blog

TO jest zdecydowanie ważniejsze niż MOTYWACJA abyś działał!

Starasz się zachęcić do działania różnymi sposobami,

a mimo to Twoje plany kończą się fiaskiem? Nie wiem

czy zdajesz sobie sprawę z tego, ale to nie motywacja

jest prawdziwym problemem. Poznaj jedną niesamowicie

prostą strategię, dzięki której maksymalnie ułatwisz

sobie realizację pożądanego zachowania i utrudnisz

zachowania, których nie chcesz.

 

Jak Ci się wydaje, co robi rodzic, który chce zachęcić swoje dziecko do nauki? Co robi menager, aby jego zespół miał lepsze wyniki? A co robisz Ty kiedy chcesz zacząć robić coś, na co nie masz ochoty?

Kiedy ludzie próbują zmienić czyjeś zachowanie zazwyczaj starają się popchnąć drugą osobę w odpowiednim kierunku. Obiecują nagrody, albo uciekają się do gróźb. Zatrudniają mówców motywacyjnych na szkolenia firmowe, obiecują pieniądze za dobrą naukę, wygłaszają mowy na temat zdrowego stylu życia. Kiedy natomiast pragniemy zmienić swoje zachowanie próbujemy się zmotywować, obiecując samym sobie nagrody za sukces albo wyobrażając sobie jakie porażki poniesiemy, gdy nie zaczniemy działać. Szukamy inspirujących wzorów do naśladowania albo przyrzekamy sobie że postaramy się jeszcze bardziej- będziemy więcej ćwiczyć, więcej czytać, więcej wychodzić do ludzi, więcej oszczędzać. I czasami nam się to nawet udaje.

Kiedy problemem jest motywacja, znalezienie sposobu jej wzmocnienia może być kluczem do sukcesu. Jednak w większości przypadków to nie motywacja stanowi prawdziwy problem. Domyślam się że jesteś wystarczająco zmotywowany do tego, aby być zdrowszy, szczuplejszy, bogatszy i bardziej efektywny. W takich wypadkach zwiększanie motywacji nie przyniesie Ci wiele zmian. Dużo bardziej skuteczna jest zupełnie inna strategia.

Od kilku lat problem recyklingu śmieci maleje. Nie pomogły w tym jednak ani groźby, ani mowy motywacyjne. Żadne filmy na temat zagrożenia środowiska nie miały tak ogromnego wpływu jak maksymalne ułatwienie ludziom segregowania śmieci poprzez ustawienie kolorowych pojemników i rozdanie kolorowych worków na śmieci, dzięki którym segregacja odpadów jest dużo łatwiejsza i nikt nie musi samodzielnie jechać na wysypisko.

Jak pokazuje wiele badań, zamiast szukać sposobów na motywację, szukaj sposobów na to aby wyeliminować przeszkody stojące na drodze do pożądanego zachowania i utrudnić sobie zejście z właściwej ścieżki.

Taką zasadę przyjmuje wiele krajów, gdzie zamiast robić kampanie na temat tego, jak ważne jest zgadzanie się aby zostać dawcą narządów stosuję się zasadę domniemanej zgody- jeśli nie chcesz zostać dawcą musisz się wypisać. Dzięki temu np. w Polsce wskaźnik uczestnictwa w programie wynosi niemal 100% a w krajach, gdzie do programu trzeba zapisać się samodzielnie już tylko od 4 do 27 procent (w Holandii).

Co więc możesz zrobić z tą wiedzą? Jeśli chcesz wywołać zmianę, usuń przeszkody albo otwórz kanał łączący dobre chęci ze skutecznym działaniem. Masz problem z oszczędzaniem pieniędzy? Skorzystaj z usługi, która automatycznie odłoży Twoje pieniądze po wpłynięciu wypłaty na Twoje konto bankowe. Nie możesz schudnąć? Nie kupuj smakołyków i opróżnij wszystkie szafki z zapasami na czarną godzinę- jeśli zechcesz ,,zgrzeszyć” będziesz musiał włożyć dużo więcej trudu aby zjeść coś słodkiego. Chcesz, aby Twoje dziecko więcej czytało? Ułatw mu to maksymalnie- niech zacznie od komiksów a nie od Mickiewicza. Zawsze kiedy chcesz nauczyć się czegoś nowego, zmotywować się do ćwiczeń lub rzucenia palenia zastanów się jak maksymalnie możesz ułatwić sobie realizację pożądanego zachowania i utrudnić zachowania, których nie chcesz.

Ludzie z reguły nie są masochistami, dlatego pamiętaj, że im prościej jest Ci osiągać swoje cele tym lepiej. Zawsze pamiętaj również o zasadzie małych kroków- jeśli chcesz wdrożyć w swoje życie nowe zachowanie ma być to tak szybkie, tak proste i na tyle przyjemne, że nie może Ci się nie udać! Nie możesz zmotywować się do ćwiczeń? Zacznij od 5 przysiadów lub 5 skłonów. Naukę języka rozpocznij od 5 minut dzienne a nie od godzinnego maratonu do którego musisz się motywować, z którego łatwo zrezygnować, bo przyszli goście i który wymaga od Ciebie dużo wysiłku.

Jeśli masz sprawdzone pomysły na ułatwianie sobie życia koniecznie napisz o tym w komentarzu!

Być może i Ty zastanawiasz się jak w tym roku masz stawiać sobie kolejne cele skoro na obecne obowiązki nie masz czasu. Jak masz zacząć uczyć się nowego języka, zadbać o formę i więcej odpoczywać skoro czasu wciąż masz za mało… A tymczasem ktoś inny mając dokładnie te same 24 godziny na dobę co Ty rozwija swój biznes, swoją pasję, znajduje czas na naukę, sen i przyjaciół. Jak to możliwe? Ma lepsze nawyki i korzysta w niezawodnych narzędzi.

Jeśli i Ty chcesz przestać odkładać wszystko na później, nauczyć się lepiej planować i realizować swoje obowiązki dołącz do bezpłatnego, 5-dniowego wyzwania na Facebooku! Poza codziennymi live’ami na grupie, dostaniesz ode mnie każdego dnia ćwiczenie na maila a także wsparcie kilku tysięcy osób, które już zapisały się do Grupy!

Wejdź na www.wyzwanie.dorotafilipiuk.pl i dołącz do nas!

Zaczynamy od 8. Stycznia!

Daj mi też znać w komentarzu jakie trudności Ty masz w związku z zarządzaniem sobą  w czasie- pozwoli mi to jeszcze lepiej zaplanować to wyzwanie.

To wyzwanie jest z okazji mojego najnowszego kursu na temat zarządzania sobą w czasie na który jeszcze do środy poszukuję nazwy w konkursie:

https://www.facebook.com/dorotafilipiukpl/videos/2012925405654658/?hc_location=ufi

Do zobaczenia!

Zobacz również: