Codziennie wypowiadamy tysiące SŁÓW, wykonujemy niezliczoną ilość GESTÓW, dostosowujemy TON GŁOSU, wszystko po to, żeby SKUTECZNIE się komunikować. Zastanawiałeś się nad tym jakie elementy są najważniejsze w KOMUNIKACJI? Szukałeś wiedzy przeglądając fora internetowe lub czytając poradniki psychologiczne? Nie chcę Cię martwić, ale mogłeś paść ofiarą bezmyślnie powtarzanego przekłamania… Zobacz video i przekonaj się czy wiesz jaki jest NAJWIĘKSZY MIT związany z komunikacją!
MOWA CIAŁA
jest ważniejsza w komunikacji niż to co mówimy, słowa mają zaledwie 7% znaczenia w rozmowie, to w jaki sposób się zachowujesz, jak gestykulujesz jest ważniejsze to co mówisz- potwierdzają psycholodzy.
Jestem przekonana, że słyszałeś takie i podobne stwierdzenia będąc jednocześnie OFIARĄ KŁAMSTWA!
Niemal 40 lat temu Albert Mehrabian, przeprowadził bardzo znany eksperyment. Wyniki tego badania zapewniły mu sławę i jak się wydaje nieśmiertelność w świecie wiedzy poradnikowej jako zasada 7-38-55: „Ktoś zbadał, że pośród wszystkich informacji, jakie do nas docierają podczas np. rozmowy, 7% czerpiemy ze słów, 38% z tonu głosu a 55% z mowy ciała.”
Jak popularne jest to stwierdzenie możesz sprawdzić sam wpisując w wyszukiwarkę: komunikacja niewerbalna, idąc na szkolenie czy (O ZGROZO!) czytając ksiązki na ten temat.
Oczywiście mogło ono dotrzeć do nas i w innych formach, np. „zachowania niewerbalne są 13 razy bardziej znaczące, niż słowa”, czy też „mowa ciała jest 5 razy bardziej istotna niż język „, dlatego wszystko byłoby w porządku, gdyby nie jeden drobiazg. O ile reguła bazuje na liczbach pochodzących z badań Mehrabiana, o tyle ich znaczenie i interpretacja jest błędna. Dlatego sprawdź na czym ono polega.
Na czym polega PRZEKŁAMANIE?
Albert Mehrabian zastanawiał się nad takim oto problemem: jeśli spostrzegane przeze mnie zachowanie drugiego człowieka będzie niespójne, a zatem np. jego twarz będzie wyrażała jedno, słowa co innego, a sposób ich wypowiadania jeszcze coś innego, i ktoś poprosi mnie o wyrażenie swojej opinii na jego temat, wówczas czym będę się kierował formułując taką ocenę, co będzie jej podstawą – słowa, czy może COŚ INNEGO?
W zaprojektowanych przez Mehrabiana eksperymentach wzięło udział 137 studentów. Badacze przygotowali takie o to pomoce: trzy fotografie twarzy tej samej osoby: (1) uśmiechnięta, (2) neutralna, (3) smutna; trzy grupy słów: (1) pozytywne: drogi, świetny, miłość, dziękuję (2) neutralne: może, oh, więc, naprawdę, co i (3) negatywne: bestia, nie, krzyk, strasznie. Słowa nagrano w studio, w którym lektor wypowiadał każde z nich w sposób pozytywny, neutralny i negatywny.
Następnie eksperymentatorzy konstruowali układy bodźców tworząc tzw. niespójne ekspresje: np.: fotografię uśmiechniętej twarzy oraz neutralne słowo (np. what) wypowiedziane w negatywny sposób. Tego rodzaju kombinacje prezentowano osobom testowanym. Ich zadanie polegało na określeniu stopnia, w jakim lubią prezentowaną im osobę.
Rezultaty badań przedstawiały się następująco:
o spostrzeganym poziomie sympatii w 55% decyduje wyraz mimiczny twarzy, w 38% sposób wypowiadania słów, zaś w 7% słowa. Oto ŹRÓDŁO magicznych liczb konstytuujących regułę „7%-38%-55%”.
Jestem pewna, że już widzisz na czym polega BŁĄD w interpretacji wyników, przez ludzi kreujących się na ekspertów? Ale myślę, że jeszcze bardziej uzmysłowi Ci to analiza kilku cytatów znalezionych w sieci:
„Każdy przekaz zbudowany jest przeciętnie w 7% z elementów werbalnych (słowa), 38% z dźwiękowych (ton głosu, barwa i inne dźwięki) i aż 55% z niewerbalnych (mowa ciała ).”
Znana nam reguła, rzeczywiście się tu pojawia, lecz jej znaczenie jest bardzo odległe od oryginalnego eksperymentu. Nagle oto dowiadujemy się, że każdy przekaz, a zatem mail, reklama radiowa, uścisk dłoni, czy też plakat jest zbudowany ze słów, dźwięków i mowy ciała. NIEZWYKŁE, PRAWDA? Nie znoszące sprzeciwu, autorytatywnie ustalone proporcje.
„Tylko 7% wszystkich informacji, które uzyskujemy w rozmowie, czerpiemy ze słów. 38% wnioskujemy z tonu głosu, a 55% z mowy ciała!”
Jak już wiemy badania nie dotyczyły sytuacji rozmowy.
Co więcej, badani dokonywali ocen poziomu lubienia prezentowanych im osób, a zatem wyprowadzanie wniosków dotyczących „wszystkich informacji, które uzyskujemy w rozmowie” jest raczej nieuzasadnioną generalizacją. W takim kontekście nauka języków obcych wydaje się być niepotrzebną stratą czasu, skoro aż 93% komunikacji możemy zrozumieć bazując na mowie ciała i tonie głosu.
„Badania pokazują, że słowa składają się tylko na 7% informacji, które przekazujesz. Pozostałe 93% to informacje pozawerbalne. 55% procesu komunikacji opiera się na tym, co ludzie widzą, a kolejne 38% przekazywane jest poprzez ton głosu. Tak więc pomyśl o tym.”
No więc POMYŚLMY, gdyby to zdanie było prawdziwe to mówcy motywacyjni nie uczyliby się mówić ale jak machać odpowiednio rękami (ups, w to chyba wierzą politycy) przez co Ty nie rozumiałbyś tego co mówią przez radio. W dodatku o rozumieniu komunikatów z GPS’u nie byłoby mowy bo tam trudno nawet mówić o modulacji głosu.
Chciałam Cię zapoznać z tym jakże często powielanym micie abyś i Ty uświadamiał innych jak daleki jest od PRAWDY.
Jeżeli interesuje Cię ta tematyka, przeczytaj wpis: “NAWYK CZY SILNA WOLA? CO JEST WAŻNIEJSZE?”
“Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.“
Zapraszam Cię do zajrzenia na mojego funpaga: Kliknij!
Dorota jest współautorką produktów wspierających proces diagnozy i rozwoju potencjału zdolnych gimnazjalistów, prelegentką na licznych konferencjach i gościem w wielu podcastach. Prowadzi kanał w serwisie YouTube i podcast ,,Efektywność Osobista”.
Jej artykuły znajdziesz m.in. w Wysokich Obcasach, Estate i przede wszystkim Forbes’ie.
Była wykładowcą na dwóch uczelniach wyższych, prowadziła szkolenia m.in. dla MAN, Stella i Bank Polski. W podróży dookoła świata założyła 2 firmy online. Jest szczęśliwą mamą Kornelki, pasjonatką zdrowego stylu życia. W wolnych chwilach kocha malować i uprawiać aerial yogę.
Czy już wiesz, jak działa mowa ciała? 🙂