JAK RADZIĆ SOBIE Z PORAŻKAMI – 5 SPOSOBÓW

Jak reagujesz gdy słyszysz słowo PORAŻKA? Zdarzyło Ci się być zniechęconym, przygnębionym przez różne niepowodzenia, byłeś zirytowany, że ciągle coś Ci nie wychodzi, idzie nie po Twojej myśli? Każdy z nas popełnia błędy i doświadcza porażek – to normalna sytuacja dla ludzi, którzy są AKTYWNI! Jednak nie każdy wie jak je wykorzystywać- dołącz do grona ludzi, którzy to potrafią! Obejrzyj wideo i dowiedz się, jak radzić sobie z porażkami!

Znasz tę historię?

Ola była bardzo miłą dziewczyną z wielkimi ambicjami- chciała nauczyć się wszystkiego, zwiedzać świat i zarabiać miliony. Mimo ogromnych ambicji nie potrafiła jednak niczego doprowadzić do końca… Zapisała się na kurs prawa jazdy ale po pierwszym oblanym egzaminie stwierdziła, że będzie beznadziejnym kierowcą.

 Uczyła się języka japońskiego, jednak gdy tylko nadarzała się okazja aby go użyć czuła że dostaje szczękościsku i nie wydusi z siebie słowa, aby nie stać się pośmiewiskiem dla innych osób. Ze względu na to, że bardzo dużo się uczyła dosyć szybko dostała pracę jednak nie wychodziła z żadną inicjatywą bo bała się, że z jej winy coś może pójść nie tak. Znasz kogoś podobnego do Oli?

Zdecydowana większość z nas boi się popełniania błędów i porażek. Co ludzie powiedzą? Jestem beznadziejny! W tym też się nie sprawdziłem? Co jest ze mną nie tak? Wszystkim się udaje TYLKO NIE MI! Negatywne reakcje można byłoby mnożyć bez końca. No cóż, jesteśmy wychowywani na perfekcjonistów. Rodzice chcą, abyśmy w każdej dziedzinie byli mistrzami i z każdego przedmiotu przynosili dobre oceny. W szkole popełnianie błędów jest karane a my sami dla siebie jesteśmy bardzo surowi.

Dlaczego tak bardzo boimy się, że coś się nie uda?

Z kilku względów. Ma na to wpływ między innymi nasze wrażliwe ego, które jest przekonane, że jeśli popełnimy błąd nie jesteśmy ak cudowni, tak wspaniali, tak idealni jakbyśmy chcieli. Poza tym nasz mózg często nie zachęca nas do działania a wręcz odwrotnie- tworzy katastroficzne wizje przyszłości, które są bardzo przesadzone. My sami również mamy wrażenie, że popełniane przez nas błędy są przez wszystkich widziane jak przez szkło powiększające, ale o tym mówiłam już w innym nagraniu.

Jeżeli interesuje Cię ta tematyka, przeczytaj wpis: “JAK POKAZAĆ SIĘ Z DOBREJ STRONY?”

Ktoś mądry kiedyś powiedział, że słabe umysły spotykają w życiu porażki, uczące się trafiają na wyzwania, a silne na okazje. Te słowa potwierdzają badania przeprowadzone przez uczonych z Michigan State University. Wykazały, że w mózgu osób popełniających błąd uruchamiają się dwa sygnały: pierwszy o samym fakcie pomyłki, a drugi dotyczący uświadomienia sobie tego przez popełniającego błąd. Mózgi ludzi uważających, że na błędach można się uczyć, wzmacniały drugi sygnał, dzięki czemu można było szybciej go sobie uświadomić. Umysły takich osób były wyczulone na popełnianie błędów i tym samym na usprawnianie działania.

Nie chodzi więc o niepopełnianie błędów, bo nie myli się tylko ten, kto nic nie robi, ale o umiejętne wyciąganie lekcji z tych mniej sympatycznych chwil życiowych.

Mam dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek:

Po pierwsze – zastanów się i zapisz na kartce nawet najgłupsze odpowiedzi na pytanie: Co byś zrobił gdybyś się nie bał? Gdzie byś teraz był? Co robił? Ile zarabiał?

Mimo, że zapewne i Ty byłeś wychowywany na perfekcjonistę, mimo że i od Ciebie zapewne oczekiwano bezbłędnych zachowań, pamiętaj że błąd to tylko informacja zwrotna w eksperymencie jakim prowadzisz! EDISON PODOBNO WYKONAŁ PONAD 1000 PRÓB (niektóre źródła podają 5000) zanim wynalazł materiał odpowiedni do wykonania żarówki. Powiedział kiedyś: „Wynalazłem 1000 sposobów, jak nie zrobić żarówki, a tylko jeden, jak zrobić działającą żarówkę”. Czy ktoś mu zarzuca że popełnił 1000 porażek? Nie! On sam uważał że z każdą nieudaną próbą jest o krok bliżej do sukcesu.

