JAK UCZYĆ SIĘ EFEKTYWNIE? ĆWICZENIA!

Czy  masz świadomość, że żeby coś zapamiętać wcale nie trzeba poświęcić wielu godzin?
Wystarczy uczyć się efektywnie!

Jesteś ciekawy czego o naszej PAMIĘCI możemy nauczyć się od specjalistów od reklamy i aplikacji? Od dzieciństwa czegoś się uczymy, jednak wielu z nas nie wie JAK robić to DOBRZE. Poznaj swój UMYSŁ – obejrzyj filmik i dowiedz się jak w praktyce wykorzystać jego potencjał i wiedzę w EFEKTYWNEJ NAUCE! Jeśli chcesz szybko zapamiętywać, szybko się uczyć i mieć większe skupienie podczas nauki musisz pamiętać o kardynalnej zasadzie efektywnego przyswajania wiedzy. Jaka to zasada? Koniecznie sprawdź ją na sobie podczas małych eksperymentów na tym nagraniu. 

No dobrze, więc jak uczyć się efektywnie?

Pierwszą, najważniejszą i najbardziej skuteczną metodą uczenia się, która nie tylko pomoże Ci lepiej rozumieć to czego się uczysz ale również zapamiętać to na długi czas jest… zresztą, doświadcz tego sam podczas prostego eksperymentu:

Kiedy usłyszysz słowo słodycze, to co widzisz teraz w swojej głowie? Pyszne ciastka, cukierki, czekoladę a może wiele rodzajów słodyczy na raz? Gdzie je widzisz: na talerzu, w przestrzeni, sklepie, swojej lodówce a może już w ustach? Domyślam się, że Twoje wyobrażenie słowa ,,słodycze” było barwne, a może nawet poczułeś ich smak lub zapach? Najprawdopodobniej w Twojej głowie nie pojawiło się słowo ,,słodycze” zapisane literami a konkretny obraz.

ciastko pokazuje jak kojarzyć obraz z informacją, żeby uczyć się efektywnie

To co właśnie eksperymentalnie sprawdziłęś to fakt, że Twój mózg myśli obrazami. Zobacz, że kiedy myślisz w Twojej głowie nie pojawiają się żadne zdania, nie ma interpunkcji, ortografii czy zdań złożonych. Kiedy myślisz, świadomie lub nieświadomie, oglądasz film w swojej głowie który jest językiem Twojego umysłu. Nie przekonany?

To odpowiedz sobie na pytanie: wolisz otrzymać na kilka minut opis pewnego obrazka, czy wolisz ten obrazek zobaczyć na 5 sekund? Jak Ci się wydaje, który z tych przekazów będzie bardziej obiektywny, szybszy i lepiej zapadnie Ci w pamięć? 

Ale ja się do tego nie nadaję…

Jeśli nie ufasz sobie, to zaufaj specjalistom od reklamy i…aplikacji. Czy wolisz, aby w Twoim telefonie znikneły ikonki, czy raczej napisy pod ikonkami? Odczytywanie obrazu jest zdecydowanie szybsze, łatwiejsze, bardziej obiektywne i niesie ze sobą większą dawkę informacji. Dlatego też posługujemy się znakami drogowymi, ikonkami w programach komputerowych, po to każda marka ma swoje logo a my uwielbiamy uzupełniać tekst pisany dodatkowymi emotkami. Jakie ma to znaczenie podczas Twojej efektywniej nauki, bez względu na to czy uczysz się języka obcego, dietetyki, prawa, biologii czy fizyki kwantowej?

Zróbmy drugi eksperyment:

Kiedyś poproszę Cię o to abyś wyobraził sobie inteligencję to co widzisz? Domyślam się że mogłeś zobaczyć żarówkę, mózg, Einstaina, książkę a może nawet siebie. Bez względu na to co zobaczyłeś, możesz zaobserwować, że Twój mózg chce zobaczyć, nawet słowo abstrakcyjne, które tak naprawdę nie jest do zobaczenia w realnej rzeczywistości!

A kiedy powiem Ci słowo ,,siedem” to co widzisz? Domyślam się, że w Twojej głowie pojawiła się cyfra 7, najprawdopodobniej na białym tle. Nie jest to żaden konkretny obraz a symbol. Właśnie z tego powodu zdecydowana większość ludzi ma problem z zapamiętywaniem kodów, pinów, numerów telefonów, dat i wielu innych informacji liczbowych

Doświadczenie, które właśnie zrobiłeś ma ogromne znaczenie dla Twojego przyswajania wiedzy!

Zapewne zgodzisz się ze mną, że najtrudniejszymi przedmiotami w szkole są zajęcia z przedmiotów ścisłych. Dlaczego tak się dzieje? Między innymi dlatego, że są to przedmioty które bardzo często nie posługują się obrazem a liczbami i abstrakcją takimi jak energia kinetyczna czy całki. Czy to jednak oznacza, że nic nie możesz z tym zrobić. Absolutnie nie!

Twój mózg jak widzisz i tak genialnie radzi sobie na co dzień, jednak możesz mu w znacznym stopniu pomouc w zapamiętywaniu informacji.

Oto co możesz zrobić:

  • kiedy uczysz się o konkretnej rzeczy koniecznie sprawdż jak wygląda- grafika Google powinna stać się od dzisiaj Twoim przyjacielem! 
  • Jeśli uczysz się o rzeczach abstrakcyjnych staraj się je zobaczyć, do czegoś porównać, wymyślić im jakiś obraz np. stres to para uchodząca z uszu 
  • kiedy notujesz zawsze staraj się dodatkowo coś narysować– nawet najbrzydszy rysunek jest lepszy niż tysiąc słów – bezpłatne, rysowane notatki z języka angielskiego znajdziesz tutaj: http://www.dorotafilipiuk.pl/freematerials 

Jako trener technik efektywnej nauki bardzo polecam Ci sięgnięcie po najbardziej efektywne narzędzie notowania czyli MM. 

TUTAJ znajdziesz interaktywny kurs notowania wraz z 30-dniowym treningiem myślenia wizualnego, dzięki czemu opanujesz sztukę ich tworzenia do perfekcji. 

Mam nadzieję, że ta wiedza w znacznym stopniu ułatwi Ci życie. Jak zawsze zapraszam Cię do subskrybowania tego kanału, zajrzenia na mojego fanpaga i komentowania.

 Do zobaczenia w krótce!

Jeżeli interesuje Cię ta tematyka, przeczytaj wpis: “JAK POKAZAĆ SIĘ Z DOBREJ STRONY?”

Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.

Zapraszam Cię do zajrzenia na mojego funpaga: Kliknij!

Dorota jest współautorką produktów wspierających proces diagnozy i rozwoju potencjału zdolnych gimnazjalistów, prelegentką na licznych konferencjach i gościem w wielu podcastach. Prowadzi kanał w serwisie YouTube i podcast ,,Efektywność Osobista”.

Jej artykuły znajdziesz m.in. w Wysokich Obcasach, Estate i przede wszystkim Forbes’ie.

Była wykładowcą na dwóch uczelniach wyższych, prowadziła szkolenia m.in. dla MAN, Stella i Bank Polski. W podróży dookoła świata założyła 2 firmy online. Jest szczęśliwą mamą Kornelki, pasjonatką zdrowego stylu życia. W wolnych chwilach kocha malować i uprawiać aerial yogę.

Czy już wiesz, jak uczyć się efektywnie? 🙂