JAK PODEJMOWAĆ DOBRE DECYZJE

Ile razy stykałeś się z dylematami i nie wiedziałeś jak podejmować dobre decyzje? Zastanawiałeś się, rozważałeś „za” i „przeciw”, radziłeś się znajomych i nadal miałeś wątpliwości, które nie dawały Ci spokoju. Ile razy podjąłeś decyzję, której w przyszłości żałowałeś? Codziennie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, podejmujemy masę decyzji od drobnych (w co się ubrać, co zjeść) po ważniejsze (z kim się spotykać, jak zarządzać sobą w czasie). Nic dziwnego, że czasem przy natłoku możliwości, nie wiemy jak wybierać. Czy wiesz, że istnieją skuteczne techniki i sposoby podejmowania decyzji? Odkryj jak wybierać, żeby  nigdy nie żałować swoich decyzji!

Krótka wizualizacja

Wyobraź sobie, że Twój przyjaciel  chciałby dostać na urodziny obraz, który odświeży wygląd jego mieszkania. Postanawiasz że spełnisz jego prośbę i wybierasz się do galerii gdzie znajdują się 4 obrazy, które potencjalnie mógłbyś kupić. Jaką podejmiesz decyzję? Możesz rozważyć argumenty za i przeciw w kontekście osobowości Twojego przyjaciela, koloru ścian i wyglądu wnętrza jego pokoju, w dodatku możesz zdać się na wyczucie i wybrać grafikę, która jakoś Ci „pasuje”. Albo zastosować technikę, która według badań daje wielkie szanse na podjęcie dobrej decyzji- rozwiązuj zagadki zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Nieważne, czy chodzi o wybór mieszkania do wynajęcia, samochodu do kupienia czy funduszu do zainwestowania. Ludzie, którym demonstruje się wszystkie możliwości wśród których mogą wybierać, a następnie daje do rozwiązania trudne zadanie umysłowe, podejmują lepsze decyzje niż inni. Dlaczego tak jest? Psychologowie twierdzą, że chodzi tu o zatrudnienie naszej podświadomości, w konsekwencji – mamy do wyboru rzeczy różniące się między sobą na jeden czy dwa sposoby, nasz świadomy umysł doskonale sobie radzi z rozważeniem sytuacji i podjęciem racjonalnej decyzji.

Jeżeli interesuje Cię ta tematyka, koniecznie przeczytaj wpis: “ZŁE MYŚLI – JAK SIĘ OD NICH UWOLNIĆ?

Ma on jednak ograniczoną zdolność przetwarzania większej ilości danych jednocześnie i zaczyna się gubić, gdy sprawa staje się skomplikowana. Podświadomość znacznie lepiej radzi sobie ze złożonymi wyborami, które dotyczą wielu aspektów naszego życia. Jeśli damy jej czas, powoli analizuje wszystkie dane, aż wreszcie podejmuje bardziej wyważoną decyzję.

Sformułowana przez psychologów teoria nieświadomego myślenia w przypadku trudnych decyzji zakłada że należy określić dokładnie, jakiego rodzaju decyzję mamy podjąć. Zająć czymś nasz świadomy umysł, żeby pozwolić pracować podświadomości. Jak to zrobić? Jednym z rozwiązań jest zaprzątnięcie świadomego umysłu jakimś trudnym zadaniem, na przykład rozszyfrowywaniem sudoku albo liczeniem wspak z odejmowaniem po trzy. Rozwiązywanie zagadek przed podjęciem decyzji to oczywiście nie jedyny sposób na to, by potem tej decyzji nie żałować.

Co mówi na ten temat psychologia?

Według innych badaczy istnieje jeszcze szybsza metoda zwiększająca prawdopodobieństwo, że nigdy nie będzie nam niczego żal. Thomas Gilovich w wielu badaniach prosił ludzi, by przypomnieli sobie własną przeszłość i opisali coś, czego najbardziej żałują. Okazuje się, że mniej więcej 75 procent respondentów żałuje, że czegoś nie zrobiło. Przede wszystkim, że nie przykładali się do nauki, że nie wykorzystali dobrej okazji oraz że nie spędzali więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Tylko 25 procent ludzi żałuje, że coś zrobiło – podjęli złą decyzję w sprawach zawodowych, ożenili się z niekochaną osobą albo postarali się o dziecko w niewłaściwym momencie życia.

Można to wyjaśnić następująco: łatwo jest dostrzec negatywne skutki czegoś, co się wydarzyło. Zła decyzja zawodowa sprawiła, że utknęliśmy w pracy, która nudzi nas i męczy; zbyt wczesne rodzicielstwo pozbawiło nas życia towarzyskiego; małżeństwo z niewłaściwą osobą skończyło się ciągłymi kłótniami. Skutki są wiadome i choć mamy czego żałować, potencjał tego żalu jest ograniczony. Tymczasem gdy chodzi o rzeczy, które się nie wydarzyły, sytuacja jest zupełnie inna. Możliwe korzyści, które nam umknęły, zdają się nie mieć końca.

Gdyby, gdyby, gdyby…

Co by się mogło stać, gdybyśmy przyjęli tamtą pracę, zdobyli się na odwagę i zaprosili ją na randkę albo lepiej uczyli się w szkole? Przy takich rozważaniach jedynym ograniczeniem są możliwości naszej wyobraźni, która uwielbia koloryzować. Jak sobie z tym poradzić? Po pierwsze, żeby w ogóle zapobiec powstawaniu żalu, przyjmij wobec życiowych okazji postawę „na tak”Próbuj, doświadczaj, wyjdź z inicjatywą, zastanów się czego pragniesz i rób to już teraz. Po obejrzeniu tego nagrania zrób jeden krok w kierunku tego o czym marzysz, ale odkładasz na później.

Po drugie, jeżeli żałujesz, że czegoś nie zrobiłeś, zorientuj się, czy sytuacji nie da się jakoś naprawić. Napisz list, zadzwoń, spędź więcej czasu z rodziną, ratuj gasnącą przyjaźń, idź na kurs i zdobądź kwalifikacje, których ci brakuje. Potraktuj żal jako pobudkę i sposób na zdopingowanie się do działania. Wreszcie, jeśli naprawdę już nic się nie da zrobić, zbuduj w swojej wyobraźni ogrodzenie wokół tych wszystkich wyobrażonych korzyści, jakie być może wynikłyby ze zmarnowanej swego czasu okazji. Zamiast rozmyślać o szczęściu, które mogło stać się twoim udziałem, pomyśl o trzech dobrych stronach twojej obecnej sytuacji i trzech negatywnych skutkach, jakie mogła przynieść decyzja, której kiedyś nie podjąłeś.

Też tak kiedyś miałam

Przyznam, że ja sama kiedyś zmagałam się z ciągłym żałowaniem przeszłości nawet w blachych sprawach- mogłam nie odpisać na tą wiadomość, mogłam wyjść 5 minut wcześniej z domu, mogłam zrobić to, mogłam, mogłam, mogłam… Stwierdziłam, że już dłużej tak nie wytrzymam i zaczełam szukać na to sposobu. Tym który pomógł mi najbardziej było odpowiedzenie sobie na dwa pytania: czy w tamtej sytuacji miałaś tą wiedzę, którą masz obecnie? Np. że są okropne korki i można było pojechać inną drogą itp. Najczęściej odpowiedź brzmiała: NIE. A czy gdbyś miała tą wiedzę jaką masz obecnie wiedziała co się stanie po podjęciu takiej a nie innej sytuacji, czy również dokonałabyś tego wyboru? Najczęściej odpowiedź również brzmiała: NIE. Ale wtedy tej wiedzy nie miałaś. Z tamtą wiedzą decyzja którą podjełaś wydawała się być najlepsza.

A Ty masz jakiś sposób na podejmowanie trafnych decyzji?

Koniecznie sprawdź też jaki masz typ osobowości przy podejmowaniu decyzji w zakładce: www.dorotafilipiuk.pl/test.

Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.

Zapraszam Cię do zajrzenia na mojego funpaga: Kliknij!

Dorota jest współautorką produktów wspierających proces diagnozy i rozwoju potencjału zdolnych gimnazjalistów, prelegentką na licznych konferencjach i gościem w wielu podcastach. Prowadzi kanał w serwisie YouTube i podcast ,,Efektywność Osobista”.

Jej artykuły znajdziesz m.in. w Wysokich ObcasachEstate i przede wszystkim Forbes’ie.

Była wykładowcą na dwóch uczelniach wyższych, prowadziła szkolenia m.in. dla MANStella Bank Polski. W podróży dookoła świata założyła 2 firmy online. Jest szczęśliwą mamą Kornelki, pasjonatką zdrowego stylu życia. W wolnych chwilach kocha malować i uprawiać aerial yogę.

Czy już wiesz, jak podejmować decyzje? ?