blog

Twój umysł będzie Ci za to wdzięczny – 5 patentów

 

Znasz tę sytuację, gdy komputer ciągle się zawiesza, działa za wolno, a Ty jesteś zdenerwowany oczekiwaniem, bo masz jeszcze wiele zadań do zrobienia?

W podobnej sytuacji jest… Twój UMYSŁ.

Często jesteśmy zasypywani informacjami, obowiązki mnożą się w zawrotnym tempie, a czas mija nieubłaganie. Myślisz, że jesteś wobec tego bezradny? Nic bardziej mylnego!

Wystarczy wiedzieć jaki styl życia prowadzić i co robić żeby być EFEKTYWNYM.

Chcesz należeć do osób, które wiedzą jak maksymalnie wykorzystywać swój potencjał?

Odkryj 5 sprawdzonych sposobów na SUPER MÓZG, które możesz realizować już od DZISIAJ.

 

Wygląda na to, że wbrew wszystkim straszącym nas ekologom i innym panikarzom będziemy żyć coraz dłużej. Dlatego już teraz warto się postarać, żeby to długie życie było również życiem wysokiej jakości a kluczem do tego jest wysoka jakość naszego mózgu. Jak wynika z badań naukowców, to, co robisz, mając lat dwadzieścia kilka, będzie procentować całe życie. Połączenie zdrowej diety i stylu życia może zmniejszyć ryzyko degeneracji mózgu nawet o 30 %. Poznaj 5 sposobów jak to zrobić:

  1. Według naukowców z Washington University regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko demencji o 40 proc. Aktywność fizyczna poprawia funkcjonowanie umysłu, ponieważ zwiększa ilość naczyń krwionośnych w mózgu. Badacze wykazali, że starsi ludzie, którzy trenowali tylko 3 godziny tygodniowo przez 10 lat, mieli o wiele więcej naczyń krwionośnych w mózgu niż ich leniwi rówieśnicy. A, jak wiadomo, większa ilość naczyń to lepiej odżywiony i dotleniony mózg. Poranne ćwiczenia są najlepsze do tego, aby nasz mózg był świetnie dożywiony, więc zajęcia sportowe przed nauką lub pracą są bardzo dobrym pomysłem.

Co możesz zrobić od dzisiaj?

Aby wpompować więcej krwi do szarych komórek, stosuj naprzemienne cykle w swoim treningu kardio – najpierw sprint przez 30 sekund, a potem bieg w wolniejszym tempie przez 90 s. Ćwiczenia o średniej intensywności obniżają poziom czynnika martwicy nowotworów alfa (TNF-a), który działa jak wyzwalacz choroby Alzheimera. Świetnie jak do szkoły lub pracy wybierzesz się rowerem lub na spacer, pójdziesz rano na basen lub po prostu dbasz o to, aby się ruszać. Pamiętaj też o tym, aby pić wodę nie tylko poczas ćwiczeń, ale również podczas każdego wysiłku umysłowego!

 

  1. Rutyna otępia. Chcesz mieć umysł w najwyższej formie? Nie pozwól mu się nudzić. Ludzie przez lata wykonują te same czynności, oglądają otępiające programy w telewizji, ich dni się prawie od siebie nie różnią a potem są zdziwieni, że mają problemy z rozwiązywaniem jakichkolwiek wyzwań, zapamiętywaniem a potem z demencją. Idea jest następująca – staraj się jak najczęściej zaskakiwać swoje szare komórki nietypowymi działaniami. To spowoduje wytworzenie nowych połączeń w Twoim starym procesorze wewnątrz czaszki.

Jeżeli sudoku wydaje Ci się stratą czasu, zajmij się czymś, co przynosi wymierną korzyść- na przykład naucz się nowego języka– znajomość już dwóch języków o kilka lat przedłuża młodzieńczą sprawność mózgu w starszym wieku.

Co możesz zrobić od dzisiaj?

Zamiast nudzić się stojąc w korku ulicznym w drodze do pracy, słuchaj MP3 z nagranymi lekcjami języka obcego. Naucz się grać na jakimś instrumencie, zapisz się na zajęcia plastyczne lub po prostu staraj się często robić coś inaczej niż zwykle np. wróć inną drogą do domu, umyj zęby drugą ręką, posłuchaj innego rodzaju muzyki, próbuj nowe potrawy i oczywiście dużo czytaj. Polecam Ci trening umysłu poprzez gry takie jak lumosity.com, ćwiczenia na kreatywność i koncentrację. A jeśli do tego dołączysz żonglowanie– siłownie umysłu masz na najwyższym poziomie 😉

  1. Nie wiem, jak Ty, ale Twoje szare komórki cenią sobie kuchnię hinduską. Kurkumina, pomarańczowy barwnik i składnik przyprawy curry, który nadaje jej ten charakterystyczny aromat, stanowi coś w rodzaju SPA dla mózgu. Naukowcy odkryli, że kurkumina, wraz z witaminą D, stymuluje system odpornościowy, dzięki któremu z mózgu usuwany jest beta-amyloid. To białko tworzy złogi w tkance mózgowej, co jest główną przyczyną choroby Alzheimera.

Co możesz zrobić od dzisiaj?

Dodawaj kurkumy do swoich posiłków i pamiętaj, że aktywność przeciwutleniająca kurkuminy zwiększa się ponad 1000-krotnie w połączeniu z pieprzem. W diecie wspierającej prawidłową pracę mózgu nie może zabraknąć nasion, orzechów i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdziemy m.in. w tłustych rybach. Istotne jest dostarczanie także witamin i minerałów, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, czyli witamin z grupy B, lecytyny, cynku, żelaza, magnezu, potasu i fosforu.

  1. Zdrowy sen zapobiega odkładaniu się w mózgu toksyn, które przyspieszają rozwój demencji. Badania przeprowadzone na Washington University dowodzą, że myszy, którym ograniczono sen do 4 h na dobę, miały w mózgu o 25 proc. więcej toksycznych białek. Poza tym to właśnie w trakcie snu zapisywane są w Twojej pamięci wszystkie informacje jakie zapamiętywałeś w ciągu dnia. Lepiej więc uczyć się krócej, żeby więcej czasu przeznaczyć na sen niż odwrotnie.

Co możesz zrobić od dzisiaj?

Staraj się kłaść do łóżka o tej samej porze. Specjaliści od spania z Kansas State University przekonują, że najważniejsza dla dobrego wypoczynku jest regularność. Zamiast w nocy gapić się w ekran, lepiej wyprowadź psa, weź prysznic, napij się wody i idź spać.

  1. Podczas nauki stosuj efektywne techniki nauki, które wykorzystują doskonale to w jaki sposób pracuje Twój mózg a także rewelacyjnie rozwijają koncentrację, kreatywność, umiejętność kojarzenia, wychodzenia z ram i elastyczność myślenia. A poza tym oczywiście pomagają nam się szybko, łatwo i przyjemnie uczyć dowolnej umiejętności.

Co możesz zrobić od dzisiaj?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mnemotechnik zapisz się na bezpłatny Mini Kurs Efektywnej Nauki (kliknij tu).

Zobacz również: