CHCESZ ZREALIZOWAĆ SWÓJ CEL? ZACZNIJ OD TEGO!

Bardzo mnie ciekawi, czy lubisz robić sobie noworoczne plany czy raczej nie przywiązujesz do tego wagi. Bez względu na to, czy lubisz planować swój rok z góry, czy też nie, warto abyś nie żył z dnia na dzień. Dlaczego? Dobrze zaplanowana przyszłość pozwala Ci wziąć życie w swoje ręce. Lepiej wykorzystywać Twój najcenniejszy zasób, czyli czas i żyć coraz lepiej.

Brzmi nieźle, ale dlaczego tak mało osób osiąga swoje zamierzenia? Chudnie, zmienia tryb życia na zdrowszy, zdaje egzamin językowy czy zakłada upragnioną firmę? Badania jasno pokazują, że aż 92% postanowień nie zamienia się na efekty, bo ludzie je porzucają.

Być może i Ty jesteś przekonany, że gdyby Ci ludzie mieli wystarczającą ilość MOTYWACJI, wówczas realizacja jakiegokolwiek planu byłaby dziecinnie prosta. I tu się mylisz- to, że nie działasz, to nie kwestia tylko motywacji.

Po pierwsze zacznij od luźnej wizji. Zastanów się jak chcesz, aby wyglądało Twoje życie np. za rok. Co chciałbyś, aby się zmieniło? Np. Za rok o tej porze potrafię już pływać. Mam nową pracę w firmie reklamowej. Mam zdany egzamin z języka rosyjskiego na poziomie B2.

Jeśli natomiast widzisz dokładnie to, czego chcesz, zastanów się jakie KORZYŚCI będziesz mieć z realizacji tego zamierzenia. Wypisz minimum 10! Możesz też wypisać minimum 10 STRAT jakie poniesiesz, jeśli nie zrealizujesz swojego planu.

Przykładowo, jeśli chcesz nauczyć się efektywnych technik nauki w ciągu 5 miesięcy, zastanów się co Ci to da. Np. zdam egzaminy za pierwszym razem, nauka będzie sprawiała mi przyjemność, będę mieć dużo więcej czasu wolnego, który zechce przeznaczyć na spotkania ze znajomymi, wzrośnie moja samoocena i pewność siebie itd. Możesz też wypisać co tracisz, jeśli znowu odłożysz to na później.

Dopiero kiedy widzisz PO CO masz co robić zastanów się JAK możesz to zrobić.

Zadaj sobie pytanie: ,,co mogę zrobić, aby tak się stało?” np. co powinienem zrobić, aby schudnąć 7 kilo, obniżyć cholesterol, przeczytać 12 książek w ciągu roku lub wrócić do pasji wędkowania. Wypisz jak najwięcej pomysłów, jak możesz zrealizować swoją wizję. Jeśli chcesz schudnąć możesz mieć na to wiele sposobów.

Najlepiej jeśli wybierzesz taki który sprawi Ci najwięcej przyjemności np. ja nie znoszę aerobiku ale taniec i siłownię uwielbiam.

Jeśli chcesz zmienić dietę na zdrowszą sięgaj po rewelacyjne np. wegańskie przepisy, a nie głódź się i męcz na eliminacji niezdrowych produktów z obecnej diety- szybko Cię to zmęczy i utrwali przekonanie, że zdrowe żywienie jest niesmaczne.

Jeśli chcesz nauczyć się języka możesz zapisać się na kurs, uczyć się samodzielnie, codziennie rozmawiać w tym języku na whatsappie lub stosować techniki zapamiętywania słówek.

Wydaje się być to banalnie proste, prawda? A jednak stworzenie takiego planu i wybranie najlepszych metod, które dadzą najszybsze efekty wymaga wiedzy, której często nam brakuje. Nie każdy jest przecież specjalistą od dietetyki, układania treningu na siłowni, efektywnej nauki czy projektowania wnętrz.

Jak widzisz to nie motywacja, ale właśnie brak konkretnych kroków jest jednym z powodów, dlaczego tak wiele osób nie potrafi ruszyć z miejsca.

Wiedząc o tym, koniecznie zastanów się kto mógłby Ci pomóc w realizacji Twojego zamierzenia, nawet dobrą radą. Wierz mi, że im szybciej zobaczysz efekty, tym większa będzie Twoja motywacja do kontynuowania działania!

Mentor, czyli osoba która wie więcej na dany temat niż Ty, może powiedzieć Ci jak uniknąć kosztownych błędów, jak zaplanować realizację celu, na czym się skupić a czego unikać. Dzięki takiej osobie nie tracisz czasu, pieniędzy i zapału. Masz konkretny plan krok po kroku i wiesz, czego możesz się spodziewać.

Czy to już wszystkie zasady jakie powinieneś wziąć pod uwagę? Oczywiście, że nie!

Ważne jest rozplanowanie działań w czasie, przygotowanie odpowiednich zasobów i przebywanie w odpowiednim środowisku.

Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.

Zapraszam Cię do zajrzenia na mojego funpaga: Kliknij!

Dorota jest współautorką produktów wspierających proces diagnozy i rozwoju potencjału zdolnych gimnazjalistów, prelegentką na licznych konferencjach i gościem w wielu podcastach. Prowadzi kanał w serwisie YouTube i podcast ,,Efektywność Osobista”.

Jej artykuły znajdziesz m.in. w Wysokich ObcasachEstate i przede wszystkim Forbes’ie.

Była wykładowcą na dwóch uczelniach wyższych, prowadziła szkolenia m.in. dla MANStella Bank Polski. W podróży dookoła świata założyła 2 firmy online. Jest szczęśliwą mamą Kornelki, pasjonatką zdrowego stylu życia. W wolnych chwilach kocha malować i uprawiać aerial yogę.