DLACZEGO MARZENIA SIĘ NIE SPEŁNIAJĄ?


,,MARZENIA SIĘ NIE SPEŁNIAJĄ!”

Wszystkiego najlepszego i spełnienia wszystkich marzeń”- słyszymy kilka razy do roku podczas składania życzeń. I co? I setny raz to słyszę a wymarzonej podróży jej jak nie było tak nie ma! Nie ma też lepszej pracy, ogródka i nowego mebla w domu.
Marzenia się nie spełniają…za to MY MOŻEMY JE SPEŁNIAĆ!


Znakomita ilość ludzi nie wierzy we wróżki czy czary, za to jest przekonana, że nie robiąc nic, wyjedzie w wymarzoną podróż, umebluje mieszkanie czy dostanie do ręki kluczyki do ukochanego auta.

Mam nadzieję, że TY zdajesz sobie sprawę, że to właśnie TY jesteś odpowiedzialny za swój los. Domyślam się, że interesujesz się rozwojem osobistym, słuchasz mówców motywacyjnych i chcesz zmian.

Jedyne więc na co musisz sobie odpowiedzieć to dlaczego jeszcze nie spełniasz swoich marzeń?STREFA KOMFORTU A SPEŁNIANIE MARZEŃ


Żadne dobre szkolenie na temat zmian, nie mogło by się odbyć bez stwierdzenia: “Ponieważ siedzisz w swojej strefie komfortu…”, “strefa komfortu to wróg numer jeden by spełniać swoje marzenia”.

Tymczasem to właśnie w tej strefie są wszelkie Twoje zasoby, umiejętności, wiedza, nawyki na których możesz bazować i z których możesz korzystać realizując swoje zamierzenia.

Oczywiście aby mieć coś czego nie masz, trzeba zrobić coś czego nie robisz – czyli z tej strefy wyjść. Zastanówmy się jednak czemu z takim oporem podchodzimy do jej opuszczenia.STRACH PRZED NIEZNANYM

Wyobraź sobie, że Twoja strefa komfortu to wysepka na ocenie, na której masz swoje palemki, hamaczek. Jest Ci dobrze i bezpiecznie. Dookoła pływają jednak piękne żaglowce, które obserwujesz z zachwytem. Marzysz o tym aby kiedyś popłynąć na którymś z nich. To właśnie Twoje marzenie. Piękne. Nieskazitelne. Ale oddalone od Ciebie. Wiesz, że mógłbyś dopłynąć do tej łodzi i spełnić swoje marzenie, ale… No właśnie! Musiałbyś opuścić swoją bezpieczną wysepkę.


Dlaczego tego nie robisz?

Bo przecież w ocenie są rekiny! Mogą Cię pożreć! Ocean jest bardzo niebezpieczny. Cały czas coś tylko czai się aby zrobić Ci krzywdę.

Jak widzisz przekonanie, że cały czas gdzieś czyha niebezpieczeństwo, że poniesiesz porażkę, że sobie nie poradzisz, powoduje, że pozostajesz na swojej wyspie.

W tym samym czasie ktoś inny ma inne przekonania i opuszcza swoją strefę komfortu wierząc, że ocean jest pełen możliwości, a poza rekinami są delfiny, które mogą mu pomóc.


Jak się okazuje, strach przed nieznanym paraliżuje nas przed działaniem i jest to zupełnie NORMALNE.

Nasze mózgi są tak zaprojektowane, że duże zmiany uruchamiają w nas mechanizm walcz lub uciekaj. Problem tylko w tym, że nie rozróżniają tego co tak naprawdę im zagraża, od tego co sobie wyobrazimy. A przecież zdecydowana większość najgorszych scenariuszy nigdy się nie spełni.STRACH PRZED UTRATĄ


Wróćmy do naszej wyspy. Poza strachem przed nieznanym oceanem możesz zostać na wyspie bo boisz się jej stracić.

Gdybym chciała zagrać z Tobą w kości i mógłbyś zarobić 200 złotych jeśli wygrasz i stracić 200 złotych jeśli przegrasz, to jak Ci się wydaje? Jakie emocje byłyby silniejsze? Strach przed stratą? Czy podekscytowanie z możliwości zarobku? Jak się okazuje, większość ludzi bardziej boi się, że utraci to co już ma.

Podobnie jest z opuszczeniem wyspy, którą już mamy. Boimy się, że zmiana przyniesie stratę obecnego stanu. Boimy się, ze będziemy mieli gorzej niż mamy. Zamiast myśleć o zmianach na lepsze, o możliwościach i szansach rozwoju, zbyt często koncentrujemy się tylko na ponoszonym ryzyku.

Poza strachem przed tym co nieznane i strachem przed tym, że utracimy coś co już mamy, dochodzi do tego jeszcze jedna rzecz. Nie opuszamy swojej strefy komfortu ponieważ często nie wiemy jak to zrobić.JAK OPUŚCIĆ “MAGICZNĄ” STREFĘ KOMFORTU TAK BY SPEŁNIAĆ MARZENIA?


  • Zdając sobie sprawę z tego, czego konkretnie się boisz. Spisz to na liście i do każdej z tych rzeczy wymyśl przynajmniej kilka rozwiązań. Jeśli pojawią się jakieś problemy, będziesz mieć gotowy plan działania.
  • Zastanów się również czy Twoje przekonania Ci służą. Co myślisz o sobie? A co o świecie? Jak myślisz o swoich możliwościach? Czy Twoje przekonania pomagają Ci się zmienić? Zastanów się nad tym czy traktujesz zmiany jako szansę i możliwości, czy bardziej jako stratę.

Myślenie o możliwościach i rozwiązaniach, a także przekonanie, że to właśnie TY jesteś odpowiedzialny za to w jaki sposób będzie wyglądał Twój los, może pomóc Ci w tym by zacząć spełniać swoje marzenia!

“Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.“
Zapraszam Cię do zajrzenia na mojego funpaga: Kliknij!

Dorota jest współautorką produktów wspierających proces diagnozy i rozwoju potencjału zdolnych gimnazjalistów, prelegentką na licznych konferencjach i gościem w wielu podcastach. Prowadzi kanał w serwisie YouTube i podcast ,,Efektywność Osobista”.

Jej artykuły znajdziesz m.in. w Wysokich ObcasachEstate i przede wszystkim Forbes’ie.

Była wykładowcą na dwóch uczelniach wyższych, prowadziła szkolenia m.in. dla MANStella Bank Polski. W podróży dookoła świata założyła 2 firmy online. Jest szczęśliwą mamą Kornelki, pasjonatką zdrowego stylu życia. W wolnych chwilach kocha malować i uprawiać aerial yogę.

Czy już wiesz jak spełniać swoje marzenia?

Jeśli chcesz dowiedzieć zobacz jak korzystać z narzędzie wizualizacji by marzenia faktycznie się spełniły!