JAK KREOWAĆ SWÓJ WIZERUNEK? 20 ZASAD

Czy powinniśmy oceniać po wyglądzie?

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego np. białe kozaczki kojarzą się z brakiem profesjonalizmu a założenie okularów wzbudza zaufanie?
Dlaczego tak jest, że jednym ludziom z łatwością ufamy a inni nie zachęcają nas nawet do kontaktu? Przeczytaj wpis i przekonaj się jak kreować swój wizerunek!

CO TWÓJ WYGLĄD MÓWI INNYM O TOBIE


W nagraniu ,, Co Twój wygląd mówi innym o Tobie?” prosiliście mnie o to, abym dała Wam sprawdzone wskazówki na budowanie swojego wizerunku co z przyjemnością robię.
W tym nagraniu poznasz aż 20 sposobów na to, jak m.in. wzbudzać zaufanie i budować wizerunek eksperta w swojej dziedzinie.

Jak już wiesz z odcinka ,JAK POKAZAĆ SIĘ Z DOBREJ STRONY ( jeśli go nie oglądałeś znajdziesz go tutaj) nasz umysł posługuje się pewnymi skrótami myślowymi oceniając innych. Robisz to zupełnie nieświadomie! Twój umysł szybko podejmuje decyzje na temat tego czy inna osoba może być uznana za przyjaciela czy za wroga.


Pod wspomnianym filmem pojawiło się wiele komentarzy

…że nie powinniśmy oceniać książki po okładce a ludzi po wyglądzie. I to jest jak najbardziej prawda! Tym bardziej, że jak się okazuje im bardziej kogoś lubimy, tym wydaje nam się bardziej atrakcyjny. Pamiętaj również, że mówiąc o tym, że oceniamy ludzi po wyglądzie nie oznacza że oceniamy ich po urodzie. Na Twój wygląd wpływa nie tylko to jakie geny odziedziczyłeś po rodzicach! Mam wpływ to czy się uśmiechasz, w jaki sposób się poruszasz. A nawet to jak się ubierasz, czeszesz, jakie dodatki dobierasz, czy dbasz o higienę itd. Na to przecież już masz wpływ.


WIZERUNEK BIZNESOWY


Dzisiaj chcę Ci pokazać ogrom wskazówek dotyczących wizerunku biznesowego. Domyślam się, że część rzeczy może być dla Ciebie bezsensowna i sztuczna. Dlatego do obejrzenia tego odcinka zapraszam osoby, którym zależy na tym, aby były odbierane jak najbardziej profesjonalnie przez otoczenie.EFEKT AUREOLI

Mówiąc o wizerunku profesjonalisty nie mogę nie wspomnieć o tak zwanym efekcie aureoli. Efekt ten mówi o tym, że jeśli dana osoba pozytywnie oceniana jest pod względem dotyczącym wyglądu to automatycznie przypisujemy jej inne pozytywne cechy. Uważamy, że jest bardziej pracowita, ambitna i można jej zaufać.

Jakie więc cechy wyglądu budują taki wizerunek? Zasada jest bardzo prosta- jeśli coś za bardzo odwraca uwagę od Twoich kompetencji, to znaczy że nie jest to profesjonalne. W domyśle oznacza to, że nie czujesz się wystarczająco ekspertem więc chcesz nadrobić czymś innym. JAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE?Dodatki

Wybieramy wszystkie dodatki stonowane. Zarówno kobiety jak i mężczyźni. Proste oprawki do okularów, nie za duże kolczyki, a jeśli kolczyki to brak naszyjnika- do 3 sztuk biżuterii maksymalnie. Nie za długie panokcie w stonowanych kolorach. Naturalna fryzura, która nie zasłania Twojej twarzy- jeśli masz grzywkę która plącze Ci się obok nosa i chowasz się we włosach to wysyłasz tym samym znak, że brak Ci pewności siebie.


U mężczyzn


U mężczyzn dopuszczalne ozdoby to oczywiście zegarek (jego kwota nie powinna być jednak wyższa niż trzykrotność pensji), spinki do koszuli i uwaga- pióro. Noszenie spinek do krawata jest zaś zarezerwowane dla kelnerów. Noszą je aby krawat nie wpadał im do zupy klienta – zrezygnuj więc z nich!

U mężczyzn w doborze ubrania duże znaczenie ma matematyka– kołnierzyk koszuli powinien być dopasowany do szyji, wystawać około 2 centymetrów nad kołnierzyk marnarki a mankiety koszuli powinny wystawać 2 centymetry nad rękawy garnituru. Krawat powinien kończyć się na klamerce paska (która im prostsza, tym lepsza) i być ciemniejszy niż koszula.


Koszula

Jeśli jesteśmy już przy koszuli to warto wspomnieć, że nigdy nie zakładamy koszuli z krótkim rękawem, pod marynarkę a już na pewno nigdy nie zakładamy do niej krawatu co jest ogronym błędem.

Jeśli chodzi o fakturę, to najbardziej elegancka jest koszula gładka a następnie prążkowana. Koszula w kratkę to koszula sportowa i nie powinna być ubierana na eleganckie spotkania.


U kobiet

Wróćmy do Pań– jeśli chcesz być uważana za ekspertkę w swojej dziedzinie to nie sprowadzaj się do obiektu seksualnego! Możesz ubierać się kobieco, ale wszelkie przezroczystości, wzory w panterkę, skórzane spódniczki, koronkowe ubrania, bardzo opięte stroje czy odkryty dekold odbierają Ci Twój profesjonalizm i oznaczają jedno: ,,nie czuję się wystarczająco mądra, więc odwrócę Twoją uwagę czymś innym, abyś tego nie zauważył”. Zakładaj je ale nie do pracy.

Dlatego ramiona mamy zakryte, spódnice do kolan (spódnice maksi do kostek też są niestosowne), spodnie nie za bardzo opięte.


Obuwie

Buty powinny zakrywać palce i pięty. A jeśli już jesteśmy przy stopach to pamiętaj, że lepiej mieć jedną parę skórzanych butów niż 10 byle jakich. Poza tym Panie pamiętają, że obcas obowiązujący w biznsie ma do 7 cm- wyższy postrzegany jest erotycznie. Co do rajstop- zawsze cieliste bez względu na porę roku.


Skarpetki

Panowie natomiast zakładają skarpetki, które zakrywają ich owłosioną i umięśnioną łydkę nawet wtedy kiedy siedzą. A kolor skarpetek? Dobieramy albo do butów, albo do spodni, chociaż jeśli jesteś najlepszy w branży i masz już staus super eksperta to nie zaszkodzą Ci nawet kolorowe w groszki.


Kolory

Jeśli chodzi o kolory ubrań– oczywiście zakładamy te eleganckie, które kojarzą się z zaufaniem, wiedzą i otwartością, czyli na pewno nie… czarne! Czarny niestety nie zaprasza do kontaktu, gdyż jest to kolor, w którym jesteśmy najbardziej schowani- to on najbardziej kontrastuje z naszą skórą. Dlatego zamiast tego koloru sięgaj po grafity, szarości i odcienie niebieskiego.

Co za dużo to niezdrowo!

Zarówno kobiety jak i mężczyżni mogą zakładać pastelowe kolory koszuli i wystrzegać się brązu który kojarzy się z biedą. I jeszcze jedna uwaga do kolorów i tkanin- wszystkie błyskotki, cekinki, cyrkonie i inne mienidła zostawiamy na wieczór! Jeśli już o 7 rano idziesz do pracy z błyszczącą torebką i świecidełkami na bluzce to co nałożysz idąc na wieczorną imprezę? To jest tanie, odwraca uwagę i mimo że tak powrzechne, kojarzy się ze słabym gustem.Kilka dodatkowych zasad


A teraz kilka uwag dla osób które zniosą brak wytłumaczenia zasad logicznymi powodamiPierwsza– męzczyźni powinni rozkompletowywać poszetkę z krawatem– nigdy nie powinny być z tego samego materiału. Druga to, że mężczyźni bez problemu mogą rozkompletować garnitur ze spodniami czego nie powinny robić panie z żakietem i spódnicą. Panie nie powinny również zakładać butów, torebek, rękawiczek i paska w tym samym kolorze, co u Panów oznacza dobry styl. Panowie powinni mieć też zawsze rozpięty dolny guzik marynarki. A Wy znacie jeszcze inne zasady, którym na próźno szukać logicznego uzasadnienia?

A o takich gafach jak widzicie na zdjęciach już nie będę nawet wspominać, bo sami wiecie o co chodzi ?

“Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.“
Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.

Zapraszam Cię do zajrzenia na mojego funpaga: Kliknij!

Dorota jest współautorką produktów wspierających proces diagnozy i rozwoju potencjału zdolnych gimnazjalistów, prelegentką na licznych konferencjach i gościem w wielu podcastach. Prowadzi kanał w serwisie YouTube i podcast ,,Efektywność Osobista”.

Jej artykuły znajdziesz m.in. w Wysokich ObcasachEstate i przede wszystkim Forbes’ie.

Była wykładowcą na dwóch uczelniach wyższych, prowadziła szkolenia m.in. dla MANStella Bank Polski. W podróży dookoła świata założyła 2 firmy online. Jest szczęśliwą mamą Kornelki, pasjonatką zdrowego stylu życia. W wolnych chwilach kocha malować i uprawiać aerial yogę.