CAŁA PRAWDA O TYM JAK WYGLĄDA WIZUALIZACJA SUKCESU- BĘDZIESZ ZASKOCZONY!

Nie wyobrażaj sobie sukcesu- jak na nas wpływa wizualizacja?


Ty też słyszałeś, że wizualizacja swojego sukcesu, czy
wyobrażenie sobie jak osiągasz swój cel  uruchomia pokłady twojej motywacji?
Zapewne słyszałeś o tym, że istnieje wizualizacja level up i o mentalnych treningach sportowców. 
Jest z nimi tylko jeden mały problem… jeśli zastosujesz techniki
wyobrażania w nieodpowiedniej formie zabijesz swoją motywację!
Sprawdź dlaczego a także poznaj sposób jak motywować się poprawnie.




WIZUALIZACJA


Chcesz zmienić coś w swoim życiu na lepsze? Może schudnąć, znaleźć odpowiedniego partnera, zdobyć wymarzoną pracę, lepiej zarabiać a może zwyczajnie czuć się trochę bardziej szczęśliwy? Wypróbuj ten prosty sposób:

Zamknij oczy i wyobraź sobie nowego siebie. Pomyśl, jak szałowo będziesz wyglądać z kratą na brzuchu. We własnym gabinecie swojej świetnie prosperującej firmy… Czy też sącząc drinka z palemką na filipińskiej plaży.



PROSTA PRAWDA


Prawda jest taka, że tego typu ćwiczenia od lat zalecają niektóre poradniki samodoskonalenia. Od lat też były zalecane przez tzw. ,,kołczów” jako skuteczny środek pomagający schudnąć, rzucić palenie, znaleźć partnera czy odnosić sukcesy w pracy. Zła wiadomość jest taka, że badania naukowe wykazują, iż ćwiczenia takie są w najlepszym razie nieskuteczne, w najgorszym– wręcz szkodliwe.

W jednym z eksperymentów, przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim, grupę studentów poproszono, żeby wyobrażali sobie, że dostają dobre oceny na zbliżającym się ważnym egzaminie. Oczyma swojej wyobraźni mieli widzieć wszystkie szczegóły i wyobrażać sobie swoje doskonałe samopoczucie z bardzo dobrej oceny.

Jeżeli interesuje Cię ta tematyka, dlatego koniecznie przeczytaj wpis: “JAK NAKRYĆ KŁAMCĘ? NAGA PRAWDA

W eksperymencie brały też udział osoby których nie proszono o żadne fantazje na temat powodzenia na teście. Ponadto wszyscy studenci zapisywali, ile godzin dziennie przeznaczają na naukę. Po egzaminach okazało się, że choć ćwiczenie wyobrażeniowe zabierało zaledwie parę minut każdego dnia, wywarło istotny wpływ na zachowanie wykonujących je studentów – uczyli się mniej i dostali gorsze oceny. Jak się okazało wizualizacja mogła poprawiać im humor, ale niestety nie pomogło osiągnąć założonych celów.



ŻYCIE ZAWODOWE


Podobnie jest z marzeniami na temat sukcesów zawodowych. Gabriele Oettingen poprosiła swoich studentów, by zanotowali, jak często wyobrażają sobie, że po studiach dostają wymarzoną posadę. Po dwóch latach wyszło na jaw, że absolwenci, którzy często wyobrażali sobie własne sukcesy, rzadziej wysyłali dokumenty do pracodawców, otrzymali mniej ofert pracy i zarabiali znacząco mniej niż ich koledzy.



UCIECZKA OD RZECZYWISTOŚCI


Dlaczego wyobrażanie sobie, jak osiągamy założone cele, miałoby być dla nas niedobre? Naukowcy sądzą, że ludzie, którzy fantazjują na temat cudownego życia, mogą być słabo przygotowani do radzenia sobie z przeszkodami. A przecież je trzeba pokonać na drodze do sukcesu. Takie osoby mogą też po prostu lubić ucieczkę od rzeczywistości i nie mają ochoty na wysiłek konieczny do osiągnięcia celu.

Choć wyobrażanie sobie własnego doskonałego „ja” poprawia nam nastrój, to niestety taka mentalna ucieczka od rzeczywistości może sprawić, że trudności napotkane w realizacji celu nie tylko nas zaskoczą ale też zamiast stawiać czoło przeciwnościom, poddamy się przy pierwszej przeszkodzie. Oczywiście fantazjowanie na temat idealnego świata przyniesie nam zadowolenie i samouwielbienie. Ale niestety jak pokazują badania psychologiczne nie wpłynie to pozytywnie na realizacje naszego marzenia.



WIZUALIZACJA A EFEKTYWNOŚĆ W REALIZACJI ZADAŃ


Poza tym silne koncentrowanie się na sukcesie powoduje, że za mało koncentrujemy się na realizacji zadań. To silne pożądanie wymarzonej nagrody zabiera nam siły, aby do tego celu dążyć. Przykładowo jeśli piłkarz, będzie tak bardzo skoncentrowany na wygraniu meczu, na brawach i wywiadach, to te silne emocje mogą spowodować, że przestanie koncentrować się na tym jak odebrać piłkę, jak ustawić stopę i jak celnie trafić do bramki.



CZY WARTO STOSOWAĆ WIZUALIZACJĘ?


Jeśli więc wyobrażanie sobie doskonałego świata może nam tylko poprawiać samopoczucie, ale nie zwiększy naszych szans na przekształcenie marzeń w rzeczywistość to czy warto stosować wizualizację? Jak najbardziej- wyobrażaj sobie swoje działanie, a także to w jaki sposób pokonujesz przeszkody w drodze do realizacji swojego celu. Więcej na ten temat mówiłam w nagraniu o 3 największych mitach motywacji.

Jeśli natomast chcesz zastosować genialnie proste triki psychologiczne aby być szczupłym i zdrowym na lata… wciśnij suba i bądź na bieżąco z filmami ułatwiającymi życie, bo o tym powiem Ci już w następnym nagraniu.

A jeśli chcesz sprawdzić czy znasz inne mity psychologiczne które utrudniają Ci osiąganie sukcesów koniecznie zrób bezpłatny test.

Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.

Zapraszam Cię do zajrzenia na mojego funpaga: Kliknij!

Dorota jest współautorką produktów wspierających proces diagnozy i rozwoju potencjału zdolnych gimnazjalistów, prelegentką na licznych konferencjach i gościem w wielu podcastach. Prowadzi kanał w serwisie YouTube i podcast ,,Efektywność Osobista”.

Jej artykuły znajdziesz m.in. w Wysokich ObcasachEstate i przede wszystkim Forbes’ie.

Była wykładowcą na dwóch uczelniach wyższych, prowadziła szkolenia m.in. dla MANStella Bank Polski. W podróży dookoła świata założyła 2 firmy online. Jest szczęśliwą mamą Kornelki, pasjonatką zdrowego stylu życia. W wolnych chwilach kocha malować i uprawiać aerial yogę.

Czy już wiesz, jak schudnąć? ?