blog

Chcesz być SZCZĘŚLIWY? Oto 5 składników

Poza nielicznymi wyjątkami każdy z nas chciałby być szczęśliwy- jakie to cudowne uczucie, kiedy jesteśmy spokojni, uśmiechamy się sami do siebie, problemy wydają się być do pokonania i sympatią obdarzamy ludzi dookoła.

W reklamach cały czas podświadomie dostajemy przepisy na to, co zrobić, aby być szczęśliwym- w tych dżinsach zawojujesz świat, ten dezodorant przyciągnie do Ciebie cudowne kobiety a ten pyszny sosik z proszku uszczęśliwi Twoją rodzinę.

Domyślam się, że jednak nie chcesz słuchać takich ekspertów od szczęścia, dlatego zamiast sprawozdania z galerii handlowej mam dla Ciebie model znakomitego psychologa, Martina Seligmana, który pokaże Ci, z jakich składników przyrządzić szczęśliwe życie.
Zaczynamy!

 

1. Pozytywne emocje to składnik, który chyba nikogo nie dziwi. Właśnie tych emocji oczekujemy myśląc sobie: ,,chcę być szczęśliwy”. Co jednak zrobić, aby było ich w naszym życiu więcej? Pewnie już zauważyłeś, że jesteśmy dziwnymi dwunogami, którzy bardziej koncentrują uwagę na tym, co trudne, nieprzyjemne czy niebezpieczne. Te dobre rzeczy jakby nam umykały, a my sami często biernie czekamy aż coś dobrego nam się przytrafi. Poza tym większość z nas nie uczy się tego, jak emocjami zarządzać. Od dzisiaj zmień ten system! Doceniaj swoje życie, zachwyć się małymi rzeczami, wróć do czegoś, co zawsze dawało Ci przyjemność i dbaj o to, aby doświadczać coraz więcej pozytywnych emocji. Podpowiem Ci- to złudne wrażenie, że możesz je doświadczyć przed telewizorem. Jak się okazuję endorfinami zalewani jesteśmy, kiedy działamy, doświadczamy a nie biernie gapimy się w ekran nawet najlepszego smartfona.

2. Znasz ten stan, kiedy całym sobą angażujesz się w jakiś projekt lub zadanie? Zapominasz o upływającym czasie, nie odczuwasz zmęczenia a czasami nawet głodu. Jesteś wtedy w stanie FLOW, stanie uskrzydlenia który sprawia nam niebywałą przyjemność. To taki moment, kiedy robimy to, co najbardziej lubimy, coś, co jest idealnie dopasowane do naszych umiejętności- nie jest ani za trudne, ani za łatwe. Co możesz zrobić, aby częściej doświadczać tego stanu a przez to być szczęśliwszym człowiekiem? Wygospodaruj choć godzinę tygodniowo na ukochane hobby, spróbuj sił w dziedzinie, której zawsze chciałeś spróbować, zaryzykuj i zmień pracę, której nie cierpisz na taką, którą pokochasz i cały czas zwracaj uwagę na to, co najbardziej sprawia Ci frajdę. A jeśli chcesz tego stanu doświadczać podczas nudnych czynności, koniecznie zobacz mój film: ,,Jak zamienić nudne czynności we frajdę”(https://dorotafilipiuk.pl/psychologia/nudne-zadanie-zamienic-we-frajde-genialny-sposob/)

3. Jesteśmy istotami społecznymi. Do szczęścia potrzebne są nam relacje z innymi ludźmi a my często jesteśmy przekonani, że lajkowanie ludziom zdjęć na Facebooku do dbania o te relacje się zalicza. No niestety nie ;/ Aby dodać sobie szczęścia w życiu, wyrób sobie nawyk spotykania się z innymi ludźmi. Wybierz się ze znajomym na spacer, zakupy, koncert czy na siłownie, stojąc w korku zadzwoń do koleżanki lub ciotki. Zorganizuj spotkanie po latach twojej klasy lub tak jak ja zaproś sąsiadów z bloku na planszówki. Nie wiem, czy to tylko moje spostrzeżenie, ale ludzie bardzo słabo dbają o relacje, dlatego nie czekaj, aż ktoś Ciebie zaprosi, tylko sam zrób pierwszy krok!

4. Czwartym czynnikiem wpływającym na poziom szczęścia jest poczucie sensu. To nic innego jak poczucie bycia oddanym sprawie większej niż my sami. To może być powołanie do pracy, rodzicielstwo, czy religia. Chcemy wiedzieć, że żyjemy po coś, coś z naszego życia wynika i coś po nas zostanie. Dlatego jeśli od czasu do czasu tracimy to znaczenie z oczu, możemy popaść w apatię. I co wtedy? Trzeba ten sens odnaleźć. Zastanów się, czy masz w swoim życiu jakiś cel, czy to co robisz przybliża Cię do niego, czy realizujesz swój potencjał w tym co robisz? Jeśli nie, to warto, abyś jak najszybciej zaczął nad tym pracować.

5. Osiągnięcia dopełniają listę aspektów, które wpływają na poziom odczuwanego szczęścia. Ale uwaga – nie chodzi tu o ciągłą pracę bez odpoczynku! To poczucie, że idziesz do przodu, rozwijasz się i realizujesz swoje plany. Że jesteś w czymś dobry. A każdy jest, tylko większość z nas nie ma o tym bladego podejścia. Dlatego bardzo zachęcam Cię do skorzystania z pakietu ćwiczeń ,,Poznaj siebie”, które za cenę obiadu znajdziesz tutaj:

https://produkty.dorotafilipiuk.pl/zamowienie/?add-to-cart=28194

Poza tym, celebruj swoje dokonania, ciesz się z małych zwycięstw, z tego, że robisz postępy i absolutnie nie porównuj się do innych!

 

Moim marzeniem jest, aby każdy z nas był szczęśliwy, jednak wiem, że o to szczęście trzeba zadbać. O tym, jak ogromne znaczenie w byciu szczęśliwym ma nasze myślenie, przekonałam się będąc między innymi na Filipinach, gdzie spotkałam zarazem najbiedniejszych jak i najszczęśliwszych ludzi. Nie daj sobie wmówić, że będziesz szczęśliwy ,,wtedy kiedy…”. To tak nie działa, co pokazują liczne badania psychologiczne.

Poczucie szczęścia to stan umysłu. Możesz być bardzo chory, biedny i brzydki i być o niebo szczęśliwszy niż najbogatsza, najpiękniejsza i najzdolniejsza gwiazda z Hollywood. Nie odkładaj tego na później i nie szukaj odpowiedzialności w innych. Oczywiście nie zachęcam Cię do tego, abyś nie zmieniał w swoim życiu tego, z czego nie jesteś zadowolony- wręcz przeciwnie! Ciągły rozwój i zmiana, również nas uszczęśliwia.

Daj mi znać w komentarzu, w jakim stopniu jesteś szczęśliwy- 10 oznacza, że bardzo a 0, że jesteś bardzo nieszczęśliwy.
Podziel się też swoimi sposobami na to, aby cieszyć się życiem.

Ja tymczasem zapraszam Cię do subskrybowania mojego kanału na YouTube, zajrzenia na mój Instagram i stronę dorotafilipiuk.pl, gdzie znajdziesz m.in. dostęp do bezpłatnych szkoleń, które organizuję o godzinie 20:00:

https://dorotafilipiuk.pl/produkty/bezplatne-szkolenie-line/

Będzie mi bardzo miło, kiedy udostępnisz ten film swoim znajomym. Zapraszam Cię również do obejrzenia innych moich filmów, które w znaczny sposób mogą ułatwić Ci życie. A jeśli wolisz formę audio- zasubskrybuj mój podcast ,,efektywność osobista” Dorota Filipiuk.

 

Pozdrawiam

Dorota

Zobacz również: