blog

Kreatywność w pigułce – sprawdź 5 skutecznych ćwiczeń

 

Łatwiej rozwiązuje problemy,

osiąga lepsze wyniki w pracy,

szybciej odnosi sukcesy,

dostrzega więcej okazji,

jest bardziej zadowolona z siebie,

żyje aktywniej,

ma milion pomysłów na minutę… kto?

Osoba KREATYWNA!

Zastanawiałeś się dlaczego jedni z nas są bardziej twórczy a inni mniej?

To proste- trening czyni mistrza, dlatego nikt z nas nie rodzi się ekspertem kreatywnych rozwiązań,

ale im więcej robisz tym bardziej pomysłowy jesteś!

Nie czekaj, obudź swoją kreatywność- obejrzyj materiał i wypróbuj 5 genialnych ćwiczeń!

 

Kreatywność to jedna z kluczowych kompetencji, bardzo docenianych przez pracodawców i niezwykle ułatwiająca życie? Dlaczego? Bo osoby kreatywne rewelacyjnie rozwiązują problemy! A kto robi to najlepiej, najlepiej zarabia i świetnie radzi sobie w każdej sytuacji– od urządzania mieszkania aż po projektowanie statków kosmicznych. Poznaj 7 sposobów, abyś i TY był bardziej kreatywny!

 

  1. Uświadom sobie ograniczający wpływ dominującej myśli

Wszyscy wiemy, że buty nosi się na nogach, a plecak na plecach. Może wydawać się to śmiesznie oczywiste. I dlatego, że coś jest tak oczywiste nie koniecznie widzimy inne zastosowania danych przedmiotów, nie widzimy nowych rozwiązań w naszej pracy i fiksujemy się na najbardziej oczywistych rozwiązaniach. Przełam te oczywistości!

W jaki sposób? Wyobraźmy sobie, że np. buty trafiają w ręce członków plemienia, które żyje z dala od cywilizacji. Ci ludzie nigdy wcześniej nie widzieli takich przedmiotów, nie wiedzą do czego służą. Jak myślisz, co ciekawego z nich wykreują? Zastanów się jak Twój problem rozwiązałaby osoba, która zajmuję się czymś zupełnie innym niż TY lub jest 5-letnim dzieckiem? A teraz wyobraź sobie, że już rozwiązałeś swój problem– wszystko jest tak jak tego chcesz i teraz prowadzisz konferencję prasową na temat rozwiązań jakie zastosowałeś- co byś na niej powiedział?

Pamiętaj, że lepiej nie czytać nic i zaryzykować powtórne odkrycie Ameryki, niż wiedzieć tyle, że nie można wymyślić już nic samemu.

Zastanów się np. co by się stało, gdyby każdy na świecie był szczęśliwy? Do czego możesz wykorzystać spinacz do papieru i jak mógłbyś lepiej urządzić swój pokój.

 

  1. Zadawaj pytania przez „nie”

Zmiana punktu widzenia wymaga pewnego wysiłku w sposobie postrzegania sytuacji. Jedną z technik pozwalających nam na wykonanie tego efektywniej jest zadawanie pytań przez „nie”. Tak jak Edward Jenner, który zamiast zadawać sobie pytanie „Dlaczego ludzie chorują na ospę?”, starał się dociec „Dlaczego nie chorują na nią dojarki?”. Ta „drobna” zmiana w zadawanym pytaniu przyczyniła się do odkrycia, że jeśli ktoś chorował na nieszkodliwą ospę krowią nie zaraża się ospą ludzką. I w rezultacie, w wyniku odkrycia szczepionki, pomogła wyeliminować tę chorobę ze świata zachodniego.

Zastanów się np. ,,dlaczego ludzie długowieczni nie mają problemów z przestrzeganiem zdrowego stylu życia” zamiast ,,dlaczego Ty go nie przestrzegasz”.

 

  1. Stymuluj burze mózgów

Problemy w sporej mierze wyzwalają rozwój, domagają się rozwiązań i ulepszeń. Wykorzystaj to, aby ulepszać swoje życie i ciągle ćwiczyć swoją kreatywność.

Polecam Ci zapisać jakiś problem np. jak możesz lepiej zarabiać, jak możesz pomóc Dorocie rozwijać swój kanał na YT lub jak możesz sprawić by poranne wstawanie było przyjemniejsze?

Następnie wpisz poniżej tego pytania numery od 1. do 20. I przy każdym wpisz odpowiedź na pytanie. Masz na to tylko 3 minuty! Pamiętaj, że wszystkie odpowiedzi są genialne, nie masz żadnych ograniczeń i posiadasz wszelkie czary.

Dlaczego tyle odpowiedzi i tak ograniczony czas? Dlatego, że najprawdopodobniej 5-7 pierwszych odpowiedzi będzie standardowych a więcej niż 3 minuty spowoduje, że Twój wewnętrzny krytyk uzna większość odpowiedzi za głupie i bez sensu.

Nasz umysł lubi przyjmować najbardziej prawdopodobne rozumowanie jako ostateczne i leniwie zadowala się tym rozwiązaniem. Po co szukać dalej, skoro to jedno wydaje się być właściwym? Wiele z tych sposobów może być – i zapewne będzie – absurdalnych. Jednak warto wypracować sobie taki nawyk, gdyż wśród tych śmiesznych, dziwnych i nieprawdopodobnych pomysłów, kryją się prawdziwe perełki, które po dopracowaniu staną się zupełnie nowymi, sensownymi koncepcjami.

 

  1. Dopuść do głosu przypadek

Każdy z nas znalazł się kiedyś sytuacji, w której to przypadek odegrał kluczową rolę. Na przykład  spotkał na ulicy znajomego, o którym właśnie myślał albo szukając czegoś konkretnego, natrafił na coś, co okazało się jeszcze bardziej przydatne. Jak więc takie zbiegi okoliczności tworzyć? Możesz skorzystać z bardzo prostej metody. Przygotuj sobie kilkadziesiąt słów zapisanych na oddzielnych karteczkach. Wszystkie wrzuć do woreczka i po zapisaniu problemu do rozwiązania wylosuj jedną karteczkę. Niech będzie ona pomocą w tym, jak uporać się z tym wyzwaniem np. jak mogę urządzić restaurację? Wylosowałam słowo ,,kamień” a więc mogę np. urządzić ją w stylu flinstonów, podawać jedzenie na rozgrzanych kamieniach, zrobić ścieżki między stolikami z kamyków, każdemu gościowi dać kamień z napisem na pamiątkę, zrobić miękkie dekoracje w kształcie kamieni itd.

 

  1. Rób zagadki, które pobudzają kreatywne myślenie

Na przykład: Jeden mężczyzna patrzy z jednej strony pustej rury o średnicy 2 metrów a drugi  z drugiej strony jednak się nie widzą. Dlaczego?

Jaka cyfra zjada najwięcej prądu?

Co ma wspólnego łyżka z jesienią?

Jak możesz połączyć 4 prostymi liniami 9 kropek bez odrywania długopisu od kartki?

Jak po dopisaniu jednej linii zrobić z rzymskiej IX sześć?

 Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te zagadki i otrzymać ich znacznie więcej zajrzyj do  zakładki bezpłatne materiały  i ściągnij dodatkowe zadania 😉

zagadki znajdziesz tu

Zobacz również: