Nie wiem czy wiesz, ale tak jak albatros jest najlepszy w lataniu a gepard w bieganiu, tak Ty najlepszy jesteś w… uczeniu się! Domyślam się, że wiele osób spośród Was może się właśnie oburzyć i stwierdzić, że ma twarde dowody na to, że nauka nowych informacji wcale nie przychodzi łatwo i często jest powodem wielu frustracji. Uczymy się języka wiele lat, zapominamy to czego uczyliśmy się dnia wcześniejszego do egzaminu, nauka nowych informacji w pracy często jest monotonna i męcząca…
Dlaczego, więc coś co nasz mózg tak lubi może być dla nas tak męczące, nudne i nie przynosi efektów?
Musisz wiedzieć, że nasz mózg uczy się w zupełnie inny sposób, niż nam się wydaje. Siedzenie i słuchanie, czytanie wielokrotnie tych samych informacji i uczenie się na pamięć definicji, z punktu widzenia Twojego mózgu jest totalnie bezsensowne i dlatego też nudne.
Jak więc uczy się mózg i co możemy zrobić, aby polubić naukę?
Zapraszam Cię do dziwnego eksperymentu myślowego, który ułatwi Ci zrozumienie, jak działa Twoje najważniejsze narzędzie pracy. Wyobraź sobie, że jesteś… swoim mózgiem. Ślicznym, różowym, galaretowatym. Jakie są Twoje zadania? Utrzymać Cię przy życiu za wszelką cenę. Nakarmić, zapewnić Ci schronienie, bezpieczeństwo, możliwość pomnożenia genów. Aby nie wydatkować zbyt dużo energii szukasz najlepszych sposobów na zdobycie tego, czego potrzebujesz. Szybko uczysz się wszystkich informacji, które mogą pomóc Ci przetrwać, pozyskać więcej zasobów lub… odpoczywać. Mam nadzieję, że z tej perspektywy widzisz jak zbędne wydaje się uczenie definicji na pamięć, siedzenie i słuchanie o informacjach, które nie mają dla nas osobistego znaczenia i które nie służą pomnażaniu zasobów.
Co jednak możesz zrobić, aby polubić naukę, nawet jeśli jest nudna?
- Po pierwsze musisz pokazać swojemu mózgowi, że to, czego się uczysz, jest Ci to potrzebne do przetrwania i praktycznego zastosowania– dla niego teoria jest zupełnie zbędna. Dlatego zawsze kiedy się uczysz, zastanów się jak każdą z nowych informacji możesz wykorzystać w praktyce. Wiedza o rozmnażaniu porostów ma powodować w Twojej głowie myślenie- wow! teraz wiem, jak mógłbym stać się największym producentem porostów na świecie. Z prostej przyczyny – wiem doskonale jakie warunki im stworzyć do rozmnażania na mojej farmie. Weganie oszaleją! Kiedy uczysz się teorii i zupełnie nie wiesz jak to przełożyć na praktykę posiłkuj się np. filmami na YouTubie.
- Kiedy uczysz się nawet najnudniejszych informacji staraj się zamienić je w żart– w coś niesamowicie śmiesznego a nawet głupiego. Wyobraź sobie, że robisz memy z informacji jakich się uczysz.
- Wyobrażaj sobie, że bierzesz udział w Milionerach i znasz odpowiedź na każde, nawet najtrudniejsze pytanie- możesz tworzyć sobie film w głowie jak sobie przypominasz odpowiedzi podczas teleturnieju, dokładnie tak jak w filmie ,,Slumdog. Milioner z ulicy”.
- Najlepiej, gdy nigdy nie dajesz swojemu mózgowi gotowych rozwiązań– po prostu strasznie go to nudzi. Im bardziej przetwarzasz informacje i sam coś odkrywasz, tym sprawia Ci to więcej przyjemności i tym lepiej to zapamiętujesz. To jest dokładnie tak samo jak z nauką gotowania- możesz czytać książkę kucharską a nawet wkuwać ją na pamięć a i tak nie osiągniesz takich rezultatów jak przetestowanie przepisów samodzielnie.
- Nauka będzie wydawała Ci się dużo ciekawsza jak będziesz podczas zapamiętywania nie tylko starał się rozśmieszyć i zaskoczyć swój mózg, ale również gdy będziesz szukał ciekawostek i wszelkich związków z tym co już lubisz. Pasjonujesz się sportem, kulinariami, kosmetykami lub motoryzacją? Super- szukaj metafor, porównań i elementów wspólnych między tym co lubisz a tym, czego musisz się nauczyć.
Czy to już wszystkie sposoby?
Oczywiście, że nie! Jest ich dużo więcej! To co jest jednak najważniejsze, to czerpanie samej przyjemności z poznawania świata i szukanie praktyki nawet w najgorszej teorii. Jeśli natomiast sam masz problem, aby zmotywować się do nauki czegoś, w czym nie widzisz sensu, potraktuj to jako sposób na zdobywanie ważnych kompetencji np. ćwiczenia technik pamięciowych, jeśli je znasz, rozwijania biegłości w rachunkach, rozwijania cierpliwości, podstaw wiedzy do nauczenia się czegoś bardziej praktycznego.
Skoro włączyłeś to video, wiem, że nie muszę Cię przekonywać jak ważna jest nauka. Mimo, że jestem załamana systemem edukacji w Polsce to wiem doskonale, że nauka jest kluczem do lepszego życia! Im bardziej jesteś świadomy, im więcej inwestujesz w siebie, tym jesteś dojrzalszym, szczęśliwszym i najczęściej bogatszym człowiekiem.
Mam też pytanie do Ciebie: Gdybyś miał możliwość zadania tylko jednego pytania odnośnie uczenia się, to jak by ono brzmiało? Zostaw swoje w komentarzu a bardzo pomożesz mi przygotować się do tego wyzwania!
“Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.“
Zapraszam Cię do zajrzenia na mojego funpaga: Kliknij!
Dorota jest współautorką produktów wspierających proces diagnozy i rozwoju potencjału zdolnych gimnazjalistów, prelegentką na licznych konferencjach i gościem w wielu podcastach. Prowadzi kanał w serwisie YouTube i podcast ,,Efektywność Osobista”.
Jej artykuły znajdziesz m.in. w Wysokich Obcasach, Estate i przede wszystkim Forbes’ie.
Była wykładowcą na dwóch uczelniach wyższych, prowadziła szkolenia m.in. dla MAN, Stella i Bank Polski. W podróży dookoła świata założyła 2 firmy online. Jest szczęśliwą mamą Kornelki, pasjonatką zdrowego stylu życia. W wolnych chwilach kocha malować i uprawiać aerial yogę.