Sposób myślenia, ma ogromny wpływ na nasze życie- przekonania, motywację, plany, marzenia, realizację zamierzeń. Jeśli chcesz być szczęśliwy i mieć pozytywne podejście do świata przede wszystkim pomyśl o swoim…myśleniu i zacznij je zmieniać na coraz bardziej efektywne.
Myślę, że zgodzisz się ze mną, że nasze myśli mają ogromny wpływ na nasze życie– to przecież od nich wszystko się zaczyna! Dopiero po myślach mamy plany i działania, no chyba że reagujemy czysto instynktownie.
Niektóre myśli pomagają nam w życiu a inne je utrudniają. Bardzo mnie ciekawi, czy możesz rozpoznać w swoim myśleniu niektóre z podanych błędów, które czynią Twoje myślenie zdecydowanie mniej sprzyjającym:
1. KATASTROFIZACJA LUB PRZEPOWIADANIE PRZYSZŁOŚCI
Przewidywanie negatywnej przyszłości bez brania pod uwagę innych, bardziej prawdopodobnych możliwości na pewno nie ułatwia nam życia. Jeśli masz tendencję do czarnowidztwa : ,,to mi się na pewno nie uda”, ,, na 100% mnie wyśmieją”, ,,pewnie i tak dostanę złą ocenę” to przynajmniej wykorzystaj to w dobrym celu- wypisz wszelkie trudności jakie mogą pojawić się w związku z jakimś zadaniem i wymyśl minimum 3 sposoby na to jak mógłbyś sobie z tym poradzić np. ,,pomylę się na prezentacji”- przykładowe rozwiązania: zrobię sobie mapę myśli z tego tematu, którą wezmę ze sobą, kilka razy na głos przećwiczę prezentację, zrobię sobie ćwiczenia na stres ze strony: http://dorotafilipiuk.pl/freematerials/
2. MYŚLENIE W KATEGORIACH „WSZYSTKO ALBO NIC” (MYŚLENIE CZARNO-BIAŁE)
To myślenie o wydarzeniach w kategoriach dwóch skrajności- albo mi się uda, albo jestem nieudacznikiem i nie pomiędzy tym. Ludzie oceniają cały czas, nawet zupełnie nieświadomie. Nie muszę Cię chyba jednak przekonywać, jak często te oceny są błędne albo przesadzone. Ocenianie innej osoby na podstawie tego co zrobiła lub nie zrobiła jest zbyt dużym uproszczeniem! Nie branie pod uwagę sytuacji, doświadczeń, umiejętności czy nawet emocji jest tak bezsensowne jak ocenianie danego miejsca na świecie po tym jaka jest tam dzisiaj pogoda. Zanim ocenisz surowo kogoś albo siebie, zastanów się czy jest Ci to do czegokolwiek potrzebne.
3. CZYTANIE W MYŚLACH
Przekonanie o tym, że wie się, co myślą inne osoby, co czują, czego chcą. To, że Ty coś odczuwasz w pewien sposób, masz pewne przekonania lub domysły nie oznacza, że inne osoby też tak mają! Jeśli zapytam: ,,Ile to jest dużo pieniędzy? Jak według Ciebie wygląda piękny dom? Co to znaczy sukces?” to jak się domyślasz odpowiedzi może być tyle ile osób! Jeśli obrażasz się na innych za ich postępowanie a nie zapytasz dlaczego tak zrobili, bo przecież znasz odpowiedź to właśnie popełniasz ten błąd. Życie w swojej głowie, zamykanie się na innych i jeszcze strzelanie fochami jest prostą drogą do tego, aby być zgnuśniałą, nielubianą i nieszczęśliwą osobą.
4. GENERALIZACJA, CZYLI NADMIERNE UOGÓLNIANIE
Polega na wyciąganiu ogólnych wniosków na podstawie niewystarczającej ilości informacji, jednego lub zaledwie kilku faktów. Ten błąd myślowy jest najczęstszy w przypadku stereotypów, np. „Wszyscy Polacy są pijakami, Niemki są brzydkie, mężczyźni są bez serca, kobiety zdradzają a bez znajomości nie da się zdobyć dobrej pracy”. Takie generalizowanie nie tylko nic nie daje dobrego to jeszcze często krzywdzi innych i jest powodem konfliktów. Zamiast szukać potwierdzeń takich wnioskowań pobaw się w szukanie faktów, które im przeczą– czy znasz chociaż jedną osobę, która ma dobrą pracę bez znajomości? Czy naprawdę uważasz, że kolor włosów może mieć wpływ na charakter? Czy chociaż raz spotkałeś otyłą osobę, która nie jest leniem?
5. NADUŻYWANIE PRZEKONAŃ „MUSZĘ”, „POWINIENEM”
To kolejny bardzo częsty błąd myślenia: ,,Powinna zachować się jak dama w tej sytuacji”, ,,Muszę znosić wszystko bez okazywania emocji”. Czy każda sytuacja według Ciebie jest identyczna? Czy zawsze znasz wszystkie fakty i najlepsze rozwiązania? Nie sądzę. Nawet jeśli wobec siebie nadużywasz słów ,,muszę” np. ,,muszę schudnąć, muszę się lepiej uczyć” to zastanów się jak reaguje na to Twoje ciało? Czujesz się bardziej zmobilizowany? Może zamiast zastanawiać się nad tym co musisz i powinieneś, warto czasami zastanowić się nad tym czego CHCESZ?
To oczywiście tylko kilka bardzo częstych błędów w myśleniu, które powodują, że jesteśmy ślepi na rozwiązania. A jakie inne błędy Ty mógłbyś wymienić? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.
A jeśli masz ochotę zmieniać nie tylko swoje myślenie na lepsze, ale również nawyki i emocje to bardzo zachęcam Cię do wypróbowania Akademii Efektywności w której pierwszy miesiąc masz za jedyne 1 zł i w każdej chwili możesz z niej zrezygnować.
Jak dołączyć do Akademii, co w niej znajdziesz a nawet jak możesz zrezygnować z subskrypcji dowiesz się na stronie http://dorotafilipiuk.pl/akademia.
Jeśli uważasz, że ten film może ułatwić komuś życie udostępnij go na swoim Facebooku. Zapraszam Cię też serdecznie do śledzenia mojego Instagrama a także subskrybowania tego kanału i obejrzenia innych moich filmów na temat efektywności osobistej! Do zobaczenia wkrótce!
Dorota
“Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.“
Zapraszam Cię do zajrzenia na mojego funpaga: Kliknij!
Dorota jest współautorką produktów wspierających proces diagnozy i rozwoju potencjału zdolnych gimnazjalistów, prelegentką na licznych konferencjach i gościem w wielu podcastach. Prowadzi kanał w serwisie YouTube i podcast ,,Efektywność Osobista”.
Jej artykuły znajdziesz m.in. w Wysokich Obcasach, Estate i przede wszystkim Forbes’ie.
Była wykładowcą na dwóch uczelniach wyższych, prowadziła szkolenia m.in. dla MAN, Stella i Bank Polski. W podróży dookoła świata założyła 2 firmy online. Jest szczęśliwą mamą Kornelki, pasjonatką zdrowego stylu życia. W wolnych chwilach kocha malować i uprawiać aerial yogę.
Czy już wiesz, czy jesteś perfekcjonistą? ?