JAK NIE ULEGAĆ PRESJI OTOCZENIA I BYĆ PEWNYM SIEBIE

Jak być pewnym siebie w świecie ocen?

W obecnym świecie, kiedy social media powodują, że cały świat staje się jak jedna wielka wioska i za wyciągnięciem “klika” jesteśmy w stanie oceniać wszystko co się dzieje wokół nas, ocenianie innych przychodzi nam z łatwością. Za to trudno nam być pewnym siebie…

Często nawet nie mamy zielonego pojęcia, że rzeczywiście jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na to, że inni będą nam mówili co my mamy robić, jak mamy się zachowywać i czego od nas oczekują.




CIĄGŁA OCENA

Przedstawię Ci historię, która świetnie opisuje to, jak jesteśmy skłonni do tego, żeby zawsze oceniać, bez względu na to, co widzimy. 

Mężczyzna z kobietą jadą na ośle, inni patrzą, i mówią “Jak można tak wykorzystywać biedne zwierzę”. Mężczyzna idzie obok, kobieta jedzie na ośle: “ Zobacz, jaki pantoflarz”.

Ten sam mężczyzna jedzie na ośle, kobieta idzie obok. “Zobacz, w jaki sposób ją traktuje. Zero dżentelmeństwa.” Oboje idą obok osła. “Co za głupi ludzie. Idą obok, zamiast skorzystać z możliwości przejechania się na tym zwierzęciu.”

Bez względu na to, co zrobisz, najprawdopodobniej będziesz oceniany.



KRĘGOSŁUP PEWNOŚCI SIEBIE

Jest więc niesamowicie ważne, by radzić sobie z ocenianiem, hejtem, wszelkiego rodzaju presją, której dziś wokół nas jest bardzo duża. Kręgosłup w postaci pewności siebie, ale prawdziwej pewności siebie, nie udawanej, może zapewnić Ci miękkie lądowanie w tym świecie ciągłej oceny. 


Pewność siebie to właśnie taki kręgosłup, który powoduje, że radzimy sobie z różnego rodzaju trudnościami, z tym, co inni o nas mówią. Pewność siebie oznacza, że ja jestem pewny siebie, co oznacza, że ja muszę siebie znać.



PANCERZE


Są ludzie, którzy nie mają prawdziwej pewności siebie. Zamiast tego udają, chowają się za tworami, które tą pewność siebie mają przypominać. Kiedy brak im  silnego kręgosłupa, to niczym bezkręgowce obudowują się jakimś pancerzem, który nada im kształt i będzie ich chronić. Jakie mają na to sposoby? Mogę na przykład pokazywać różnego rodzaju przedmioty materialne, które będą w jakiś sposób taką skorupką, która buduje tą pewność siebie. 

Osoby z prawdziwą pewnością siebie zupełnie tego do szczęścia nie potrzebują. One mają wewnętrzny kręgosłup. One się nie muszą obudowywać się żadnymi materialnymi rzeczami, uważają to za zbędne.



BEZLUDNA WYSPA

Zobacz, że prawdziwa osoba, która jest pewna siebie nie potrzebuje tego, aby imponować innym, bo ona też trochę tak się traktuje, jakby była na bezludnej wyspie. Gdybyś był na bezludnej wyspie to nie zastanawiałbyś się nad tym, czy  masz mało modne spodnie albo mało modne buty. Nie zastanawiałbyś się jak imponować innym, obcym ludziom. 

A my tymczasem coraz częściej zastanawiamy się właśnie nad tym, jak imponować ludziom, których nie znamy, z którymi może nigdy się nie spotkamy, zamiast w jaki sposób budować świetne relacje z osobami, z którymi jesteśmy na co dzień. Straszne.  



MARIONETKI

Z drugiej strony, osoby bez kręgosłupa pewności siebie, mogą być niczym marionetki. Okropnie to brzmi, ale tak rzeczywiście jest. Są to osoby, które wykonują pewne czynności, wbrew sobie, tylko po to, by zaimponować innym.

Osoby te myślą, że wykonując to co chcą inni, będą zaskarbiać sobie ich atencję. A jest wręcz odwrotnie. Im bardziej jesteś marionetką w rękach drugiej osoby, tym bardziej tracisz na wartości. 

Podziwiamy te osoby, które właśnie mimo tego, że zachowują się zupełnie inaczej niż inni, mimo że trzymają się swoich wartości, są nadal lubiani, są podziwiani. To oni są wzorem.



ZŁE WZORCE


Możemy też budować płytką pewność siebie przez to, że mamy bardzo złe wzorce. Przykładowo: mamy wrażenie, że osoba, która głośniej krzyczy, która jest silniejsza fizycznie, to jest osoba, która jest pewna siebie. Tak naprawdę ona wewnętrznie nie ma tego kręgosłupa, to jest tylko pewna otoczka, którą się obudowuje. 

Tak często zachowują się osoby, które nie chcą pokazać, że tak naprawdę są słabe.
Krzyczą więc, pokazują swoją siłę, jak mogą zdominować kogoś, żeby nikt przypadkiem nie odkrył jaka jest w środku, aby nikt przypadkiem nie zbliżył się za blisko i nie zauważył, że ona ma naprawdę ogromny problem z akceptacją siebie. 

Niestety ogrom ludzi właśnie w ten sposób buduje tą płytką pewność siebie. Taką, która jest tylko pewnym pancerzem, który może nas odizolować od innych ludzi. Niestety, my często chcemy powielać te wzorce. 

Trzeba się zastanowić. Czy taka osoba jest NAPRAWDĘ szczęśliwa? Potrafi ona budować znaczące relacje? Czy ta osoba rozwija się, jest dobrze odbierana, osiąga sukcesy? Oczywiście, że nie!



Czym jest pewność siebie?


Z jednej strony jest to poznanie tego jaki jestem. Co lubię. Co sprawia mi przyjemność. Jest to pewnego rodzaju testowanie życia i swojego miejsca w nim. Przedstawię Ci moją ukochaną metaforę. 

Dobry ogrodnik do szczęścia potrzebuje wyłącznie ogrodu. Nie interesuje go żadnej Instagram, like’i, opinia, komentarze innych. Nie potrzebuje by inni go chwalili, bili mu brawo. On po prostu robi to co kocha.

Wszystkim życzę by właśnie tak patrzyli na swoje życie. By nie budowali go na podstawie tego co inni powiedzą, ale na dogłębnym POZNANIU SIEBIE.



TRZY FILARY PEWNOŚCI SIEBIE


Jakie są trzy najważniejsze filary pewności siebie?

Samoocena, przekonanie o własnej skuteczności i budowanie przyszłości na podstawie tego, jaki jestem obecnie. 

SAMOOCENA

Zdrowa samoocena opiera się na ocenie samego siebie w kontekście różnych działań i zadań. Nie powinna opierać się na porównaniach do innych, czy ocenie innych. 

Ludzie zawsze będą oceniać. Bez względu na to co zrobisz, co osiągniesz. Im bliżej będziesz sukcesu, tym ocen i komentarzy będzie więcej. Mam wrażenie, że część osób czerpie wręcz przyjemność w ocenianiu, hejtowaniu. Właśnie w ten sposób wylewając swoje żale. Są to osoby bardzo nieszczęśliwe i bardzo niespełnione. Nie zwracaj na nich uwagi! Niech jedynym odnośnikiem do porównywania się, będziesz ty sam. 

Nie ma nic piękniejszego niż obserwowanie tego, w jaki sposób się zmieniasz, rozwijasz, rośniesz. Jak coraz bardziej się poznajesz, odkrywasz swój potencjał, budujesz poczucie wewnętrznej harmonii i spokoju. 

POCZUCIE SPRAWCZOŚCI

Poczucie własnej sprawczości, to poczucie tego, że jesteś w stanie działać.

Jest to druga bardzo ważna rzecz jeśli chodzi o poczucie własnej wartości. Poczucie własnej sprawczości opiera się na obserwacji tego, że odnosisz sukcesy w życiu, radzisz sobie z trudnościami, pokonujesz przeszkody. Dlatego jestem pewny siebie, bo wiem, że z tymi rzeczami sobie mogę poradzić. A jeśli nie mogę, to warto się zastanowić, w jaki sposób mógłbym temu przeciwdziałać. Co mógłbym zrobić, aby było mi łatwiej. To, do czego cię bardzo zachęcam to, zbudowanie własnej sieci wsparcia, czy posiadanie mentora

MENTOR

Mentor to wzór który obserwujesz. Jest to taka osoba, którą przywołujesz w sytuacji problemowej i zastanawiasz się co ta osoba zrobiłaby na moim miejscu. To jest osoba, która ma cię inspirować do tego, by ci się chciało, byś był coraz lepszy i osiągał coraz więcej.

OTOCZENIE

Z drugiej strony, zastanów się też w jakiej grupie ludzi jesteś. Dobrze być w grupie osób, w miarę równych sobie, a jeszcze lepiej gdy w grupie masz kogoś, do kogo możesz się “wspinać”. Chodzi o to, by również twoje otoczenie motywowało cię do rozwoju, a nie ściągało w dół. 

Dbaj więc o to, żeby zawsze otaczać się ludźmi, którzy będą podciągać cię do góry, którzy rozwijają się jak ty. Jesteś wtedy na świetnej drodze do tego, aby osiągać sukcesy, cieszyć się życiem. 

BUDOWANIE PRZYSZŁOŚCI

Następną ważną rzeczą jest nadzieja na przyszłość. Plan swojego rozwoju, koncept tego, jak chcemy żyć, jakie marzenia spełnić. Każdy z nas chce być człowiekiem sukcesu, ale nie zastanawiamy się jakie elementy wchodzą w naszą definicję tego sformułowania, jakie kroki musimy podjąć, by to osiągnąć. 

Dlatego tak bardzo cię zachęcam, abyś cały czas poznawał siebie, pracował nad sobą. Otaczaj się inspirującymi, rozwijającymi się osobami, których możesz spotkać nie tylko w realu, ale i w internecie. Buduj sieć wsparcia, znajdź mentora, odpowiednie grupy. Znajdziesz tam nie tylko motywację do rozwoju, ale i odpowiedzi na swoje pytania, podpowiedzi jaki następny krok zrobić. 

Pamiętaj! Jesteś cudowny, musisz w to tylko uwierzyć!

A jeśli chcesz lepiej poznać siebie, to zapraszam Cię do mojego zestawu ćwiczeń POZNAJ SIEBIE

Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.



A jeśli chcesz dowiedzieć się jakim uczącym się zwierzakiem jesteś, to zapraszam Cię do wzięcia udziału w BEZPŁATNYM QUZIE na mojej stronie

Chcesz przewidzieć swoją przyszłość? KONIECZNIE zobacz TEN wpis!