Pierwsza spotkanie to spore wyzwanie. Dokąd się wybrać? O czym rozmawiać?
Lepiej udawać obojętność czy od razu okazać zainteresowanie? W jaki sposób pokazać się z jak najlepszej strony, ale nie przesadzić.
Psychologowie od dawna prowadzą badania na ten temat, którymi chętnie się z Wami podzielę ?
Pomyślmy najpierw nad miejscem.
Wiele osób stwierdzi, że spokojna restauracja albo spacer za miastem to dobre pomysły; tymczasem wyniki badań przeprowadzonych przez psychologów Donalda Duttona i Arthura Arona wskazują, że to nie najlepsze miejsca na pierwsze spotkanie. Jak się okazuje badania psychologiczne potwierdzają to o czym mówią artyści: gdy ktoś nam się podoba, nasze serce zaczyna szybciej bić.
Dutton i Aron postawili hipotezę, że może to działać w dwie strony – ludzie, którym serce zacznie bić szybciej, będą skłonni uznać, że ktoś im się podoba. I mieli rację! Liczne eksperymenty potwierdziły, że jeśli czujemy że nasze serce szybciej bije na przykład po przejściu mostu linowego nad rwącą rzeką, szybciej przypiszemy ten fakt temu, że nasz towarzysz nam się podoba, niż temu, że brakuje nam odwagi. Wiedząc o tym, zaproś swojego wybranka gdzieś, gdzie możecie doświadczyć pozytywnych emocji. Np. wesołego miasteczka, parku trampolin czy na wycieczkę rowerową.
A o czym warto rozmawiać?
Popularnym błędem popełnianym przez wiele osób jest zarzucanie innych ogromną ilością faktów na własny temat. To oddala zamiast zbliżać. Lepiej posługiwać się faktami jak maleńkimi haczykami, gdzie tylko wspominamy na początku o różnych informacjach związanych z tym co lubimy, czym się zajmujemy, czy w jakich cudownych miejscach byliśmy.
Ponadto badania naukowe dowodzą, że dzielenie się osobistymi informacjami i zachęcanie drugiej osoby do podobnej otwartości (o ile w kolejnych stadiach nie przekraczamy pewnych granic) może wyraźnie przyspieszyć proces powstawania poczucia bliskości między rozmówcami. Tematy ogólnikowe nie zbliżają ludzi do siebie, w przeciwieństwie do takich, które dotyczą nas samych. Przykładowe pytanie, które było wykorzystane w eksperymencie Arona:. “Wyobraź sobie, że wydajesz przyjęcie, na które możesz zaprosić dowolnego człowieka, który kiedykolwiek żył na świecie. Kto by to był?” Badania pokazują, że im szybciej potrafimy zachęcić kogoś do odpowiedzi na osobiste pytanie, tym szybciej uda się daną znajomość pogłębić.
Co jeszcze możesz zrobić, aby zyskać czyjąś sympatię?
Można by sądzić, że aprobata i ciągłe przytakiwanie są najlepszą drogą do czyjegoś serca, ale wyniki badań sugerują, że ludziom podobają się te osoby, które najpierw są nieco obojętne i dopiero z upływem czasu okazują większe zainteresowanie. Do tego zamiast rozmawiać o rzeczach, które obojgu wam się podobają, pogadajcie o tym, czego oboje nie lubicie. Ludzie czują się sobie bliżsi, kiedy zgadzają się w sprawie antypatii. Np – oboje nie lubią czekolady z miętą, horrorów i jazdy na nartach niż w tym co oboje lubią.
Kiedy mówimy o języku, warto też wspomnieć o tym niewerbalnym. Jeśli chcesz zobaczyć, czy nawiązałeś z kimś dobry kontakt zobacz, czy przyjmuje podobną postawę do Ciebie.
A jeśli zdecydujesz się jednak wyjść do restauracji, zadbaj o to, aby była przytulna– wtedy sam będziesz odbierany jako bardziej ciepła osoba. To oczywiście tylko kilka podpowiedzi jak możesz zadbać o lepszy kontakt z nową osobą, nie tylko na randce.
Bardzo mnie ciekawi, czy masz jakieś sprawdzone patenty, czy ulubione miejsca na randkę, nie tylko z tą nowo poznaną osobą.
“Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.“
Zapraszam Cię do zajrzenia na mojego funpaga: Kliknij!
Dorota jest współautorką produktów wspierających proces diagnozy i rozwoju potencjału zdolnych gimnazjalistów, prelegentką na licznych konferencjach i gościem w wielu podcastach. Prowadzi kanał w serwisie YouTube i podcast ,,Efektywność Osobista”.
Jej artykuły znajdziesz m.in. w Wysokich Obcasach, Estate i przede wszystkim Forbes’ie.
Była wykładowcą na dwóch uczelniach wyższych, prowadziła szkolenia m.in. dla MAN, Stella i Bank Polski. W podróży dookoła świata założyła 2 firmy online. Jest szczęśliwą mamą Kornelki, pasjonatką zdrowego stylu życia. W wolnych chwilach kocha malować i uprawiać aerial yogę.