blog

MIT TALENTU-czy talent rzeczywiście pomaga?+ zaproszenie

,,Gdybym miał talent to…”, ,,Nie mam talentu dlatego…” Często jesteśmy przekonani, że to talent ułatwia osiąganie sukcesów a jego brak jest przyczyną porażki. Chcemy wiedzieć jak odnaleźć talent bo to zwolniłoby nas z długoletnich treningów… Czy jednak na pewno?

Większość z nas została wychowana w przekonaniu, że aby być w czymś świetnym trzeba mieć do tego talent. Wiele osób jest pewnych, że swoje sukcesy zawdzięczają właśnie tej magicznej sile a inni brak sukcesów- ,,nie udało mi się bo nie mam do tego talentu”.

Czy wiesz, że badania pokazują, że aby osiągnąć mistrzostwo w dowolnej dziedzinie talent nie ma znaczenia? Możesz osiągnąć to co chcesz mimo, że na początku nie masz do tego szczególnych predyspozycji. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak!

Jak się pewnie domyślasz psychologowie byli bardzo chętni, aby zbadać czy ów magiczna siła rzeczywiście istnieje. By zgłębić ten temat Kevin Anders Ericsson wybrał dziedzinę, która silnie kojarzy się z wrodzonym talentem- zdolności muzyczne. Wykładowcy zachodnioberlińskiej akademii muzycznej zostali poproszeni o wytypowanie 3 grup studentów: najlepszych, bardzo dobrych i przeciętnych, którzy wzieli udział w badaniu. Jak się okazało najlepsi przed osiągnięciem pełnoletności trenowali średnio 7410 godzin, bardzo dobrzy- 5301 zaś przeciętni- 3420. Wyniki te były statystycznie istotne, nie było od nich wyraźnych odstępstw, tzn. nie zdarzały się sytuacje w których najlepsi mieli 5000 treningu a ktoś do nich nie należał, mimo że ćwiczył ponad 7000 godzin.

Podobne badania przeprowadzono w sporcie, szachach, chirurgii, balecie i wielu innych dziedzinach i za każdym razem otrzymywano podobne wyniki. Gdyby talent miał istotne znaczenie przy osiąganiu poziomu mistrza należałoby oczekiwać, że przynajmniej niektóre osoby osiągnęłyby go po dużo krótszym treningu niż inne. Jak więc widzisz złotą zasadą jest ,,trening czyni mistrza”.

Oczywiście, że ludzie bardzo różnią się od siebie, i niektórzy będą więcej trenowali chociażby przez to że coś bardziej lubią lub mają do tego fizyczne predyspozycje jak na przykład wzrost. Jednak z perspektywy mistrzowskiego poziomu umiejętności wrodzone talenty już nie mają takiego znaczenia. Okazuje się, że na samym początku predyspozycje ,,do czegoś” dają nam przewagę ale tylko w porównaniu do laików– później natomiast różnice szybko się zacierają i talent nie ma znaczenia!

Gdyby porównać dążenie do mistrzostwa z wyścigiem dookoła świata to predyspozycje i talent są tym, czym jest 50 metrów przewagi przyznanych jednemu z biegnących na starcie wyścigu. Na początku wydaje się to dużo, ale jeśli wziąć pod uwagę dystans całego wyścigu to jest to praktycznie bez znaczenia. Z drugiej zaś strony jeśli konkurencją nie jest wyścig dookoła świata a jedynie bieg na pół kilometra to 50 metrów daje już dużą przewagę- dlatego indywidualne różnice między ludźmi zdają się ogromne, kiedy oceniamy laików w danej dziedzinie.

Jeśli więc talent nie ma znaczenia to co ma? To co da Ci ogromną przewagę nad innymi wytrwałość, silna wola, samodyscyplina, świetne nawyki, nauka na błędach i praca pod okiem mentora we wspierającym środowisku. Dlatego grajek uliczny, który gra codziennie nawet 10 godzin nie musi stać się światową sławą a dzieciaki kopiące piłkę od rana do nocy- najlepszymi piłkarzami.

Chcesz się uczyć jak geniusz? Zobacz jak to zrobić:

https://dorotafilipiuk.pl/efektywneczytanie2

Jaką naukę możemy wynieść z badań nad talentem? A chociażby taką, że nie warto na brak talentu zrzucać swoich niepowodzeń ale też ujmować sobie zasług, kiedy osiągamy sukcesy wytrwałą pracą. Pokazują one również, że takie kompetencje jak wytrwałość, samodyscyplina czy silna wola to uniwersalne magiczne siły w osiąganiu sukcesów w które zawsze warto inwestować. Podobnie jak we wspierające środowisko i mentora, który przyspieszy twój rozwój! A jeśli chcesz zadbać o efektywność wszystkich najważniejszych obszarów swojego życia i działać nieprawdopodobnie efektywnie to mam dla Ciebie dobrą wiadomość…

Od 10 lat prowadzę szkolenia- stacjonarne i e-learningowe. Wiem, że najlepsze co można zrobić dla swojego rozwoju to posiadanie mentora a z drugiej strony to co nieprawdopodobnie nas motywuje to działanie z innymi ludźmi stwierdziłam, że nie mogę już dłużej czekać. Akademia Efektywności, to mój nowy pomysł na to, abyś co miesiąc uczył się pod moim okiem wspólnie z innymi ambitnymi osobami 6 prostych do wdrożenia narzędzi efektywności osobistej w każdym najważniejszym obszarze Twojego życia- obowiązkach, zdobywaniu wiedzy, relacjach z innymi, rozwoju osobistym, zdrowiu i obszarze związanym z poznaniem siebie samego. Co miesiąc dostaniesz ode mnie nielimitowany dostęp do wszystkich materiałów, 2 razy w miesiącu spotkam się z Tobą na livie na którym będę odpowiadać na Wasze pytania a raz w miesiącu moi kursanci, będa mogli wziąć udział w półtora godzinnym szkoleniu on-line z tematu który sami wybiorą. Zechcę zapraszać ekspertów z różnych dziedzin, pokazać Ci jak krok po kroku wdrożyć każdy nawyk, jak radzić sobie z trudnościami. Nie zabraknie konkursów a nawet aplikacji na Twój telefon w której jeśli zechcesz, możesz wziąć udział w różnego rodzaju wyzwaniach.

Dołączenie do akademii jest bardzo proste- wystarczy, że klikniesz TUTAJ.  Za symboliczną ZŁOTÓWKĘ dostaniesz dostęp do wszystkich materiałów przez następne 30 dni, a cały dochód z promocji Akademii przeznaczę na drobny cel charytatywny. Kliknij teraz aby do nas dołączyć: http://dorotafilipiuk.pl/akademia

Pozwól jednak, że Cię ostrzegę! Ta oferta jest ważna tylko dla najszybszych osób- po osiągnięciu limitu miejsc, nie będzie już można do niej dołączyć.

Dlaczego ta cena jest tak śmiesznie niska? Bo chcę, abyś przez miesiąc pomógł mi testować Akademię aby była miejscem w którym każdy chciałby być 😉

Jeśli więc chcesz wypróbować akademię przez miesiąc i zdecydować, czy chcesz w niej zostać na dłużej dołącz TERAZ: http://dorotafilipiuk.pl/akademia ! Startujemy już 7 maja! Do zobaczenia w grupie 😉

Dorota

Zobacz również: