,,Czy zauważyliście prowadząc samochód, że wszyscy, którzy jadą wolniej od was, to idioci, a wszyscy, którzy jadą szybciej, to wariaci?”
George Carlin, miał rację w jednym ze swoich skeczów- ludzie uwielbiają patrzeć na świat tylko z własnego punktu widzenia, co łatwo zauważyć studiując nawet pobieżnie komentarze ludzi w postach na Facebooku.
Realizm naiwny w sensie psychologii społecznej to tendencja ludzkiego umysłu do wierzenia, że ja widzę świat wokół mnie obiektywnie, opieram się na faktach w przeciwieństwie do innych.
Jeśli ktoś się ze mną nie zgadza, musi być źle poinformowany, stronniczy, nieracjonalny lub zaprzedany ;p
Każda racjonalnie myśląca osoba na pewno poparłaby moje zdanie, jeśli tylko miałaby dostęp do tych źródeł, co ja i patrzyłaby na nie tak samo obiektywnie, jak ja.
Jeśli ktoś nie widzi spraw tak, jak ja, to znaczy, że:
– albo nie ma dostępu do wszystkich faktów, które ja znam,
– albo/i jest leniwy, nieracjonalny, nie potrafi lub nie chce obiektywnie analizować rzeczywistości,
– albo/i jest tendencyjny, zaślepiony swoją ideologią lub ma w tym jakiś swój interes.
Podczas gdy Ty myślisz w taki sposób o swoich rozmówcach, oni prawdopodobnie myślą tak o Tobie. I w ten sposób koło się zamyka. Jakie daje to efekty? Wystarczy, że wejdziesz w dowolną dyskusję internetową a sam się przekonasz co ludzie są w stanie wymyślić.
Efekt potwierdzenia
Tą niesamowitą właściwość naszego umysły świetnie wyjaśnia efekt potwierdzania. W skrócie można powiedzieć, że każdy ma tendencje do poszukiwania informacji, które potwierdzają jego przekonania.
Właśnie dlatego czytamy konkretne rodzaje prasy, literatury, oglądamy TVN zamiast TVP1 lub czytamy blogi poświęcone teoriom spiskowym, zamiast tych naukowych. W tym wypadku nawet jeśli trafimy na nową informację, nasz sąd nie zostanie zmodyfikowany. Jedynie zwiększy się przekonanie na temat jego słuszności. Bez względu na to czy jest prawdziwy czy nie.
Gdy w 1954 roku pokazano to samo nagranie wideo meczu między dwiema uniwersyteckimi drużynami kibicom tych drużyn, każda z grup stwierdziła, że ich drużyna grała lepiej, przeciwnicy byli nieuczciwi, a sędzia niesprawiedliwy. Zwolennicy jakiegoś polityka uznają jego kontrowersyjną wypowiedź za żartobliwą i pełną dosadnego polotu, a przeciwnicy – za wyraz chamstwa i prostactwa. I tak dalej…
Realizm naiwny jest podstawą wielu nieporozumień i swoistej ślepoty na własne błędy logiczne i stronniczego pojmowania świata. Być może słysząc te słowa myślisz sobie- no właśnie, jacy Ci ludzie są zaślepieni, jacy ignoranci!
Zadawaj sobie pytania…
Zanim zaczniesz głaskać swoje ego zastanów się i prawdziwie odpowiedz na pytanie, czy nie zdarzyło ci się ostatnio potężne uogólnienie, zbudowane na własnej obserwacji świata, nie popartej żadnym najprostszym nawet badaniem?
A może ostatnio w bardzo prosty sposób wytłumaczyłeś sobie przyczynę jakiejś sytuacji. I na przykład z pełnym przekonaniem twierdziłeś, że rezygnacja z glutenu jest przyczyną poprawy zdrowia (nawet jeśli nie masz i nie miałeś stwierdzonej celiakii).
A może uznałeś, że nie będziesz dbać o zdrowie bo znasz osoby, które paliły całe życie i dożyły setki. Takie proste – heurystyczne rozumowania do jakiegoś stopnia upraszcza poruszanie się po świecie, ale w żaden sposób nie zbliża nas do prawdy.
A Ty, w jakich tematach najczęściej zauważasz gorące dyskusje?
“Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.“
Zapraszam Cię do zajrzenia na mojego funpaga: Kliknij!
Dorota jest współautorką produktów wspierających proces diagnozy i rozwoju potencjału zdolnych gimnazjalistów, prelegentką na licznych konferencjach i gościem w wielu podcastach. Prowadzi kanał w serwisie YouTube i podcast ,,Efektywność Osobista”.
Jej artykuły znajdziesz m.in. w Wysokich Obcasach, Estate i przede wszystkim Forbes’ie.
Była wykładowcą na dwóch uczelniach wyższych, prowadziła szkolenia m.in. dla MAN, Stella i Bank Polski. W podróży dookoła świata założyła 2 firmy online. Jest szczęśliwą mamą Kornelki, pasjonatką zdrowego stylu życia. W wolnych chwilach kocha malować i uprawiać aerial yogę.