NAWYK CZY SILNA WOLA? CO JEST WAŻNIEJSZE?

Nawyk czy silna wola? Co jest ważniejsze? Mieć silną wolę, aby oprzeć się tuczącej babeczce czy mieć nawyk jedzenia zdrowych przekąsek? A co jeśli masz nawyk biegania a za oknem pada deszcz- czy oprzesz się ciepłej pościeli rano? Zobacz konfrontację dwóch cudownych mocy dzięki którym osiągnęlibyśmy każdy cel. 

Wyobraź sobie, że masz od dzisiaj dwie super moce, dzięki którym osiągasz to co tylko chcesz. Chcesz schudnąć? Proszę bardzo. Przebiec maraton? Nie ma sprawy. Zacząć oszczędzać? Prościzna! A może chcesz nauczyć się nowej umiejętności, przestać narzekać i rzucić palenie? To również da się zrobić.

Poznaj dwie super moce, dzięki którym Twoje życie byłoby niezwykle proste! Którą z nich byś wolał?

Nawyk czy silna wola?

Nawyk:

Wybierz mnie! Jestem nawykiem i potrafię zamienić Twoje zadania w coś co będzie przychodziło Ci bez wysiłku! Tak jak np. mycie zębow- nie musisz się do tego zmuszać, trudzić, zero motywacji!… Wyobraź sobie teraz że z taką samą łatwością uczysz się jęzka, odchudzasz się, ćwiczysz. Nie brzmi magicznie?

Silna wola:

Brzmi nieźle ale posłuchaj tego: Jako silna wola jestem w stanie sprawić, że potrafisz walczyć z największym wrogiem osiągania celów- pokusą. Kiedy wyćwiczysz swój mięsień silnej woli możesz oprzeć się np. pysznemu ciastku czy sprawdzeniu po raz dziesiąty swojej skrzynki pocztowej.

Nawyk:

A co powiesz na to: kiedy swoje obowiązki zamienisz w nawyki potrafisz działaś bardzo szybko, jak na automacie a do tego wcale nie musisz o tym pamiętać!

Silna wola:

Ok, to było naprawdę dobre, jednak gdy nie masz nawyku biegania to silna wola pomoże Ci zrobić coś na co nie masz dziś szczególnie ochoty np. wyjść z domu w chłodny poranek.

Nawyk:

No tak, ale to wymaga od Ciebie mobilizacji, musisz się skoncentrować, uświadomić sobie dlaczego jest to dla Ciebie takie ważne. Jeśli masz nawyk zdrowego jedzenia to nie musisz zastanawiać się nad każdym produktem w sklepie. Po prostu działasz.

Silna wola:

Ale jeśli nie masz nawyku odmawiania pysznego torta kiedy jesteś na diecie, to ja Ci mogę w tym pomóc. Nie zapominaj też, że nie wszystkie nawyki są dla nas takie dobre…grubasie.

Nawyk:

Tu muszę się zgodzić- mózg wszystkie nawyki traktuje tak samo i te dobre i te złe. Jednak jeśli nauczysz się je zmieniać to masz podwójną super moc!

Co sprawiło, że ten mężczyzna biegnie - nawyk czy silna wola?

Skonfrontujmy więc te dwie super moce:

Zastanawiałeś się kiedyś czym głównie różnią się ludzie sukcesu od tych, którzy narzekają na swoje życie? Nawykami! Ci pierwsi mają je po prostu lepsze i działają efektywniej.

Jeśli wyrobisz sobie nawyk np. planowania każdego dnia nie musisz się do tego motywować, pamiętać o tym ani zmuszać. Jeśli jednak dopiero zaczynasz wyrabiać nowy nawyk silna wola będzie nieoceniona- to ona pomoże Ci wyjść w chłodny poranek pobiegać, kiedy wolałbyś zostać w łóżku.

Pomoże Ci również w sytuacjach, które nie są jeszcze dla Ciebie znane np. gdy nie przygotowujesz zdrowego śniadania w domu tylko jesz w hotelu gdzie jesteś wystawiony na wiele pokus. Genialną wiadomością jest fakt, że wyrabianie nowych nawyków powoduje że z większą łatwością  nabywamy nowe a ćwiczenie mięśnia silnej woli powoduje że jesteśmy coraz mocniejsi w walce z pokusami. (TABELKA- MOŻE BYĆ Z ANIMACJAMI WJAZDU Z BOKU?) (jeśli gdzieś się będzie bardzo dłużyło, to możesz wstawić jakieś foty?)

Nawyk i Silna wola: Tak więc najlepiej kiedy działamy razem. Na początku wyrabiania nawyków przyda Ci się silna wola i w każdej sytuacji której nie znasz. Jednak jeśli chcesz działać na prawdę efektywnie nawyki będą niezastąpionym sposobem aby ułatwić sobie życie!

Mamy nadzieje ze ta wiedza w znacznym stopniu ułatwi Ci życie!

Chcesz wyrobić sobie nawyki, by nie musieć się motywować? Sprawdź mój bestsellerowy kurs “Kreator Nawyków“!

Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.

Zapraszam Cię do zajrzenia na mojego funpaga: Kliknij!

Dorota jest współautorką produktów wspierających proces diagnozy i rozwoju potencjału zdolnych gimnazjalistów, prelegentką na licznych konferencjach i gościem w wielu podcastach. Prowadzi kanał w serwisie YouTube i podcast ,,Efektywność Osobista”.

Jej artykuły znajdziesz m.in. w Wysokich Obcasach, Estate i przede wszystkim Forbes’ie.

Była wykładowcą na dwóch uczelniach wyższych, prowadziła szkolenia m.in. dla MAN, Stella i Bank Polski. W podróży dookoła świata założyła 2 firmy online. Jest szczęśliwą mamą Kornelki, pasjonatką zdrowego stylu życia. W wolnych chwilach kocha malować i uprawiać aerial yogę.

Jeżeli interesuje Cię ta tematyka, przeczytaj wpis: “JAK ĆWICZYĆ SILNĄ WOLĘ?