CZEGO LUDZIE NAJBARDZIEJ ŻAŁUJĄ? 5 RZECZY

Czego ludzie najbardziej żałują?

Wiedza, którą zaraz poznasz pochodzi od ekspertów, przy których guru rozwoju osobistego to dzieci zagubione we mgle. Kim są ci eksperci? ludzie, którzy wkrótce mają umrzeć. Mamy tę wiedzę dzięki Bronnie Ware, która przez lata pytała śmiertelnie chorych pacjentów o jedno: czy żałują, że czegoś nie robili w życiu?

5 rzeczy, których ludzie najbardziej żałują:

Żałuję, że nie miałem odwagi żyć tak, jak chciałem”.

Większość ludzi przez całe życie żyje według tego co oczekuje od nich rodzina i społeczeństwo. Tak więc powinieneś pójść na studia, najlepiej takie a nie inne. Ożenić się w takim a nie innym wieku, z taką a nie inną osobą. Mieć tyle a tyle dzieci, do tego własne mieszkanie i samochód przed trzydziestką oraz najlepiej stałą pracę, bo własna działalność to za duże ryzyko. W telewizji dostajesz masę wskazówek co powinieneś kupić, aby być szczęśliwy, co mieć, aby być modny, gdzie bywać, aby budować swój wizerunek.

Czy nie za dużo tych powinności? Zastanów się czego Ty tak naprawdę chcesz a nie Twoja rodzina, znajomi czy społeczeństwo? Znajdź swój talent, rozwijaj go i rób to co kochasz najbardziej! Kiedy będziesz na tyle odważny aby powiedzieć na głos to o czym marzysz poszukaj osób, które mogą Ci pomóc zrealizować ten cel (czyli najlepiej takich które już to robią) i zacznij działać bo życie masz tylko jedno!

Zastanów się o czym tak naprawdę marzysz? Co w Twoim życiu ma największą wartość? W czym jesteś naprawdę dobry? Kiedy będziesz potrafił powiedzieć to na głos przed lustrem poszukaj osób, które mogą Ci pomóc zrealizować cel (czyli najlepiej takich które już to robią) i zacznij działać bo życie masz tylko jedno!

Żałuję, że pracowałem zbyt ciężko”.

Dla mnie jednym z największych paradoksów naszych czasów jest to, że zdania typu „pracuję od rana do wieczora” ludzie wypowiadają bez zażenowania, a czasem z dumą. Niektórym wręcz głupio przyznać ,,że mają czas”, bo nie oznacza to dobrego planowania ale wskazuje na małą pracowitość. Pracowanie od świtu do nocy to marnotrawstwo człowieka.

Masz pracować po to, aby żyć a nie żyć po to aby pracować. Nie patrz więc na siebie jak na pracownika. Zamiast pracować więcej, pracuj bardziej efektywnie. Zwykle jest tak że 20% najważniejszych działań daje aż 80% zysku, dlatego skup się na swoich priorytetowych aktywnościach. Pamiętaj też że przerwy w pracy, znacznie wpływają na Twoją efektywność. Nie ,,oszczędzaj” na nich czasu, bo tylko działasz na swoją niekorzyść!

Żałuję, że bałem się mówić, co czuję”. 

Jak mało ludzi zastanawia się nad swoimi emocjami. Dlaczego zareagowałam w tej sytuacji tak nerwowo? Dlaczego nie powiem innym co mnie boli? Mówimy to, co chcą usłyszeć inni, albo to, co wydaje nam się, że powinni usłyszeć. Tak rzadko mówimy o tym, że kogoś kochamy- bo przecież on czy ona doskonale o tym wie.
Nawet teraz zadzwoń lub wyślij wiadomość do bliskiej Ci osoby, mówiąc jej jak jest dla Ciebie ważna, podziękuj swoim przyjaciołom za to że Cię wspierają, przytul swoich rodziców dziękując im za wszystko. Nie zawsze przecież wystarczy Ci czasu, aby powiedzieć innym ile dla Ciebie znaczą.

Żałuję, że nie dbałem o przyjaźń”. 

Przyjaźń to kardynalny warunek szczęścia. Mając wokół siebie prawdziwych przyjaciół, którzy Cię wspierają nie tylko lepiej się czujesz, ale z większą łatwością osiągasz swoje cele, radzisz sobie z trudnościami a nawet jesteś zdrowszy! W codziennym pędzie, zaganiani i przytłoczeni ogromem obowiązków często nie pielęgnujemy swoich przyjaźni. Zakładamy, że relacje pozostaną niezmienne przez lata.

Tak jednak nie jest, dlatego wyrób sobie zwyczaj dbania o relacje na których Ci zależy. Zadzwoń do znajomego kiedy stoisz w korku, umów się na spotkanie, lub jeśli nie masz czasu nawet na wspólne zakupy. Po prostu wyślij wiadomość z pytaniem co się dzieję u tej drugiej strony czy zaproponuj wspólne wyjście na trening.

Żałuję, że nie dbałem o swoje szczęście”.

Za szczęściem nie trzeba się uganiać. Jest na wyposażeniu fabrycznym człowieka, i to od Ciebie zależny kiedy poczujesz się szczęśliwy. Nie musisz na to czekać latami, dlatego możesz zacząć nawet od dzisiaj! Na pewno nie raz widziałeś porównania zapędzonych biznesmenów z uśmiechniętymi buźkami do dużo biedniejszych materialnie osób.

Szczęście nie zależny od stanu posiadania ale od tego czy masz w sobie spokój ducha i żyjesz w zgodzie ze sobą. Naucz się doceniać to co masz i nie porównuj się z innymi, bo każdy człowiek jest inny. Masz wszystko co potrzebne Ci do szczęścia, tylko odważ się z tego skorzystać. Nie bądź jak ci ludzie, którzy żałują.

Jeżeli interesuje Cię ta tematyka, przeczytaj wpis: “KIEDY NIE WARTO BYĆ WYTRWAŁYM?”

Zapraszam Cię do zajrzenia na mojego funpaga: Kliknij!

Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.

Dorota jest współautorką produktów wspierających proces diagnozy i rozwoju potencjału zdolnych gimnazjalistów. W dodatku była prelegentką na licznych konferencjach i gościem w wielu podcastach. Prowadzi kanał w serwisie YouTube i podcast ,,Efektywność Osobista”.

Jej artykuły znajdziesz m.in. w Wysokich Obcasach, Estate i przede wszystkim Forbes’ie.

Była wykładowcą na dwóch uczelniach wyższych, prowadziła szkolenia m.in. dla MAN, Stella i Bank Polski. W podróży dookoła świata założyła 2 firmy online. Jest szczęśliwą mamą Kornelki, pasjonatką zdrowego stylu życia. W wolnych chwilach kocha malować i uprawiać aerial yogę.

A według Ciebie, czego ludzie najbardziej żałują?