5 TRIKÓW PSYCHOLOGICZNYCH NA TEMAT MOWY CIAŁA

Co do tego, że nasze myśli wpływają na nasze ciało, chyba nikt nie ma najmniejszych wątpliwości. Kiedy jest nam smutno garbimy się, kierujemy głowę do dołu. Natomiast kiedy jesteśmy z czegoś szczęśliwi, chcemy krzyczeć, skakać i śmiać się w głos. Kiedy jesteśmy pewni siebie idziemy szybkim krokiem a kiedy ktoś nas zawstydzi, delikatnie odwracamy głowę.

A czy sygnały z naszego ciała mogą wpływać na to co myślimy? Jak się okazuje, tak! I warto to wykorzystać w praktyce! Dzisiaj pokażę Ci 5 psychologicznych sztuczek:

Wrażenia dotykowe mają na nas wpływ!

Okazało się, że kubek z ciepłym napojem trzymany w ręku zmienia sposób, w jaki odbieramy drugiego człowieka. I to na lepsze. Pamiętaj o tym poznając nowe osoby lub wybierając się na randkę.

Trzymając przedmiot miękki, ciepły i lekki, możesz podjąć inną decyzję niż wtedy, gdy masz w ręku rzecz twardą, zimną i ciężką. U osób rekrutujących pracowników do pracy, większe szanse na pracę mieli ci, których życiorysy były przypięte do ciężkich podkładek. To, co ciężkie, wydaje się nam lepsze, ważniejsze (sprawa wagi ciężkiej) w porównaniu z lżejszą alternatywą.

Naukowcy dowodzą też, że siedząc na krześle pokrytym szorstkim materiałem, odbieramy rozmowę jako trudniejszą niż wtedy, gdy zajmujemy miejsce w aksamitnym fotelu.

Usiądź ze skrzyżowanymi ramionami. Prof. Andrew Elliot dowodzi, że w takiej pozycji lepiej radzimy sobie z trudnymi zadaniami, rośnie nasza wytrwałość, a w efekcie szansa powodzenia. Najwyraźniej ta postawa jest sygnałem dla mózgu, by przyłożył się do pracy nad skomplikowanym problemem.

Jak to zbadano? Przeprowadzono eksperyment, w którym 41 studentów dostało do rozwiązania zagadki słowne. Część grupy miała ramiona skrzyżowane, a część trzymała ręce na udach. Każda z osób pracowała nad trzema zagadkami, z których jedna była albo bardzo trudna, albo niemożliwa do rozwiązania. Ci, którzy siedzieli ze skrzyżowanymi rękami, dłużej myśleli nad problemem. Także częściej podawali właściwe rozwiązanie (o 20 proc. więcej trafień).

Zjedzenie czekolady sprawia, że patrzymy na innych przychylniej, a gorzka kawa wypita podczas spotkania może podziałać odwrotnie. Produkty ostre w smaku zaostrzają naszą ocenę, słodkie zaś skłaniają do życzliwych gestów wobec innych.

Na nasze przekonania działają nie tylko doznania smakowe.

Ludzie są bardziej hojni w pokoju pachnącym czystością niż w pokoju pokrytym kilkudniowym kurzem.

Uczestnicy innego doświadczenia, czując fetor rozkładających się śmieci, ostrzej oceniali wątpliwą moralnie sytuację (intymny związek rodzeństwa) niż wtedy, gdy ich otoczenie wolne było od zapachów. Podobnie jak osoby, które jadły eko-żywność. Cóż, widocznie świadomość dbania o środowisko wyczerpuje nasze pokłady dobroci.

Na Uniwersytecie SWPS w Sopocie badano, czy gest sygnalizujący uczciwość. Ręka położona na sercu – sprawia, że zachowujemy się lepiej niż zwykle. Badani pod pozorem pomiaru oddechu mieli przytrzymywać ręką opaskę na wysokości piersi. Potem wypełniali test, który można żmudnie rozwiązywać, ale można też trochę oszukiwać, zgadując wyniki. „Podczas tego testu oszukują wszyscy, ale te osoby, które brały udział w doświadczeniu, kładąc rękę na sercu, oszukiwały w nieznacznym stopniu. Nawet nieświadome wykonanie gestu symbolizującego uczciwość hamowało skłonności do wygodnictwa”.

Postawa ciała

Wyprostowana postawa ciała nie tylko robi dobre wrażenie na innych, ale też sprawia, że jesteśmy fizycznie i psychicznie silniejsi. Udawanie fizycznej i psychicznej siły w jakimś stopniu nam jej dodaje. Dlatego w gabinecie zabiegowym zamiast się kulić w oczekiwaniu na ból, lepiej wyprostować plecy i podnieść podbródek – w ten sposób zmniejszamy swoją wrażliwość na bolesne doznania.

Spodziewając się bólu, lepiej wyprostować plecy, wypchnąć klatkę piersiową do przodu, a dłonie zacisnąć w pięści.Taka postawa zwiększa poziom testosteronu i obniża stężenie kortyzolu. Choć hormonalne zmiany są niewielkie, wystarczą, by dodać odwagi, wiary we własne siły, zwiększyć chęć do podejmowania ryzyka i tolerancję bólu. Pamiętaj o tym, szczególnie wtedy, kiedy wchodzisz na rozmowę kwalifikacyjną, masz ważne wystąpienie publiczne lub spotkanie, którym sie stresujesz.

A Ty widzisz, że sygnały biegnące z ciała wpływają w jakiś sposób na siebie? Może lepiej pracujesz w ulubionej marynarce, masz więcej energii kiedy włożysz dres do biegania lub czujesz się zrelaksowany bo włożeniu ulubionego ubrania? Koniecznie daj mi znać w komentarzu, co myślisz o tym temacie!

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego co mówi pozycja w której śpisz na Twój temat, lub w jaki sposób możesz zadbać o swój wizerunek za pomocą ubrania, koniecznie pobierz interesujące Cię pliki z zakładki ,,bezpłatne materiały”😉

Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.

Zapraszam Cię do zajrzenia na mojego funpaga: Kliknij!

Dorota jest współautorką produktów wspierających proces diagnozy i rozwoju potencjału zdolnych gimnazjalistów, prelegentką na licznych konferencjach i gościem w wielu podcastach. Prowadzi kanał w serwisie YouTube i podcast ,,Efektywność Osobista”.

Jej artykuły znajdziesz m.in. w Wysokich ObcasachEstate i przede wszystkim Forbes’ie.

Była wykładowcą na dwóch uczelniach wyższych, prowadziła szkolenia m.in. dla MANStella Bank Polski. W podróży dookoła świata założyła 2 firmy online. Jest szczęśliwą mamą Kornelki, pasjonatką zdrowego stylu życia. W wolnych chwilach kocha malować i uprawiać aerial yogę.