” WYKORZYSTUJEMY ZALEDWIE 10% NASZEGO MÓZGU!”
CZY TO PRAWDA?
A co do naszego mózgu…
Nasz mózg to jak dotychczas NAJBARDZIEJ rozwinięta struktura we wszechświecie! Dzięki temu organowi jesteś w stanie robić niemalże wszystkie czynności, związane z tym, że żyjemy. Oddychać, chodzić i jeść, zapamiętywać, podejmować decyzje, rozmawiać, rozwiązywać problemy. To mózgiem odbieramy rzeczywistość. To dzięki niemu jesteśmy w stanie się komunikować, odczuwać ból, rozumieć żart, zapamiętywać, no dobra…do rzeczy!
FUNCJONOWANIE MÓZGU
To co jest bardzo ważne, to fakt, że za poszczególne funkcje są odpowiedzialne poszczególne partie mózgu. I to często bardzo specyficzne. Dla przykładu w płacie potylicznym znajduje się kora wzrokowa. Nie myśl, że jest to po prostu kawałek tkanki, który powoduje, że widzisz ten tekst. Jest ona podzielona na kilka obszarów.
Kora wzrokowa:
I tak na przykład: kora V3 zajmuje się analizą głębi i odległości. Kora V4 zajmuje się przetwarzaniem informacji o barwach, oraz kształcie. Kora V5 natomiast zajmuje się przetwarzaniem informacji o ruchu. Jeśli tylko ten obszar czyli kora V5 w mózgu zostanie uszkodzona, wówczas nie będziesz widział tylko, albo aż, ruchu.
USZKODZENIA MÓZGU
Badania pokazują, że jeśli jakikolwiek region mózgu zostanie zniszczony wskutek udaru, lub urazu głowy, zawsze prowadzi to do poważnego upośledzenia. Jak więc to wszystko ma się do tego, że wykorzystujemy tylko 10% naszego mózgu? Skoro mózg jest zajęty niemal wszystkim co robisz, myślisz i odczuwasz. Jak Ci się wydaje? Czy zajmuje to tylko jedną dziesiątą jego objętości?
Pomyśl tylko, co działoby się z pozostałymi 90% naszego mózgu?
Gdyby większość mózgu nie była nam potrzebna, to zniszczenie nawet większego obszaru byłaby dla nas bez konsekwencji. A przecież tak nie jest.
MIT
Jeżeli Twój mózg ma się dobrze, to pewnie szybko zauważyłeś, że jest to BREDNIA.
Tymczasem ten mit jest cały czas powtarzany, nawet przez absolwentów wyższej uczelni. Reklamodawcy różnej maści, też uwielbiają żerować na ludzkiej naiwności i pomagać w odblokowaniu biednego mózgu.
Badania naukowe jasno pokazują, że nie istnieje mózgowa rozrzutność, która czekałaby na połknięcie magicznej pigułki, która ją aktywuje.
SKĄD SIĘ WZIĄŁ TAKI MIT?
CO DO TEGO MA ALBERT EINSTEIN?
Niektórzy przypisują te twierdzenie Albertowi Einsteinowi, który nigdy nic takiego nie powiedział. Widocznie, tak jak w przypadku wiele innych cytatów, ktoś chciał się posłużyć autorytetem genialnego fizyka dla własnych korzyści. Ah…biedny Albert.
10% POTENCJAŁU
Być może stało się to dlatego, że niektórzy mówiąc, że wykorzystujemy 10% naszego POTENCJAŁU, powoli przekształcili to w 10% MÓZGU. Jest to jednak duża różnica.
PIERWSI BADACZE MÓZGU
Jeszcze jedną przyczyną popularności tego mitu, może być błędny odbiór dorobku pierwszych badaczy mózgu. Pionierzy badań nad mózgiem przyznawali często, że nie wiedzą jakie funkcje pełni 9/10 mózgu, co oczywiście nie oznacza że są one nieaktywne.
LEPSZA EFEKTYWNOŚĆ?
Skoro wykorzystujemy cały nasz mózg do pracy, czy to oznacza, że nie możemy poprawić swojej efektywności? Czy to oznacza, że nie ma już sensu się rozwijać, zmieniać? No bo przecież już wszystko co byliśmy w stanie wykorzystać, wykorzystujemy?
Oczywiście, że nie! To nie jest tak, że jeśli cały mózg pracuje, to nie można poprawić jego funkcjonowania.
SIŁOWNIA DLA NASZEGO MÓZGU
Można to porównać do chodzenia na siłownię. Możesz pójść i zmęczyć się na bardzo długim treningu, a możesz pójść na krótszy trening, mniej się zmęczyć, ale mieć niesamowite rezultaty, jeśli wiesz jak to zrobić.
ŻYZNE POLE
Następną metaforą może być posiadanie super żyznego pola. Czy to oznacza, że zbierzesz wspaniały plon? Oczywiście, że nie! Pole trzeba uprawiać, aby zebrać z niego wspaniałe owoce.
Wiedzieć jakich metod użyć, a im lepsze metody, tym lepsze rezultaty.
Dokładnie tak samo jest twoim potencjałem. Ty masz cudowny, żyzny umysł, ale trzeba wiedzieć w jaki sposób do niego podejść, jak go wykorzystać, co z nim zrobić.
RÓŻNICE MIĘDZYLUDZKIE
Dlatego też widzimy różnice między ludźmi. Są osoby, które są bardzo kreatywne, świetnie zapamiętują, lepiej sobie radzą w różnych sytuacjach, podejmują lepsze decyzje. A są takie, które niekoniecznie. Dlaczego? Między innymi dlatego, że nie mają pojęcia o tym, że w tej żyznej glebie zakopany jest niesamowity skarb w postaci ich potencjału i po prostu z niego nie korzystają.