blog

Szybkie czytanie- jak to działa?

4 miliony publikacji naukowych rocznie, 250 tysięcy pozycji książkowych i niesamowity postęp nauki odbywający się na naszych oczach. Czasopisma, książki, strony internetowe to podstawowe źródła naszej wiedzy. Wiedzy, którą wciąż musimy rozszerzać i aktualizować. Wszystkie te czynniki podnoszą status „czytania” do rangi jednej z podstawowych umiejętności i chyba zgodzisz się ze mną, że prawie każdy chciałby to robić szybciej.

W czasie II wojny światowej taktycy odkryli, że w trakcie lotu wielu pilotów nie jest w stanie odróżnić od siebie widziane z daleka samoloty. W warunkach walki na śmierć i życie stanowiło to poważną przeszkodę. Albo możesz zniszczyć przyjaciela, albo wróg może zniszczyć Ciebie. Zaproszono więc pilotów na trening podczas którego wyświetlano im różne modele samolotów. Ze zdumieniem odkryto, iż dzięki treningowi przeciętna osoba była w stanie odróżnić samoloty niewiele większe na obrazie od plamki, gdy rzutowano je na ekran zaledwie przez jedną pięćsetną sekundy.

Wysnuto wówczas wniosek, że skoro oczy potrafią postrzegać z tak nieprawdopodobną prędkością obiekty tak złożone jak samoloty to na pewno poradzą sobie również z literami. I tak zaczęły się badania nad szybkim czytaniem, o których na pewno nie słyszałeś w szkole… Dlaczego? Gdy uczeń jest w stanie rozpoznawać słowa i czytać po cichu, uważa się na ogół, że nauka tej umiejętności została zakończona. W wieku od 5 do 7 lat dziecko otrzymuje niewiele instrukcji na ten temat, gdyż uważa się, że skoro posiadło umiejętność czytania, powinno już tylko jej używać, co jest oczywiście nieprawdą bo stanowi to dopiero pierwszy etap czytania. To tak jakbyśmy zakończyli naukę poruszania się na poziomie raczkowania, zapominając o tym że możemy chodzić, biegać, skakać i tańczyć.

Na czym więc polega magiczne szybkie czytanie?

Trening opiera się przede wszystkim na tym, aby nie tracić czasu na gubienie się w tekście, niepotrzebne zatrzymywanie się, powolne przechodzenie od linijki do linijki itd. Osiąga się to dzięki używaniu wskaźnika– dzięki wskaźnikowi nadajesz rytm swojemu czytaniu, czytasz płynnie, nie gubisz się w tekście a Twoje oczy motywowane są do tego, aby nadążyć za wskaźnikiem.

Poza tym pracuje się nad regresją oczu, czyli cofaniem się w tekście. Jeśli przyjąć, że każde cofnięcie się trwa średnio sekundę, a na każdą linijkę przypada ich zaledwie dwa, oznacza to, iż na stronie zawierającej 40 linii tracimy około minuty i 20 sekund. W przypadku książki liczącej 300 stron daje to 6 godzin i 40 minut dodatkowo stracone na czytanie, lecz nie na zrozumienie.

Podczas treningu pracuje się również nad tym, aby poszerzyć wąskie pole widzenia i obejmować większą partię tekstu za jednym spojrzeniem. W tradycyjnych metodach nauki czytania koncentrujemy się wyłącznie na widzeniu centralnym, czyli korzystamy z niecałych 20 proc. dostępnego potencjału wzrokowego i to w całkiem niewłaściwy sposób.

Podczas treningu pracuje się również nad tym, aby nasz wewnętrzny lektor nie spowalniał naszego czytania. Po usunięciu czytającego głosu Twoja prędkość czytania może znacznie wzrosnąć.

W moim autorskim treningu czytania skupiam się nie tylko nad poprawą szybkości czytania, ale również zrozumienia i zapamiętania informacji. Bardzo zależy mi na tym, aby każda osoba kończąca kurs nie tylko przyspieszyła swoje tempo czytania, ale również jego efektywność. Dlatego pracujemy także nad zrozumieniem, koncentracją i pracą z tekstem a także wykorzystaniem praw pamięci w czytaniu. To oczywiście tylko część umiejętności jakie rozwija taki trening.

Jak widzisz szybkie czytanie to nie żadna magia a tylko wiedza na temat naszych oczu i mózgu. Połączenie tej wiedzy z odpowiednim treningiem daje niesamowite efekty i ogromną satysfakcję. Wyobraź sobie, że czytasz przynajmniej dwa razy szybciej niż obecnie a Twoja koncentracja uwagi, zrozumienie i zapamiętanie wiedzy jest wyższe niż obecnie. Brzmi dobrze, prawda?

Jeśli już od dzisiaj chcesz przyspieszyć swoje tempo czytania, pamiętaj o tym aby nie czytać w pozycji leżącej, czytać w dobrym oświetleniu i używać wskaźnika, który znacznie przyspieszy Twoje tempo.

Jeśli interesujesz się tematem efektywnej nauki to pamiętaj, że jeszcze tylko do 26 września możesz skorzystać z nagrań livów i ćwiczeń z 5-dniowego wyzwania ,,Ucz się jak Geniusz”.

Wejdź na stronę www.wyzwanie.dorotafilipiuk.pl i zapisz się, aby dostać dostęp do bezpłatnych materiałów. A jeśli chcesz nauczyć się szybkiego czytania to zapoznaj się z moim najnowszym kursem ,,Czytaj jak Geniusz”, który w przedsprzedaży możesz kupić o połowę taniej:

http://www.dorotafilipiuk.pl/product/read/16

Zachęcam Cię również do sprawdzenia czy wykorzystujesz swój potencjał w bezpłatnym teście:

http://www.dorotafilipiuk.pl/freematerials

Pamiętaj również o subskrybowaniu tego kanału bo już w następnym odcinku powiem Ci o absolutnie nieprawdopodobnych chorobach psychicznych, których na 100% nie chciałbyś mieć.

Do zobaczenia wkrótce!

Dorota

 

 

 

Zobacz również: