blog

Gdzie się uczyć? 9 wskazówek

A Ty gdzie to robisz? Na łóżku, na krześle, a może na sofie? 😉

Gdzie najlepiej …się UCZYĆ? Przetestuj 9 sposobów, na to,

żeby Twój mózg działał efektywniej tam gdzie się uczysz:

Każde duże dziecko wie, że pewne narzędzia są najbardziej skuteczne w konkretnym środowisku- samochodu nie używamy do jazdy po wodzie, kilof nie najlepiej się sprawdzi do piasku a mikserem nie wywieszamy betonu. A co jest Twoim najlepszym, najwspanialszym i niezbędnym narzędziem do pracy? Twój mózg. I on ten nie w każdym środowisku działa najbardziej optymalnie. Pewnie zauważyłeś, że czasami jesteś bardziej skupiony a innym razem bardziej senny, czasami czas mija Ci szybko a innym razem nie wiesz jak ruszyć z martwego punktu.

Oto 9 sposobów, na to aby Twój mózg działał efektywniej tam gdzie się uczysz:

 1. Wolisz, podróżować szerokimi, pustymi drogami, czy wąskimi i zatłoczonymi? Myślę, że nawet jeśli nie jesteś kierowca to łatwo Ci się domyślić, że dużo bardziej mecząca jest jazda, gdzie musimy cały czas przerzucać naszą uwagę na nowe elementy- pieszych, rowerzystów, zwierzęta i inne pojazdy. Nasz mózg mniej się męczy i mniej pomyłek popełnia jeśli nie jest zasypywany różnymi bodźcami przez które cały czas musi przerzucać uwagę, co jest bardzo kosztowne. Sprawa jest prosta: mniej rzeczy które Cię rozpraszają = lepsza koncentracja na tym co robisz = lepsze zrozumienie i zapamiętanie informacji. Co to oznacza dla Ciebie w praktyce? :
 • Po pierwsze zadbaj o ciszę w swoim otoczeniu- wyłącz radio, telewizor, wszelkie powiadomienia, usiądź w cichym otoczeniu. Jeśli jesteś bardzo przyzwyczajony do hałasu możesz aż czuć się niekomfortowo albo nawet mieć wrażenie, że bez muzyki idzie Ci gorzej- to tylko wrażenie 😉 Możesz skorzystać z listy utworów do nauki które znajdziesz tutaj:

  Bezpłatne materiały

  A co jeśli uczysz się w publicznym miejscu? Zawsze możesz wykorzystać stopery do uszu lub szukać miejsc gdzie słyszysz szum a nie konkretną rozmowę lub dźwięk.

 • Po drugie usuń niepotrzebne przedmioty że swojego biurka, nie zaśmiecaj swojej przestrzeni samoprzylepnymi karteczkami rozwieszonymi dookoła, i wszelkimi materiałami z których obecnie nie korzystasz
 • Po trzecie – odetnij się od najgorszego rozpraszacza, który działa na Twoja ciekawość i uwagę jak magnes. Tak, tak, dobrze wiesz o czym mówię: odłóż telefon, wyłącz Internet jeśli z niego nie korzystasz i pamiętaj, że im mniej dystraktorów, czyli elementów, które Cię rozpraszają, tym lepiej 😉
 1. Z czym kojarzy Ci się mięciutkie łóżeczko? Mi że spaniem, odpoczynkiem i kilkoma innymi bardzo przyjemnymi sprawami 😉 Ale na pewno nie z nauka! Kiedy nasze ciało jest rozluźnione, nie ma napięcia mięśniowego i czujemy się jak ślimaczki to niestety działamy jak mięczaki ;/ Dlatego to co jest bardzo ważne to:
 • ucz się siedząc na twardym krześle a nie w mięciutkim fotelu lub co gorsza leżąc na łóżku (AAA!)- tak, tak, nie oszukuj się że to pozycja do nauki
 • pamiętaj że lekki tonus mięśniowy, czyli napięcie, sprzyja lepszej nauce dlatego jeśli nie lubisz siedzieć możesz chodzić podczas powtarzania notatek, tak jak na przykład aktorzy lub nawet stać 😉
 • A jako ciekawostkę dodam, że dowiedziono, że w ubraniach bardziej sztywnych np. żakiecie, pracujemy bardziej efektywnie niż np. w dresie. Dlatego jeśli uczysz się do egzaminu lepiej nie ucz się w piżamie 😉
 1. A jak stuningować biurko do nauki, abyśmy się szybciej uczyli?
 • używaj podkładki pod książkę z której czytasz, tak aby górna część strony i dolna były mniej więcej w tej samej odległości od oczu. Możesz kupić sobie drewnianą podstawkę lub po prostu podłożyć kilka książek, które spełnia tą samą funkcję. Dzięki temu Twoje oczy mniej się męczą, jest Ci wygodniej siedzieć i lepiej zaznaczyć ważne informacje.
 • pamiętaj o dobrym oświetleniu. Jeśli uczysz się w nocy, dobrze jeśli korzystasz w dwóch źródeł światła– z lampki na biurku i w innej części pokoju. Dzięki temu kontrast nie będzie tak duży a Twoje oczy nie będą tak szybko się męczyć.
 • Zainstaluj sobie na biurku najlepszy dopalacz do pracy Twojego mózgu bez którego neurony nie mogą że sobą współpracować- postaw butelkę wody do której możesz dodać, cytrynę, limonkę lub pomarańcze. Pij ją regularnie i pamiętaj że mózg za nią przepada!

To oczywiście tylko garść sposobów na to, jak możesz poprawić miejsce swojej pracy i nauki aby Twój mózg działał bardziej efektywnie. Daj mi znać w komentarzu czy skorzystasz z którejś wskazówki i czy sam możesz polecić dobre sposoby innym.

Jeśli jesteś zainteresowany tematem i chcesz dowiedzieć się znacznie więcej na temat tego jak uczyć się szybciej i bardziej przyjemnie to skorzystaj z mojego Mini Kursu Efektywniej Nauki który udostępniam Ci zupełnie bezpłatnie:

Mini Kurs Efektywnej Nauki

Znajdziesz w nim filmy, notatki, mapy myśli i wiele informacji, które powinieneś poznać na samym początku swojej edukacji, gdyby szkoła uczyła tego co naprawdę ważne.Link do Mini Kursu znajdziesz też w opisie do tego filmu.

Jeśli chcesz udostępnij ten film swoim znajomym. Dzięki dzieleniu się wiedzą będzie nam żyło się łatwiej. Pamiętaj też o subskrybowaniu tego kanału i obejrzeniu innych moich filmów które w znacznym stopniu, mogą ułatwić Ci życie. Do  zobaczenia w krotce!

 

Zobacz również: