NAJSŁYNNIEJSZY MIT NAUKI, W KTÓRY NA PEWNO WIERZYSZ

A Ty jak najlepiej się uczysz? Kiedy uczysz się najszybciej? Uważasz się za wzrokowca, słuchowca czy kinestetyka (ruchowca)? Mitów związanych z nauką jest wiele. Myślę, że ten jest jednym z najgorszych bo przez niego możesz nie wykorzystywać w pełni swojego potencjału.

Większość ludzi nie ma pojęcia jak działa ich mózg. Co może zrobić aby uczyć się lepiej, mimo że będziemy się uczyć przez całe nasze życie i warto sobie tą naukę maksymalnie ułatwić. Mało tego! Większość ludzi jest pewna, że określenie siebie jako słuchowca, wzrokowca czy kinestetyka jest świetną odpowiedzią na pytanie: ,,jak uczysz się najefektywniej?” nie zdając sobie sprawy, że ta etykietka tylko blokuje ich w sięganiu po najlepsze sposoby nauki. Dlaczego?

Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie: co łączy naukę małego dziecka z zapamiętywaniem wspomnień przez osobę dorosłą? Obie te czynności są polisensoryczne, co oznacza, że zaangażowane są tam wszystkie zmysły! Zarówno dziecko, jak i np. turysta na wakacjach odbiera świat wzrokiem, dotykiem, czuje zapachy i smaki, słyszy różnego rodzaju dźwięki, uruchamia swój zmysł równowagi, położenia ciała, temperatury czy bólu.

To powoduje, że mózg czerpie informacje całym ciałem i zdecydowanie lepiej zapamiętuje takie informacje.

Pewnie zauważyłeś już, że informacje których uczymy się z książki możemy łatwiej zapomnieć, a raczej mieć problemy z ich przywróceniem z otchłani umysłu, a innych nie potrafimy się oduczyć. Wiedza deklaratywna, to właśnie taka wyuczona, która pozwala nam dobrze zdać egzamin teoretyczny. Dzięki niej np. znamy daty, nazwiska, definicje, czy konkretne słowa. To może nam się łatwo pomylić, jeśli nie korzystamy z technik pamięciowy.

Wiedza proceduralna, jest zupełnie inna- nie potrafimy się jej oduczyć. Jeśli raz nauczyłeś się pływać, jeździć rowerem czy chodzić to możesz jedynie stracić wprawę, ale nie zapomnisz tych czynności choćbyś nie wiem jak chciał ?

Pewnie znowu zauważyłeś, że wiedza ,,jak coś zrobić” angażuje wiele zmysłów i dlatego jest tak skuteczna. I to bez względu na to, czy jesteś przekonany o tym, że jesteś wzrokowcem, słuchowcem czy kinestetykiem.

Prawda jest taka, że zdecydowana większość informacji u osób widzących jest odbierana właśnie przez wzrok. Warto więc zawsze wykorzystywać go w nauce. Podobnie jak pozostałe zmysły, które aktywują inne obszary Twojego fenomenalnego mózgu ?

Jeśli chcesz lepiej zapamiętywać i rozumieć czego się uczysz angażuj jak najwięcej swoich zmysłów w proces nauki:

  • jak najwięcej rysuj i przetwarzaj wizualnie wiedzę,
  • możesz słuchać podcastów na konkretny temat lub obejrzeć film na YouTubie,
  • pokazuj całym ciałem to czego się uczysz, tak jakbyś grał w kalambury lub przedstawiał pantomimę. Taki sposób nauki uruchamia Twoją korę ruchową i zdecydowanie poprawia zapamiętywanie informacji!
  • Jeśli masz czas i możliwości rób eksperymenty, ucz innych i pamiętaj, że im więcej zmysłów aktywujesz, tym głębiej przetworzysz wiedzę a to oznacza, że lepiej ją zrozumiesz i zapamiętasz ?

Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.

Zapraszam Cię do zajrzenia na mojego funpaga: Kliknij!

Dorota jest współautorką produktów wspierających proces diagnozy i rozwoju potencjału zdolnych gimnazjalistów, prelegentką na licznych konferencjach i gościem w wielu podcastach. Prowadzi kanał w serwisie YouTube i podcast ,,Efektywność Osobista”.

Jej artykuły znajdziesz m.in. w Wysokich ObcasachEstate i przede wszystkim Forbes’ie.

Była wykładowcą na dwóch uczelniach wyższych, prowadziła szkolenia m.in. dla MANStella Bank Polski. W podróży dookoła świata założyła 2 firmy online. Jest szczęśliwą mamą Kornelki, pasjonatką zdrowego stylu życia. W wolnych chwilach kocha malować i uprawiać aerial yogę.