Ale wpadka! Jak inni postrzegają Twoje błędy?

Czy nasze błędy rzucają się innym w oczy?


Budzisz się mokry w nocy przypominając sobie jak przewróciłeś się na środku lotniska, pomyliłeś się na prezentacji i oblałeś się sokiem na przyjęciu. Taka wpadka! Co ludzie powiedzą?!
Możesz spać spokojnie- efekt reflektora najlepiej Ci wyjaśni dlaczego.
WPADKA


Na przyjęciu rozlewasz drinka, idąc do pracy zauważasz, że Twoje ubranie nie jest idealnie wyprasowane a na dodatek znalazłeś na swoich spodniach dziurę. Ojej! Co ludzie pomyślą! Hm, o ile nie są perfekcyjną panią domu najpradopodobniej nic. Większość nawet tego nie zauważy a jeśli nawet, pewnie zlekceważą to wszystko i za parę sekund zapomną o twoich niedoskonałościach i wpadkach.ROLA WIDZA


Tracisz nieco na wadze, wkładasz nowe spodnie, zmieniasz fryzurę i spędzasz przed lustrem dodatkowe piętnaście minut w nadziei, że świat to dostrzeże. Tak dużo czasu poświęcasz swoim myślom i zrachowaniom, że inni powinni to docenić nie tylko polubieniami na fejsie czy istagramie.

Tymczasem badania mówią, że wcale nie, a w każdym razie nie w takim stopniu jak myślisz. Przebywając w grupie ludzi lub w jakimś miejscu publicznym, zwykle myślisz, że każdy Twój najmniejszy ruch jest bacznie obserwowany.


Wystąpienia publiczneEfekt się nasila, kiedy musisz się znaleźć na scenie, lub gdy umawiasz się z kimś po raz pierwszy. Sam siebie bacznie obserwujesz. Piszesz w głowie scenariusze ze sobą w roli głównej, dlatego z trudem przychodzi Ci właściwie ocenić, jak dużo uwagi poświęcają Ci inni. Jeżeli zaczynasz sobie wyobrażać siebie w roli widza, wyolbrzymiasz każde potknięcie. ,,Wylałem wino na przyjęciu? Matko! Jaki wtyd! Na pewno wszyscy to widzieli! Jaka ze mnie niezdara!‘’ Nie martw się! Jeśli nie rozlałeś czerwonego trunku na dekold Panny młodej nikt nie powinien o tym pamiętać dłużej niż kilka minut.EGOCENTRYCZNE PODEJŚCIE


Nie jesteś zbyt wprawny w radzeniu sobie z obiektywną oceną z powodu egocentrycznego podejścia. Na szczęście wszyscy inni też są egocentrykami, podobnie jak ty przekonanymi, że przez cały czas są pod obserwacją.


EFEKT REFLEKTORA

Termin ,,efekt świateł reflektora” został ukuty po przeprowadzeniu serii eksperymentów, które sprawdzały do jakiego stopnia ludzie wierzą, że ich działania i wygląd są zauważane przez innych.

Efekt zbadano przy pomocy upokarzających podkoszulek. Ludzie, którzy je nosili naliczyli dwukrotnie więcej osób, które ich zdaniem dostrzegły żenującą podkoszulkę, niż faktycznie zbadano. Przeceniamy to jak bardzo jesteśmy zauważani w oczach innych. Dzieje się tak z powodu naszych myśli. Skoro ja coś tak zauważam i o tym myślę, to na 100% inni też tak to postrzegają. Nasza percepcja jest jednak bardzo subiektywna.


Efekt światła reflektora a pozytywny obraz siebie

Wyniki sugerują, że efekt świateł reflektora działa silnie nie tylko na nasz własny negatywny ale też pozytywny obraz. Jeśli, próbujesz wyglądać ,,cool”, świat zewnętrzny niekoniecznie zwróci na to uwagę tak jakbyś tego oczekiwał. Efekt świateł reflektora sprawia, że kiedy jedziesz ulicami miasta w swoim nowiutkim samochodzie, to myślisz, że ludzie zwracają na to uwagę. To uczucie rozciąga się też na inne sytuacje. Kiedy grasz w jakąś grę zespołową. Śpiewasz w klubie karaoke, czy robisz cokolwiek innego. Wydaje Ci się, że wszystkie plusy i minusy są zapamiętywane i poddawane krytyce. A wcale tak nie jest. Sam dla siebie jesteś najsurowszym sędzią.


EFEKT PODKNIĘCIA

Jeśli sam nie zaczniesz swoim zachowaniem czy mową zwracać na swoje niedociągnięcia szczególnej uwagi, nie będziesz się tym bardzo przejmować, podejdziesz na luzie i z uśmiechem do swoich wpadek to możesz zyskać sympatię innych ludzi. Mówi o tym ,,efekt potknięcia”- wydajesz się ludziom sympatyczniejszy, jeśli od czasu do czasu popełnisz jakiś błąd.DYSTANS DO SIEBIE


Czy znasz to uczucie braku pewności, wątpliwości i wrażenia, że właśnie robisz głupotę? To istnieje tylko w Twojej głowie i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Nasza wyobraźnia i strach po prostu lubią przesadzać. Wbrew temu co sądzisz, Twoje błędy nie są zauważane aż tak często jak myślisz. Zgodnie z efektem świateł reflektorów ludzie nie zauważają i nie przywiązują uwagi do naszych błędów, aż często tak jak sądzimy.

Warto więc mieć dystans do siebie. Nie przejmować się innymi. To nasza sfrustrowana postawa, może spowodować że ludzie zaczną z większą bacznością przyglądać się naszym potknięciom.A jeśli chcesz dowiedzieć się jakim uczącym się zwierzakiem jesteś, to zapraszam Cię do wzięcia udziału w BEZPŁATNYM QUZIE na mojej stronie

“Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.“