki z danego języka. Jeśli dodasz do nich obrazki i własne skojarzenia możesz uczyć się słówek nieprawdopodobnie szybko. Gotowe mapy z języka angielskiego, możesz ściągnąć bezpłatnie (http://www.dorotafilipiuk.pl/freematerials)

A jeśli chcesz się nauczyć tej najlepszej metody notowania na świecie, a przy okazji nauczyć się rysować, to koniecznie zobacz mój kurs ,,notuj jak geniusz”:znajdziesz go tutaj

 To oczywiście tylko kilka sposobów na to jak powiększyć zasób Twojego słownictwa. Koniecznie podziel się swoimi sprawdzonymi sposobami w komentarzu. Jeśli natomiast chcesz szybciej zapamiętywać konkretne słowa koniecznie skorzystaj z mnemotechnik do nauki języków obcych, które znajdziesz w moim kursie ,,Ucz się jak Geniusz”: kliknij tu.

A jeśli interesujesz się tym, w jaki sposób uczyć się szybciej to koniecznie zapisz się na 5-dniowe, bezpłatne wyzwanie na Facebooku ,,Ucz się jak Geniusz” które zaczynamy już w poniedziałek, 18.09.!

Codziennie dostaniesz ode mnie ćwiczenie na maila a także dostęp do codziennego spotkania na żywo, gdzie podam Ci proste patenty na to jak się koncentrować, notować, zapamiętywać i czytać jak Geniusz.

Aby zapisać się na to wyzwanie wejdź na stronę (www.wyzwanie.dorotafilipiuk.pl)

Dołącz do grupy ponad 1,5 tysiąca osób, które chcą jak najlepiej wykorzystywać swój potencjał.

A jeśli chcesz więcej dowiedzieć się na temat szybkiego czytania to koniecznie subskrybuj ten kanał bo już w następnym odcinku powiem Ci więcej na ten temat.

Do zobaczenia!

 

 

 

 

Zobacz również: