CZEGO NIE UCZY SZKOŁA A POWINNA

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że szkoła uczy wielu bardzo mało potrzebnych w życiu informacji pomijając te, które przydałyby nam się dużo bardziej. O ile naukę wielu informacji można wytłumaczyć tym, że nabywamy przy tym innych umiejętności np. podczas nauki wzorów matematycznych mało potrzebnych w życiu uczymy się logicznego myślenia, o tyle brak pewnych tematów w szkole nie tylko trudno wytłumaczyć, ale też… wybaczyć!
Oto kilka z nich:

Szkoła nie pomaga w odkrywaniu siebie

W programie nauczania ktoś uznał, że super ważne jest poznanie tego w jaki sposób rozmnaża się mech płonnik. Funkcjom trygonometrycznym poświęca się kilkanaście lekcji. A do historii starożytnego Rzymu powraca się niemal co roku. Nikt jednak nie uznał, że poznanie siebie czyli m.in. naszych pasji, wartości, celów czy mocnych stron nikomu nie będzie szczególnie potrzebne.

Zobacz jakie ma to konsekwencje: uczniowie kończą szkołę i nie mają pojęcia co ze sobą zrobić. Jeśli iść na studia to na jakie, jeśli szukać pracy to jakiej. Nie wiedzą co im sprawia frajdę, co jest dla nich najważniejsze. Większość ludzi całe życie nie żyje w zgodzie ze sobą! Podejmuje wybory na podstawie oczekiwań innych osób. Biorą kredyt, ślub i rodzą dzieci wtedy kiedy ,,trzeba” a nie wtedy kiedy chcą. Czują się zagubieni i idą ścieżką ,,tak jak wszyscy”.

Podczas prowadzenia konsultacji indywidualnych cały czas stykam się z tym samym problemem: ,,Dorota, powiedz mi co ja mam robić”. Poznanie siebie jest niesamowicie ważne! Wiesz co chcesz robić, wiesz do czego dążysz. Dzięki temu podejmujesz lepsze wybory, od wyboru pracy aż po partnera życiowego. Łatwiej Ci osiągać dowolny cel, robisz w życiu to co kochasz i nie ulegasz tak wpływowi innych osób.

Pakiet ćwiczeń ,,Poznaj siebie” znajdziesz tutaj: https://dorotafilipiuk.pl/poznajsiebie

Szkoła nie uczy najważniejszych umiejętności miękkich

To dobrze, że uczymy się w szkole podstaw każdego przedmiotu. To bardzo ważne, aby nie wpaść w pułapkę metaignorancji- nie wiem, że nie wiem. Abyś mógł znaleźć w Internecie jaka jest stolica Argentyny, musisz najpierw wiedzieć, że państwa mają stolice a Argentyna to kraj. Jest jednak wiedza, która przydałaby się każdemu, bez względu na to jaki wybierze zawód, której w szkole cały czas nie uczą…
Radzenie sobie z emocjami, umiejętności dogadywania się z innymi ludźmi, zarządzanie sobą w czasie czy nauka kreatywności to kompetencje, które przydadzą nam się zawsze- bez względu na wiek czy wybrany zawód. Te umiejętności nazywane są kompetencjami miękkimi z których już zajęć niestety nie mamy.

Co z tego, że będziesz najlepszym lekarzem jeśli wypalisz się zawodowo i nie potrafisz dogadać się z pacjentami. Co Ci z bycia super programistą jeśli zjada Cię stres, czas przemyka przez palce i nie masz życia osobistego. Jak masz być świetnym managerem jeśli nie wiesz jak pracować z ludźmi, motywować ich do działania czy rozwiązywać konflikty.
Bardzo zachęcam Cię do tego, abyś na własną rękę rozwijał te tak ważne umiejętności a zobaczysz, że życie jest dużo prostsze!

Szkoła nie uczy jak się uczyć

W sumie – jak policzyli eksperci Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – tylko między 7. a 14. rokiem życia Polacy spędzają na nauce w szkołach ponad 6 tys. godzin. Niektórzy siódmoklasiści spędzają w szkole więcej czasu niż ich rodzice w pracy na pełnym etacie.
I mimo, że tyle czasu zajmuje nam zdobywanie nowej wiedzy to NIKT NIE POWIEDZIAŁ NAM JAK TO ROBIĆ SZYBKO, ŁATWO I PRZYJEMNIE!

Nikt nie wpadł na to, aby w programie nauczania umieścić nawet oddzielny przedmiot na temat tego jak szybciej czytać, notować tak aby stymulować kreatywne myślenie, w jaki sposób się koncentrować, zapamiętywać i wykorzystać swój potencjał.
A przecież na szkole nauka się nie kończy. W niepamięć odeszły czasy gdzie zakończone studia zapewniały pracę a raz podjęty zawód towarzyszył nam do końca życia!

Obecnie uczymy się cały czas. Nowe programy komputerowe, języki obce, rozwiązywanie nowych problemów, ekspansja na rynki zagraniczne. Nowe urządzenia, coraz więcej informacji, coraz większe wymagania. A do tego coraz mniej czasu, bo przecież dorosły człowiek ma jeszcze obowiązki domowe, rodzinę z którą chce spędzać czas, czy pasje, które go odprężają.

Myślę, że widzisz jak ogromne konsekwencje są tego, że nie wiemy w jaki sposób zarządzać ogromem informacji. Jest nam trudniej skończyć szkołę, przekwalifikować się, zostać ekspertem w dowolnej dziedzinie.


Myślisz, że tylko tyle?

Otóż nie! Do tego często brakuje nam pewności siebie i wiary we własne możliwości, bo przecież nie jesteśmy tak zdolni i wspaniali jak inni.
Przez ciągłe kucie i brak efektów brakuje nam motywacji do zmian również w innych sferach naszego życia. Naukę traktujemy jako zło a nie jako gwarancję sukcesu.

Jestem ogromną fanką nauki! Dzięki wiedzy jesteśmy w stanie osiągać nasze cele, świetnie zarabiać, być szczęśliwymi i świadomymi ludźmi. Wiem jednak doskonale, że nauka może być przyjemna, szybka i niezwykle skuteczna, jeśli uczymy się w odpowiedni sposób.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak możesz uczyć się znacznie szybciej koniecznie skorzystaj z linku:

https://dorotafilipiuk.pl/pakietgeniusza

To tylko 3 z wielu rzeczy, których brakuje w programie edukacji. A Ty co dodałbyś do tej listy?

Pamiętaj też, że zawsze jestem zwolenniczką tego, aby się uczyć. Wiedza jest kluczem do sukcesu. Jest kluczem do lepszego życia. Chcę jednak pokazywać, że system szkolny jest bardzo dziurawy, dlatego szukaj cały czas wartościowej wiedzy poza szkołą a jeśli jesteś Rodzicem, koniecznie pomóż swoim Dzieciom w zakochaniu się w nauce– nic lepszego nie możesz dla nich zrobić.