Firma Diamond Fields została założona w celu poszukiwania diamentów, jednak główny geolog firmy popełnił błąd. W wyniku tego, zamiast znaleźć diamenty, odkryto największe na świecie złoża niklu. W związku z tym nowym znaleziskiem akcje spółki poszły ostro w górę.

Michael Jordan jest znany z powiedzenia: W mojej karierze nie trafiłem ponad 9000 rzutów. Przegrałem ponad 300 meczy26 razy wykonywałem decydujący rzut i nie trafiłem. Wiele, wiele razy odnosiłem porażki w życiu. I dzięki temu wszystkiemu odniosłem sukces.

Nie bój się popełniania błędów!

Im więcej błędów popełnisz, tym więcej możesz się nauczyć, jeśli będziesz WYCIĄGAĆ Z TEGO WNIOSKI!

Po drugie – Każdy z nas popełnia błędy, nawet najlepsi a może zwłaszcza oni, bo mają najwięcej odwagi, żeby wyjść poza utarte schematy.

Gdy zauważysz błąd, nie pozwalaj sobie na oceny uderzające w poczucie własnej wartości. Zapomnij o słowach: „głupek”, „powinieneś to już wiedzieć” itp., bo nie tylko nic nie zmienią, ale dodatkowo popsują ci nastrój. Wszyscy popełniają błędy, NIE JESTEŚ W TYM ODOSOBNIONY! Sam sobie robisz krzywdę w ten sposób i zniechęcasz się do dalszego działania.

Po trzecie – Zdysocjuj się –zadaj sobie pytanie: o czym mówi mi ta sytuacja? Czego się dzięki niej dowiaduję? Odpowiadając, unikaj wycieczek osobistych (typu: dowiedziałem się, że nie mam wiary w siebie), w zamian odnosząc się konkretnie do rzeczywistości (np. ta sytuacja mówi mi, że jadąc samochodem, nie warto pić gorącej kawy w otwartym kubku, na kolejne spotkanie przygotuj sobie listę najczęściej zadawanych pytań z odpowiedziami itd.). Bądź szczegółowy w swoim opisie. Zrób w głowie a najlepiej zanotuj na kartce dobre rady dla siebie samego w przyszłości.

Po czwarte -daj sobie feedback: co mogę zrobić lepiej następnym razem? Znajdź minimum trzy działania, dzięki którym osiągniesz lepszy efekt. W powyższym przykładzie mogłoby to być np. wypiję kawę w domu; kupię zamykany kubek termiczny; w samochodzie będę pił wodę z małej butelki.

Po piąte – zadawaj sobie pytania uruchamiające wdzięczność: w jaki sposób dzięki tej sytuacji staję się mądrzejszą/ /efektywniejszą/lepszą osobą? I też poszukaj minimum trzech odpowiedzi, np. mogę teraz bezpieczniej prowadzić samochód; mogę być bardziej zorganizowany; rozumiem, że warto się koncentrować tylko na jednej rzeczy Praktykuj tę strategię, aż wejdzie ci w krew. A wówczas zamiast porażek pojawią się wyzwania i informacja zwrotna.

Życzę Ci odwagi w twoich działaniach

Pamiętaj o słowach Marka Twain’a: „Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś…”.

Patrz na popełnianie błędów jak na eksperymentowanie z życiem– testujesz, badasz i sprawdzasz a potem wybierasz najlepsze rozwiązanie. To tyle.

Mam nadzieję, że ta wiedza w znacznym stopniu ułatwi Ci życie!

Zachęcam Cię również do zapisania się na bezpłatny Mini Kurs Efektywnej Nauki, który znajdziesz w zakładce produkty (http://www.dorotafilipiuk.pl/product).

Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.

Zapraszam Cię do zajrzenia na mojego funpaga: Kliknij!

Dorota jest współautorką produktów wspierających proces diagnozy i rozwoju potencjału zdolnych gimnazjalistów. Była też prelegentką na licznych konferencjach i gościem w wielu podcastach. Prowadzi kanał w serwisie YouTube i podcast ,,Efektywność Osobista”.

Jej artykuły znajdziesz m.in. w Wysokich Obcasach, Estate i przede wszystkim Forbes’ie.

Była wykładowcą na dwóch uczelniach wyższych, prowadziła szkolenia m.in. dla MAN, Stella i Bank Polski. W podróży dookoła świata założyła 2 firmy online. Jest szczęśliwą mamą Kornelki, pasjonatką zdrowego stylu życia. W wolnych chwilach kocha malować i uprawiać aerial yogę.

Czy już wiesz, jak radzić sobie z porażkami? 🙂